Podbořanští včelaři rokovali, přijali mezi sebe nové přátele

Alla Želinská 2019-05-14 11:58:00

Podbořany - Členové základní organizace Českého svazu včelařů v Podbořanech se sešli v sobotu 27. dubna na své výroční členské schůzi.

Český svaz včelařů má kolem 46 tisíc členů. Toto množství představuje 98 procent všech včelařů v naší republice. Česká republika tak patří mezi státy s nejvyšší organizovaností chovatelů včel na světě. Počet včelstev loni v Česku nepatrně klesl na 638 tisíc. Podle Českého statistického úřadu se nejméně včelaří v Karlovarském a Ústeckém kraji.

„Podbořanská organizace se řadí k těm, kde počet včelařů i počet obhospodařovaných včelstev postupně roste. Získávat nové mladé včelaře se nám daří i díky dotacím Ústeckého kraje na pořízení včelstev a pomůcek. V současné době máme 51 členů a počet zdárně přezimujících včelstev je 622. Ztráty letos nedosáhly takové výše jako v katastrofické zimě 2012, přesto máme o 187 včelstev méně, než na podzim,“ uvedl jednatel podbořanské organizace včelařů Zdeněk Říha, který schůzi řídil. Po zprávách předsedy a pokladní informoval nákazový referent o situaci v místním obvodu. „Dá se říct, že bylo již hůř, ale díky pravidelnému, i když poměrně nákladnému léčení proti parazitu Varoa Destructor, se držíme na minimu nákazy. Bohudík, mor včelího plodu, při jehož zjištění se musí vše, co souvisí se včelami, spálit, se nám, díky ukázněnosti našich včelařů, vyhýbá. V loňském roce včelaři naší ZO vytočili 15 462 kilogramů medu a získali 256 kg vosku,“ dodal Z. Říha.

Na sobotní výroční schůzi byli přijati tři noví členové. Je potěšitelné, že mezi včelaře přibyla opět jedna žena a i to, že se mladí rekrutují i z rodin včelařů. Bohužel, ne každému z včelařů se to povede mít v rodině nástupce. Po schůzi předseda s jednatelem navštívili nemocného dlouholetého předsedu revizní komise ZO př. Jiřího Neuberga a předali mu Čestné uznání Svazu. Funkci předsedy revizní komise zastával více než 30 let. Mezi podbořanskými včelaři jsou i 4 držitelé nejvyššího svazového vyznamenání – Stříbrného odznaku ČSV. Nejdéle „sloužícím“ je jednatel Zdeněk Říha, který vykonává funkci nepřetržitě 38 let. „Ale v ostatních funkcích již máme členy o generaci mladší,“ s úsměvem ujišťuje jednatel. Dost ho i ostatní místní včelaře mrzí v televizi občas propírané Včelpo (oprávněně) za falšování medu a jeho míchání s levně nakoupenými, leč zakázané látky obsahujícími medy ze zahraničí. Rovněž aféry s pančovanými medy v obchodní síti. „Ale s tímto nemají naši včelaři nic společného a jak se říká, každý by si měl najít svého včelaře. Z našich členů každý za kvalitu svého medu ručí,“ zdůraznil Zdeněk Říha.

A jaké jsou vyhlídky s medem na letošní rok? „Bohužel ten úhyn včelstev není vše, i ta ostatní včelstva jsou poměrně slabá, takže medu letos moc nebude. Dost se na tom podepisuje ošetřování řepky přípravky pro včely jedovatými. Já osobně, bohudík, v okolí momentálně řepku nemám, tak se snad včelstva letos zmátoří a nedonesou-li letos, bude snad více medu napřesrok,“ prozradil zkušený včelař Zdeněk Říha.

Komentáře

Nabídky práce

Pracovní nabídka pro osoby se zdravotním omezením (ZTP, změněná pracovní schopnost)

Veřejné stravování CZ a.s. přijme zaměstnance na pozice POMOCNÁ KUCHAŘKA, POMOCNÁ SÍLA DO KUCHYNĚ, POKLADNÍ, VÝDEJČÍ OBĚDŮ, UKLÍZEČKA. Místo výkonu práce - Louny, Žatec a okolí, Slaný. Požadujeme samostatnost a spolehlivost, praxe v oboru není podmínkou.
Kontakt: p. Krupka
Tel.: 603 267 370


BRIGÁDA V CHRÁNĚNÉ DÍLNĚ

Chráněná dílna Tuchořice hledá pracovníky na HPP na tyto pozice PŘÍPRAVA PROVÁZKU NA NAVAZOVÁNÍ/UZLÍKOVÁNÍ, STROJNÍ NAVAZOVÁNÍ UZLÍKU NA DRÁTEK, STROJNÍ PŘEVÍJECÍ CHMELOVÉHO DRÁTKU (VHODNÉ PRO MUŽE). 20 hodin týdně, odměna 7 - 10 tisíc, dopravní spojení z Loun, Žatce i Podbořan. Nástup možný ihned.
Tel.: 723 588 312


ŘIDIČ - STŘÍDAČ

Pracovní příležitost pro lidi z Chomutova a okolí! Hledáme zaměstnance na pozici ŘIDIČE - STŘÍDAČE. Vhodné pro důchodce.
Tel.: 607 218 078


ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373


ČÍŠNÍKŮ/SERVÍRKA

Restaurace a bowling Nový svět přijme číšníka/servírku na HPP. Nástup možný ihned.
Tel.: 603178361
E-mail: info@restaurantlouny.cz

Poslední videa

Kněžické rybníky: žabí koncert na začátku května

Poslechněte si žabí sbor :-)

Přehrát video
MŠ Blšany - roušky pro děti i paní učitelku

I když děti již v budově školky nemusejí nosit roušky, venku je potřebují. Drahomíra Gramskopfová z Blšan jim i paní učitelce a kuchařce věnovala vlastnoručně ušité roušky.

Přehrát video