Podbořanští včelaři rokovali, přijali mezi sebe nové přátele

Alla Želinská 2019-05-14 11:58:00

Podbořany - Členové základní organizace Českého svazu včelařů v Podbořanech se sešli v sobotu 27. dubna na své výroční členské schůzi.

Český svaz včelařů má kolem 46 tisíc členů. Toto množství představuje 98 procent všech včelařů v naší republice. Česká republika tak patří mezi státy s nejvyšší organizovaností chovatelů včel na světě. Počet včelstev loni v Česku nepatrně klesl na 638 tisíc. Podle Českého statistického úřadu se nejméně včelaří v Karlovarském a Ústeckém kraji.

„Podbořanská organizace se řadí k těm, kde počet včelařů i počet obhospodařovaných včelstev postupně roste. Získávat nové mladé včelaře se nám daří i díky dotacím Ústeckého kraje na pořízení včelstev a pomůcek. V současné době máme 51 členů a počet zdárně přezimujících včelstev je 622. Ztráty letos nedosáhly takové výše jako v katastrofické zimě 2012, přesto máme o 187 včelstev méně, než na podzim,“ uvedl jednatel podbořanské organizace včelařů Zdeněk Říha, který schůzi řídil. Po zprávách předsedy a pokladní informoval nákazový referent o situaci v místním obvodu. „Dá se říct, že bylo již hůř, ale díky pravidelnému, i když poměrně nákladnému léčení proti parazitu Varoa Destructor, se držíme na minimu nákazy. Bohudík, mor včelího plodu, při jehož zjištění se musí vše, co souvisí se včelami, spálit, se nám, díky ukázněnosti našich včelařů, vyhýbá. V loňském roce včelaři naší ZO vytočili 15 462 kilogramů medu a získali 256 kg vosku,“ dodal Z. Říha.

Na sobotní výroční schůzi byli přijati tři noví členové. Je potěšitelné, že mezi včelaře přibyla opět jedna žena a i to, že se mladí rekrutují i z rodin včelařů. Bohužel, ne každému z včelařů se to povede mít v rodině nástupce. Po schůzi předseda s jednatelem navštívili nemocného dlouholetého předsedu revizní komise ZO př. Jiřího Neuberga a předali mu Čestné uznání Svazu. Funkci předsedy revizní komise zastával více než 30 let. Mezi podbořanskými včelaři jsou i 4 držitelé nejvyššího svazového vyznamenání – Stříbrného odznaku ČSV. Nejdéle „sloužícím“ je jednatel Zdeněk Říha, který vykonává funkci nepřetržitě 38 let. „Ale v ostatních funkcích již máme členy o generaci mladší,“ s úsměvem ujišťuje jednatel. Dost ho i ostatní místní včelaře mrzí v televizi občas propírané Včelpo (oprávněně) za falšování medu a jeho míchání s levně nakoupenými, leč zakázané látky obsahujícími medy ze zahraničí. Rovněž aféry s pančovanými medy v obchodní síti. „Ale s tímto nemají naši včelaři nic společného a jak se říká, každý by si měl najít svého včelaře. Z našich členů každý za kvalitu svého medu ručí,“ zdůraznil Zdeněk Říha.

A jaké jsou vyhlídky s medem na letošní rok? „Bohužel ten úhyn včelstev není vše, i ta ostatní včelstva jsou poměrně slabá, takže medu letos moc nebude. Dost se na tom podepisuje ošetřování řepky přípravky pro včely jedovatými. Já osobně, bohudík, v okolí momentálně řepku nemám, tak se snad včelstva letos zmátoří a nedonesou-li letos, bude snad více medu napřesrok,“ prozradil zkušený včelař Zdeněk Říha.

Alla Želinská

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

OBKLADAČ

Hledám zaměstnance na HPP na práci do Německa, profese obkladač. Platové ohodnocení 2000 Euro. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: +420 737 527 350

ELEKTRIKÁŘ A ELEKTROZÁMEČNÍK

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky a elektrozámečníky, na jakýkoliv úvazek i brigádně.
Tel.: 777 167 336

BRIGÁDNÍCI NA ŽNĚ

Přijmeme brigádníky na žně 2019 na pozici: řidič náklaďáku C + E na LIAZ s vlekem a dále řidiče traktoru ZETOR, CASE. Odvoz obilí od kombajnů. Nástup cca 15.7.2019, Podbořansko. Profesní průkaz řidiče NENÍ POTŘEBA. Telefon: 603294756, 733155930.
Tel.: 603294756

ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK

Přijmeme novou posilu do našeho týmu. Jedná se o práci u PC a jednání s klienty. Plat 8000Kč - 15000Kč. Po zaučení víc. Okres Chomutov a Most.
Tel.: 775 577 927

ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373

Poslední videa

Právník lounské vagónky: Je až děsivé, jak snadno lze zničit fungující firmu

Zdroj: Youtube kanál regionalnitelevize

Přehrát video
Chomutovsko: Zachycení kočky divoké fotopastí

...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronajmu dvougaráž, 30 m2. Budova bývalé veteriny Louny. Tel.: 731 710 911.

PRONÁJEM

Pronajmu zařízenou garsonku pod Kauflandem v Lounech, 4. poschodí s výtahem, nejlépe starší osobě, podmínka nekuřák. Tel.: 605 233 861, 603 151 832.

Vzpomínky

Jan Antropius

Dne 22. 7. 2019 by se pan Jan ANTROPIUS z Loun dožil 95 let. Vzpomíná manželka a syn s rodinou.

Václav Benda

Měl jsi tak rád život, tolik jsi chtěl žít. Smrt však krutá byla a Tys od nás musel odejít. Dne 21. července 2019 vzpomeneme nedožitých šedesát let pana Václava BENDY ze Žatce. S láskou na něho stále vzpomínají maminka a sestra s rodinou. Kdo jste ho znali, vzpomeňte s námi.

Karel Coufal

Dne 17. července by oslavil své 90. narozeniny pan Karel COUFAL z Opočna. S láskou vzpomínají dcery Jana a Hana s rodinami, manželka Jana a ostatní příbuzní.