Ve skanzenu Stará Ves zapřáhli do pluhu děti i dospělé

Soňa Šímová 2019-05-04 08:09:00

CHOMUTOV (soš) — Ve skanzenu Stará Ves se pustili do jarních prací na pokusném poli. V rámci programu v projektu Enzedra tentokrát zapojili i širokou veřejnost. Každý si tak mohl vyzkoušet, jaká dřina byla orba, setí, sázení a další činnosti bez použití moderních technologií.

V úvodu byli malí i velcí návštěvníci seznámeni s historií regionu, muzeem lidových staveb Stará Ves a základními cíli projektu Enzedra. Poté se od Romana Honzíka z chomutovského výzkumného ústavu rostlinné výroby dozvěděli dosavadní výsledky, které přineslo bádání po plodinách našich předků. Pak se již všichni přesunuli na pokusné pole, aby si dovednosti našich předků vyzkoušeli.

Jako první přišel na řadu malý pluh, takzvaný řádkovač. Dříve se do něj zapřahal kůň nebo jej táhli zpravidla dva dospělí muži, tentokrát však jejich místa nahradily čtyři děti. I přesto, že šlo o fyzicky velmi náročnou činnost, předháněly se, kdo si nevšední zážitek vy zkouší první. Poté zakusily, jak se likvidoval plevel oborávačkou.

Ještě než došlo k samotné výsadbě brambor, byli návštěvníci seznámeni s jejich nejzajímavějšími odrůdami, které byly pěstovány v Krušnohoří. Dozvěděli se jak a proč je možné je vysazovat. Zajímavostí pro všechny bylo, že do půdy nemusí vkládat pouze hlízy, ale i jejich části, pokud obsahují klíčky umožňující zakořenění. Poté už se zájemci chopili motyk, aby vykopali brázdy a vysadili brambory ve správných vzdálenostech.

Po bramborách přišla na řadu neméně důležitá součást tradičního jídelníčku. Pro výsev obilí na široko byl vybrán jarní ječmen. Účastníci programu oblékli široké výsevní zástěry a přesným pohybem rozhodili zrní do zkypřeného pole.

Další z věcí, kterou si návštěvníci vyzkoušeli, bylo měření pole přesnou replikou historické sáhovky. Pro měrnou délku byl použit český sáh, což je 1,79 metru. Podle mapky pak po částech spočítali, jak je pozemek velký. A kdo ještě neměl takříkajíc dost, mohl si vyzkoušet i sadbu a výsev dalších plodin, jako například tuřínu nebo fazole. 

Napsal(a): Soňa Šímová

Komentáře

Nabídky práce

Příslušník Policie ČR

Staňte se příslušníkem Policie ČR. Náborový příspěvek 110 000,- Kč, po roce 31 890,- Kč jistý služební příjem. Požadavky: občanství ČR, věk 18 let, SŠ s maturitou, fyzická, zdravotní a osobní způsobilost, bezúhonnost, bez stranické příslušnosti.
Tel.: 974 421 751
E-mail: krpu.nabor@pcr.cz


VEDOUCÍ PROVOZU, KUCHAŘ, POKLADNÍ

Veřejné stravování CZ a.s. nabízí volné pracovní pozice - VEDOUCÍ PROVOZU (PULS Chomutov), KUCHAŘ (Nexen - průmyslová zóna Triangle), POKLADNÍ (KOITO Žatec). Všechny pozice jsou vhodné pro lidi s částečným zdravotním omezením (ZTP). Bližší info a finanční podmínky při osobním jednání.
Tel.: 724 194 195


REDAKTOR/KA

Vydavatelství Ohře Media hledá REDAKTORA/KU pro Žatecké noviny. CO BUDETE DĚLAT: psát o zajímavém dění v Žatci a okolí. CO OD VÁS OČEKÁVÁME: samostatnost, aktivitu, spolehlivost, zájem o dění v regionu, práci s PC, řidičák výhodou. CO NABÍZÍME: spolupráci v rozsahu zhruba půl úvazku, práci z domova. Životopisy a tři ukázky redaktorské práce (článek, blog, apod.) posílejte na uvedenou e-mailovou adresu nebo volejte.
Tel.: 604 288 678
E-mail: jan.rodling@ohremedia.cz


SPECIALISTA ISO, SPECIALISTA KVALITY

Firma SSE Explo Česká republika s.r.o. Tuchořice přijme do týmu posilu na pozici SPECIALISTA ISO, SPECIALISTA KVALITY. Výkon práce v Žatci. Požadavky: orientace v oblasti ISO 9001, 14001, 45001 je velkou výhodou, výborná znalost MS Office, znalost AJ na komunikativní úrovni, výborné komunikační schopnosti a loajalita, samostatnost, pečlivost, flexibilita, spolehlivost, ŘP - skupina B (aktivní řidič), trestní bezúhonnost. Nabízíme: flexibilní pracovní dobu, občasná práce z domova, odpovídající finanční ohodnocení podle kvality a výsledků odvedené práce, příspěvek na stravné, mobil, notebook, příspěvek na penzijní připojištění, životní pojištění, na očkování proti klíšťové encefalitidě, roční odměny. Základní mzda 25000 - 40000 CZK. Smluvní vztah: HPP. Vhodné pro absolventy SŠ, VŠ - praxe výhodou. Nástup leden 2022.
Kontakt: Jaroslava Urbánková
Tel.: 731 095 668
E-mail: jaroslava.urbankova@sse-cesko.cz


STROJNÍK KOLOVÉHO NAKLADAČE

Severočeské pískovny a štěrkovny s.r.o. přijmou STROJNÍKA KOLOVÉHO NAKLADAČE. Strojnický průkaz podmínkou.
Kontakt: p. Sýkora
Tel.: 602 151 166

Poslední videa

Vybíjená - kroužek DDM Podbořany pod vedením Diany Ivanovové

Kluci a holky hrají v pátek od 14 do 15 h. v tělocvičně ZŠ TGM Podbořany ;-)

Přehrát video
2. sezona bruslení v Podbořanech zahájena

Od soboty 20. 11. Takto se bruslilo na kluzišti v areálu koupaliště ve středu 24. 11.

Přehrát video