Podbořanští včelaři rokovali, přijali mezi sebe nové přátele

Alla Želinská 2019-05-14 11:58:00

Podbořany - Členové základní organizace Českého svazu včelařů v Podbořanech se sešli v sobotu 27. dubna na své výroční členské schůzi.

Český svaz včelařů má kolem 46 tisíc členů. Toto množství představuje 98 procent všech včelařů v naší republice. Česká republika tak patří mezi státy s nejvyšší organizovaností chovatelů včel na světě. Počet včelstev loni v Česku nepatrně klesl na 638 tisíc. Podle Českého statistického úřadu se nejméně včelaří v Karlovarském a Ústeckém kraji.

„Podbořanská organizace se řadí k těm, kde počet včelařů i počet obhospodařovaných včelstev postupně roste. Získávat nové mladé včelaře se nám daří i díky dotacím Ústeckého kraje na pořízení včelstev a pomůcek. V současné době máme 51 členů a počet zdárně přezimujících včelstev je 622. Ztráty letos nedosáhly takové výše jako v katastrofické zimě 2012, přesto máme o 187 včelstev méně, než na podzim,“ uvedl jednatel podbořanské organizace včelařů Zdeněk Říha, který schůzi řídil. Po zprávách předsedy a pokladní informoval nákazový referent o situaci v místním obvodu. „Dá se říct, že bylo již hůř, ale díky pravidelnému, i když poměrně nákladnému léčení proti parazitu Varoa Destructor, se držíme na minimu nákazy. Bohudík, mor včelího plodu, při jehož zjištění se musí vše, co souvisí se včelami, spálit, se nám, díky ukázněnosti našich včelařů, vyhýbá. V loňském roce včelaři naší ZO vytočili 15 462 kilogramů medu a získali 256 kg vosku,“ dodal Z. Říha.

Na sobotní výroční schůzi byli přijati tři noví členové. Je potěšitelné, že mezi včelaře přibyla opět jedna žena a i to, že se mladí rekrutují i z rodin včelařů. Bohužel, ne každému z včelařů se to povede mít v rodině nástupce. Po schůzi předseda s jednatelem navštívili nemocného dlouholetého předsedu revizní komise ZO př. Jiřího Neuberga a předali mu Čestné uznání Svazu. Funkci předsedy revizní komise zastával více než 30 let. Mezi podbořanskými včelaři jsou i 4 držitelé nejvyššího svazového vyznamenání – Stříbrného odznaku ČSV. Nejdéle „sloužícím“ je jednatel Zdeněk Říha, který vykonává funkci nepřetržitě 38 let. „Ale v ostatních funkcích již máme členy o generaci mladší,“ s úsměvem ujišťuje jednatel. Dost ho i ostatní místní včelaře mrzí v televizi občas propírané Včelpo (oprávněně) za falšování medu a jeho míchání s levně nakoupenými, leč zakázané látky obsahujícími medy ze zahraničí. Rovněž aféry s pančovanými medy v obchodní síti. „Ale s tímto nemají naši včelaři nic společného a jak se říká, každý by si měl najít svého včelaře. Z našich členů každý za kvalitu svého medu ručí,“ zdůraznil Zdeněk Říha.

A jaké jsou vyhlídky s medem na letošní rok? „Bohužel ten úhyn včelstev není vše, i ta ostatní včelstva jsou poměrně slabá, takže medu letos moc nebude. Dost se na tom podepisuje ošetřování řepky přípravky pro včely jedovatými. Já osobně, bohudík, v okolí momentálně řepku nemám, tak se snad včelstva letos zmátoří a nedonesou-li letos, bude snad více medu napřesrok,“ prozradil zkušený včelař Zdeněk Říha.

Alla Želinská

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

KUCHAŘKA DO BISTRA

Přijmu kuchařku do bistra. Chomutov.
Tel.: 777 944 816

ELEKTRIKÁŘ

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky, na jakýkoliv úvazek i brigádně. 
Tel.: 777 167 336

PANÍ NA ÚKLID

Hledáme paní na úklid. Žatec.
Tel.: 605 885 121

AUTOMECHANIK, AUTOKLEMPÍŘ, AUTOLAKÝRNÍK

Hledáme šikovného a spolehlivého automechanika, autoklempíře, autolakýrníka. Slušné jednání, dobré platové podmínky. Dále hledáme ženu nebo muže na ruční mytí vozidel. Hořešovičky, okres Kladno.
Tel.: 773 023 380

ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373

Poslední videa

Státní hymna na závěr vzpomínkové akce v Podbořanech

Pietní akt završili společným zpěvem státní hymny ČR.

Přehrát video
Položení věnců k pomníku RA v Podbořanech

Během vzpomínkové akce na náměstí zazpívaly i děti ze ZŠ TGM v Podbořanech...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

NEMOVITOSTI - PRODEJ

Prodám byt 1+2 ve 4. patře, bez výtahu, v Žatci, Hájkova ulice. Tel: 607 519 241.

NEMOVITOSTI - PRODEJ

Prodám starší rodinný dům 2+1v obci Liběšice část Líčkov. Dům je podsklepený, v přízemí obytné 2 místnosti, kuchyň a koupelna s WC. Možnost přestavby půdy. Dům je napojen na vodovod, elektřinu, odpad řešen septikem, topení na tuhá paliva. Pozemek o celkové ploše 2184 m2 v klidné části obce obsahuje ještě kůlnu a velkou patrovou stodolu s možností parkování. Více informací na tel.: 724 792 814.

Vzpomínky

Radek Sakovič

Jen svíci hořící a hezkou kytici Ti na hrob můžeme dát, chvíli postát a vzpomínat. Dne 21. 5. 2019 uplynou 2 roky, co nás opustil bratr, švagr a strýc Radek SAKOVIČ. Kdo jste ho znali, vzpomeňte s námi. Rodina.

Vladimír Hryzbil

Těžko se s Tebou loučilo, těžko je bez Tebe žít. Láska však smrtí nekončí, v srdci Tě navždy budeme mít. Dne 19. 5. uplyne 2 roky, co nás navždy opustil pan Vladimír HRYZBIL ze Žatce. Stále vzpomínají syn Miroslav a snacha Dana s rodinami.

Stanislav Novotný

Dne 19. 5. 2019 by oslavil můj manžel Stanislav NOVOTNÝ ze Žatce 76 let. Stále vzpomíná manželka Jarka, sestra Jiřina z Čeradic s celou rodinou, rodina Bošinova z Jirkova a ostatní příbuzní a známí.