Loutkoherci z Jitřenky postoupili do elitní party. Na červen chystají dvoudenní přehlídku v Klášterní zahradě

Iveta Drlíková 2019-04-22 10:11:00

Žatecký soubor Jitřenka zvítězil v soutěži amatérských loutkářů a postupuje tak s pohádkou „O Červené Karkulce“ na národní přehlídku „Loutkářská Chrudim“. Naposledy se jim to povedlo v roce 1976 s představením „Adámek mezi broučky“. Domů si tentokrát odvezli ještě zvláštní cenu poroty za úpravu a režii. Tu získal jejich režisér, scénárista i autor hudby k vítězné pohádce, Jaroslav Wagner. Soutěžní přehlídka proběhla v lounském loutkovém divadle poslední víkend v březnu za účasti šesti amatérských souborů, a to z Loun, Teplic, Cvikova, Liberce, Prahy a Žatce. „Hrálo se různými druhy loutek. Marionetami i maňásky. Pro informaci čtenářů připomínám, že amatérské soubory hrají zdarma a vesměs si samy vyrábějí loutky včetně jejich oblečení, kulisy i další výpravu svých představení. Každé je tak autorským originálem. Úroveň jednotlivých představení hodnotila tříčlenná odborná porota složená ze dvou režisérů a jedné vyučující loutkového herectví na Pražské konzervatoři,“ popsala průběh Miroslava Hamplová ze Spolku loutkářů Louny. Letos porota udělila dvě první místa s doporučením postupu na Loutkářskou Chrudim. O vítězství se žatecký soubor podělil ještě s domácími. Po 43 letech se tak loutkové divadlo Jitřenka vrací mezi nejlepší české amatérské loutkářské soubory a my jsme při této příležitosti vyzpovídali oceněného Jaroslava Wagnera.

Co pro Jitřenku znamená vítězství v Lounech a postup na národní přehlídku?

Předně máme všichni z vítězství i z doporučení poroty na národní přehlídku obrovskou radost. Něco takového se Jitřence nepovedlo už velmi dlouhou dobu. Ale o tom, jestli nakonec na národní přehlídku opravdu pojedeme, musí rozhodnout ještě programová rada v Chrudimi.

Ať už to ale dopadne jakkoli, naši radost to nezmění. Na vlastní oči jsme se přesvědčili, že kvalita všech představení na přehlídce byla na velice dobré úrovni. Zúčastnili se většinou loutkoherecké spolky s letitou tradicí, a proto nás neobyčejně těší, že jsme v této konkurenci takhle uspěli.

Vy jste si odvezl i zvláštní cenu za úpravu a režii. Byla radost o to větší?

Ano. Chtěl jsem, aby naše Karkulka byla klasická, ale zároveň vtipná a svižná pohádka. Snažil jsem se vyřešit všechny ty dnes už trochu kontroverzní body zápletky jako je rozpárání nebo utopení vlka trochu jinak a s určitou nadsázkou. Těší mě, že to porota ocenila, takže se záměr nejspíš vydařil.

Na soutěž do Loun jezdíte pravidelně?

Teď jsme měli několikaletou pauzu. Přiznám se, že nejsem zrovna fanda do soutěžení. Má to však i své pozitivnější stránky - potkávají se tam kolegové, kteří mají stejné zájmy a navazují spolu užší vztahy. Díky tomu jsme mohli letos pozvat na náš už tradiční festiválek Loutková zahrada loutkáře z Loun a z Liberce.

Máte mezi sebou ještě nějaké pamětníky toho postup před 43 lety?

Ano. Jsou to Vladimír a Jindřiška Bajborovi. Z celého spolku jsou nejzkušenější a o loutkách toho vědí opravdu hodně. Všichni se od nich máme stále co učit.

Zmínil jste letní akci Jitřenky Loutková zahrada. Už máte termín a pozvané další účinkující?

Program je zatím stále otevřený, ale už teď se ví, že festival by měl být dvoudenní (22. a 23. června). Samozřejmě vystoupí Jitřenka se dvěma pohádkami, znovu přijedou také Buchty a Loutky - s jednou pohádkou pro děti a s hororem pro dospělé (Čelisti). Jak už jsem zmínil, přijedou také kolegové ze Spojáčku Liberec s pohádkou Žebrákova nevěsta a loutkáři z Loun s pohádkou O Smolíčkovi.

Režírujete i žatecké činoherce ve spolku Opera. Co vás baví více?

Ono se to celkem prolíná. Někteří herci působí v obou spolcích, někteří pomáhají dabovat atd. Vzájemně si všichni pomáhají. Navíc jsme si s činohrou udělali výlet do pohádky představením Přadleny a s loutkáři uvedli horor Vítr, čímž se ta hranice definitivně smazala. Kdyby se podařilo spravit Jitřenku, bylo by to ještě propojenější - nahoře loutkoherci, dole činohra - takový kulturní stánek by nám mohli všude jen závidět.

Karkulku ve vaší úpravě jste poprvé uvedli v loňském roce, chystáte nějakou premiéru i letos?

Ano, ale vzhledem k tomu, že času je málo a všichni u toho chodíme do práce, nerad bych to sliboval. Pohádka je stále ještě ve fázi psaní.

Děkuji za odpovědi. Iveta Drlíková

Komentáře

Nabídky práce

KUCHAŘ/KA

Volná pracovní v Žatci - pozice KUCHAŘ/KUCHAŘKA! Domov pro seniory v Žatci hledá do svého týmu KUCHAŘE/KU. Praxe vítána, dlouhý - krátký týden (12 hod. směny). - Více info na uvedeném telefonu.
Tel.: 725 895 664


ÚČETNÍ

Chrám Chmele a Piva v Žatci přijme ÚČETNÍ. Náplní práce je zajištění vedení účetnictví příspěvkové organizace s prvky podnikatelského subjektu. Požadujeme výbornou znalost celkového účetnictví. V případě zájmu nás kontaktujte písemně na uvedený e-mail.
E-mail: havelka@chchp.cz


ZEDNÍK

Sháním ZEDNÍKA. Vyžaduji samostatnost, pracovitost. Práce v Chomutově - celoročně. Plat od 120,- Kč/hodina.
Tel.: 776 113 389


ÚDRŽBÁŘ

Farma Xaverov a.s. Libočany přijme do pracovního poměru na farmě v Libočanech ÚDRŽBÁŘE. Požadujeme vyučení v oboru opravář/zámečník, ŘP sk. C, strojní průkaz případně průkaz na VZ a svářecí průkaz výhodou, flexibilitu, samostatnost. Nástup dle dohody/ihned.
Tel.: 723 948 710


ÚČETNÍ/FAKTURANTKA

REMEI CZ s.r.o. hledá komunikativní ženu na pozici účetní, fakturantka. Pracovní úvazek: 40 hodin/týdně. Požadavky: USO.
Kontakt: Šroufková Lenka
Tel.: 606 689 927
E-mail: sekretariat@remei.cz

Poslední videa

Stavba sportovní haly v Podbořanech

Uvnitř se maká, takhle jsme zachytili pracovníky firmy Podhola na stavbě ve středu 1. července ráno...

Přehrát video
Farní zahrada Podbořany - agapé po mši ke cti sv. Petra a Pavla

Nedělní agapé po mši ke cti sv. apoštolů Petra a Pavla na farní zahradě v Podbořanech 28. června. Otec Alexander si zahrál s dětmi přetahovanou, v níž ochotně nechal vyhrát svou malou "soupeřku"...

Přehrát video