Podbořanští včelaři rokovali, přijali mezi sebe nové přátele

Alla Želinská 2019-05-14 11:58:00

Podbořany - Členové základní organizace Českého svazu včelařů v Podbořanech se sešli v sobotu 27. dubna na své výroční členské schůzi.

Český svaz včelařů má kolem 46 tisíc členů. Toto množství představuje 98 procent všech včelařů v naší republice. Česká republika tak patří mezi státy s nejvyšší organizovaností chovatelů včel na světě. Počet včelstev loni v Česku nepatrně klesl na 638 tisíc. Podle Českého statistického úřadu se nejméně včelaří v Karlovarském a Ústeckém kraji.

„Podbořanská organizace se řadí k těm, kde počet včelařů i počet obhospodařovaných včelstev postupně roste. Získávat nové mladé včelaře se nám daří i díky dotacím Ústeckého kraje na pořízení včelstev a pomůcek. V současné době máme 51 členů a počet zdárně přezimujících včelstev je 622. Ztráty letos nedosáhly takové výše jako v katastrofické zimě 2012, přesto máme o 187 včelstev méně, než na podzim,“ uvedl jednatel podbořanské organizace včelařů Zdeněk Říha, který schůzi řídil. Po zprávách předsedy a pokladní informoval nákazový referent o situaci v místním obvodu. „Dá se říct, že bylo již hůř, ale díky pravidelnému, i když poměrně nákladnému léčení proti parazitu Varoa Destructor, se držíme na minimu nákazy. Bohudík, mor včelího plodu, při jehož zjištění se musí vše, co souvisí se včelami, spálit, se nám, díky ukázněnosti našich včelařů, vyhýbá. V loňském roce včelaři naší ZO vytočili 15 462 kilogramů medu a získali 256 kg vosku,“ dodal Z. Říha.

Na sobotní výroční schůzi byli přijati tři noví členové. Je potěšitelné, že mezi včelaře přibyla opět jedna žena a i to, že se mladí rekrutují i z rodin včelařů. Bohužel, ne každému z včelařů se to povede mít v rodině nástupce. Po schůzi předseda s jednatelem navštívili nemocného dlouholetého předsedu revizní komise ZO př. Jiřího Neuberga a předali mu Čestné uznání Svazu. Funkci předsedy revizní komise zastával více než 30 let. Mezi podbořanskými včelaři jsou i 4 držitelé nejvyššího svazového vyznamenání – Stříbrného odznaku ČSV. Nejdéle „sloužícím“ je jednatel Zdeněk Říha, který vykonává funkci nepřetržitě 38 let. „Ale v ostatních funkcích již máme členy o generaci mladší,“ s úsměvem ujišťuje jednatel. Dost ho i ostatní místní včelaře mrzí v televizi občas propírané Včelpo (oprávněně) za falšování medu a jeho míchání s levně nakoupenými, leč zakázané látky obsahujícími medy ze zahraničí. Rovněž aféry s pančovanými medy v obchodní síti. „Ale s tímto nemají naši včelaři nic společného a jak se říká, každý by si měl najít svého včelaře. Z našich členů každý za kvalitu svého medu ručí,“ zdůraznil Zdeněk Říha.

A jaké jsou vyhlídky s medem na letošní rok? „Bohužel ten úhyn včelstev není vše, i ta ostatní včelstva jsou poměrně slabá, takže medu letos moc nebude. Dost se na tom podepisuje ošetřování řepky přípravky pro včely jedovatými. Já osobně, bohudík, v okolí momentálně řepku nemám, tak se snad včelstva letos zmátoří a nedonesou-li letos, bude snad více medu napřesrok,“ prozradil zkušený včelař Zdeněk Říha.

Komentáře

Nabídky práce

PRACOVNÍK/PRACOVNICE VÝCHOVNĚ NEPEDAGOGICKÝCH ČINNOSTÍ

DPS Žatec hledá do svého týmu PRACOVNÍKA/PRACOVNICI VÝCHOVNĚ NEPEDAGOGICKÝCH ČINNOSTÍ (ERGO) na dobu určitou. Podmínka: minimálně středoškolské vzdělání, vítáno vzdělání v oboru ergoterapie. Přihlášky formou přiloženého životopisu zasílejte do 31. října 2021 na uvedený e-mail nebo adresu.
Kontakt: Domov pro seniory, Šafaříkova 852, 438 01 Žatec
E-mail: antoni@dpszatec.cz


PRACOVNICE NA EKONOMICKÉM ÚSEKU

Stavební bytové družstvo Chomutov přijme PRACOVNICI na ekonomický úsek. Požadujeme SŠ vzdělání, komunikační schopnosti a komplexní znalost účetnictví. Přihláška musí obsahovat strukturovaný profesní životopis. Přihlášky posílejte pouze na e-mail.
E-mail: dostal@sbdcv.cz


ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNICE

Stavební bytové družstvo Chomutov přijme na ekonomický úsek ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNICI. Požadujeme SŠ vzdělání, základní znalost účetnictví, komunikační schopnosti a znalost MS Office. Vhodné i pro absolventy. Přihláška musí obsahovat strukturovaný profesní životopis. Přihlášky posílejte pouze na e-mail.
E-mail: dostal@sbdcv.cz


TURISTICKÝ PRŮVODCE

Chrám Chmele a Piva v Žatci přijme PRŮVODCE 1. Na hlavní pracovní poměr 2. Na dohodu pro pravidelnou výpomoc (vhodné i pro aktivní seniory, studenty, osoby na mateřské/rodičovské) Požadujeme ochotu pracovat o víkendech a svátcích, cizí jazyk výhodou. 5 týdnů dovolené, platové ohodnocení dle legislativy. Nástup možný ihned.
E-mail: havelka@chchp.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz

Poslední videa

Nová prodejna Normy v Podbořanech - stavba už má střechu

Nakoukli jsme na staveniště, kde vyrůstá nová prodejna řetězce Norma. Středa 6. 10. Právě skončil kontrolní den...

Přehrát video
Moštárna v Podbořanech: jak se dělá mošt

Nahlédli jsme do městské moštárny v Podbořanech, kde dva Honzové pracovali na výrobě moštu pro Martina, Martinu a jejich kolegy z Mostu (y)

Přehrát video