Loutkoherci z Jitřenky postoupili do elitní party. Na červen chystají dvoudenní přehlídku v Klášterní zahradě

Iveta Drlíková 2019-04-22 10:11:00

Žatecký soubor Jitřenka zvítězil v soutěži amatérských loutkářů a postupuje tak s pohádkou „O Červené Karkulce“ na národní přehlídku „Loutkářská Chrudim“. Naposledy se jim to povedlo v roce 1976 s představením „Adámek mezi broučky“. Domů si tentokrát odvezli ještě zvláštní cenu poroty za úpravu a režii. Tu získal jejich režisér, scénárista i autor hudby k vítězné pohádce, Jaroslav Wagner. Soutěžní přehlídka proběhla v lounském loutkovém divadle poslední víkend v březnu za účasti šesti amatérských souborů, a to z Loun, Teplic, Cvikova, Liberce, Prahy a Žatce. „Hrálo se různými druhy loutek. Marionetami i maňásky. Pro informaci čtenářů připomínám, že amatérské soubory hrají zdarma a vesměs si samy vyrábějí loutky včetně jejich oblečení, kulisy i další výpravu svých představení. Každé je tak autorským originálem. Úroveň jednotlivých představení hodnotila tříčlenná odborná porota složená ze dvou režisérů a jedné vyučující loutkového herectví na Pražské konzervatoři,“ popsala průběh Miroslava Hamplová ze Spolku loutkářů Louny. Letos porota udělila dvě první místa s doporučením postupu na Loutkářskou Chrudim. O vítězství se žatecký soubor podělil ještě s domácími. Po 43 letech se tak loutkové divadlo Jitřenka vrací mezi nejlepší české amatérské loutkářské soubory a my jsme při této příležitosti vyzpovídali oceněného Jaroslava Wagnera.

Co pro Jitřenku znamená vítězství v Lounech a postup na národní přehlídku?

Předně máme všichni z vítězství i z doporučení poroty na národní přehlídku obrovskou radost. Něco takového se Jitřence nepovedlo už velmi dlouhou dobu. Ale o tom, jestli nakonec na národní přehlídku opravdu pojedeme, musí rozhodnout ještě programová rada v Chrudimi.

Ať už to ale dopadne jakkoli, naši radost to nezmění. Na vlastní oči jsme se přesvědčili, že kvalita všech představení na přehlídce byla na velice dobré úrovni. Zúčastnili se většinou loutkoherecké spolky s letitou tradicí, a proto nás neobyčejně těší, že jsme v této konkurenci takhle uspěli.

Vy jste si odvezl i zvláštní cenu za úpravu a režii. Byla radost o to větší?

Ano. Chtěl jsem, aby naše Karkulka byla klasická, ale zároveň vtipná a svižná pohádka. Snažil jsem se vyřešit všechny ty dnes už trochu kontroverzní body zápletky jako je rozpárání nebo utopení vlka trochu jinak a s určitou nadsázkou. Těší mě, že to porota ocenila, takže se záměr nejspíš vydařil.

Na soutěž do Loun jezdíte pravidelně?

Teď jsme měli několikaletou pauzu. Přiznám se, že nejsem zrovna fanda do soutěžení. Má to však i své pozitivnější stránky - potkávají se tam kolegové, kteří mají stejné zájmy a navazují spolu užší vztahy. Díky tomu jsme mohli letos pozvat na náš už tradiční festiválek Loutková zahrada loutkáře z Loun a z Liberce.

Máte mezi sebou ještě nějaké pamětníky toho postup před 43 lety?

Ano. Jsou to Vladimír a Jindřiška Bajborovi. Z celého spolku jsou nejzkušenější a o loutkách toho vědí opravdu hodně. Všichni se od nich máme stále co učit.

Zmínil jste letní akci Jitřenky Loutková zahrada. Už máte termín a pozvané další účinkující?

Program je zatím stále otevřený, ale už teď se ví, že festival by měl být dvoudenní (22. a 23. června). Samozřejmě vystoupí Jitřenka se dvěma pohádkami, znovu přijedou také Buchty a Loutky - s jednou pohádkou pro děti a s hororem pro dospělé (Čelisti). Jak už jsem zmínil, přijedou také kolegové ze Spojáčku Liberec s pohádkou Žebrákova nevěsta a loutkáři z Loun s pohádkou O Smolíčkovi.

Režírujete i žatecké činoherce ve spolku Opera. Co vás baví více?

Ono se to celkem prolíná. Někteří herci působí v obou spolcích, někteří pomáhají dabovat atd. Vzájemně si všichni pomáhají. Navíc jsme si s činohrou udělali výlet do pohádky představením Přadleny a s loutkáři uvedli horor Vítr, čímž se ta hranice definitivně smazala. Kdyby se podařilo spravit Jitřenku, bylo by to ještě propojenější - nahoře loutkoherci, dole činohra - takový kulturní stánek by nám mohli všude jen závidět.

Karkulku ve vaší úpravě jste poprvé uvedli v loňském roce, chystáte nějakou premiéru i letos?

Ano, ale vzhledem k tomu, že času je málo a všichni u toho chodíme do práce, nerad bych to sliboval. Pohádka je stále ještě ve fázi psaní.

Děkuji za odpovědi. Iveta Drlíková

Iveta Drlíková

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

KLEMPÍŘ, POKRÝVAČ, IZOLATÉR

Přijmeme KLEMPÍŘE, POKRÝVAČE, IZOLATÉRA. Dobré platové podmínky včetně bonusů. Práce po celý rok. Nezaučené zaškolíme.
Tel.: 605 118 954

ŘIDIČ MKD

Přijmeme ŘIDIČE MKD pravidelná linka CZE-DE, práce i v noci. Požadujeme: ŘP C+E, profesní způsobilost, psychotesty, kartu do tachografu, čistý trestní rejstřík, bydliště Chomutov a okolí. Čistý příjem cca 35 tisíc včetně stravného.
Tel.: 777 100 646

PROJEKTANT/KA POZEMNÍCH STAVEB

Projekční kancelář CZECHOTEC Engineering spol. s r. o. se sídlem v Chomutově přijme PROJEKTANTA/KU POZEMNÍCH STAVEB. Vhodné i pro čerstvé absolventy SPŠ st.
Kontakt: Ing. Ondřej Petřík
Tel.: 607 802 734
E-mail: petrik@czechotec.cz

UKLÍZEČKA

Hledám spolehlivou pracovnici na úklid. Kadaň. Tel.: 605 885 121.

ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK

Přijmeme novou posilu do našeho týmu. Jedná se o práci u PC a jednání s klienty. Plat 8000Kč - 15000Kč. Po zaučení víc. Okres Chomutov a Most.
Tel.: 775 577 927

Poslední videa

Podbořanské letní slavnosti - páteční začátek

Krátce po 16. hodině se Masarykovo náměstí stále zaplňovalo lidmi - na hlavním pódiu hrála kapela Full Time, stánky s občerstvením a pivem, atrakce s malými i velkými návštěvníky se rozjížděly...

Přehrát video
Cítoliby: Spanilá jízda veteránů

Veteráni se vydali na spanilou jízdu okolím.

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

NEMOVITOSTI - KOUPĚ

Koupím chalupu nebo chatu poblíž Loun s dobrým výhledem na České středohoří. Tel.: 606 668 715.

PRONÁJEM

Pronajmu vybavenou chatku pro 6 osob na Nechranické přehradě, týdenní pobyt za 5.600 Kč. Tel.: 777 127 517.

Vzpomínky

Antonín Karafiát

Dne 13. 6. by oslavil 81. narozeniny a dne 19. 6. tomu bude 20 let, co nás navždy opustil náš milovaný manžel, otec, dědeček, pan Antonín KARAFIÁT. Stále vzpomínají manželka Markéta, dcera Iveta s rodinou a syn Miroslav.

Vlasta Hauenschildová

Jsou slzy, které neuschnou, je bolest, která nikdy nezmizí. Láska smrtí nekončí, stále v srdci zůstává. Dne 11. června 2019 by oslavila 90. výročí narození moje milá maminka a naše babička paní Vlasta HAUENSCHILDOVÁ z Loun, rodačka z Cítolib. S láskou stále vzpomíná dcera Jarmila s manželem a vnoučata Michalka a Jirka. Kdo jste ji znali, vzpomeňte s námi.

Alois Zlatohlávek

Dne 5. června uplynulo 23 let, co nás navždy opustil pan Alois ZLATOHLÁVEK z Ročova. Stále vzpomínají manželka, synové s rodinami a sestra s rodinou.