Město představilo nové logo. Mezi občany budí rozporuplné reakce

Hedvika Mašková 2019-07-04 11:00:00

Logo, které chce město využívat pro svou propagaci a prezentaci, bylo vybráno. Do soutěže, která trvala dva měsíce, se přihlásily čtyři desítky autorů s více než stovkou návrhů. Vítězem však mohl být jen jeden, a tím se stal Jakub Jirsa z Hořovic. Obdržel certifikát a finanční odměnu 30 tisíc korun. Logo, které odkazuje ke královské historii města i chmelařství, však po zveřejnění budí mezi zdejšími občany rozporuplné reakce.

V soutěži se sešly jak návrhy od amatérů, tak profesionálů, kteří působí například v reklamních agenturách či grafických studiích. „Překvapilo nás, že dosah soutěže byl tak široký, mnoho účastníků bylo například z Prahy a středních Čech,“ uvedla předsedkyně Komise pro kulturu a cestovní ruch při Radě města Žatce, která grafické výtvory posuzovala v několika kolech, Simona Schellová. „Dva finální návrhy se stejným počtem bodů byly posouzeny formou diskuze členů komise, kdy se všichni jednomyslně shodli na vítězném návrhu od autora Jakuba Jirsy,“ dodala.

Návrh Jakuba Jirsy, který se grafickým designem přímo živí, je složen z horního symbolu, který je tvarován tak, aby vnější obrys symbolizoval korunu jako odkaz na královské město. V symbolu je použita konstrukce chmelnic, která připomíná historii chmelařství stejně jako na špici Chmelového majáku. Nápis ,,Žatec“ je pak umístěn mezi vodorovnými liniemi, znázorňující úpatí a střechu žateckého majáku. ,,Zaoblené hrany fontu navazují na konstrukci chmelnic, která je tvořena především dřevěnými kůly. Modrá barva navazuje na barvu podkladu žateckého znaku a červená barva odkazuje na barvu podkladu erbu bílého lva na městském znaku,“ vysvětluje význam, a z čeho se logo skládá, Jakub Jirsa.

Členové komise se však vyjádřili, že barevnost loga není definitivní. Nemusí zůstat jen u této kombinace barev. Zamlouvala by se jim i varianta v zelené barvě, která by ještě více podtrhla doména našeho města – chmelařství.

Nicméně, sto lidí, sto rozličných názorů. Ačkoli byly grafické výtvory důkladně posuzovány členy kulturní komise, ne všem občanům se vybrané logo líbí. ,,Já tomu vůbec nerozumím. Je děsný. Kdyby Žatec neznala, tak si říkám, co to jako je?“ zněl například jeden z komentářů na sociálních sítích. Lidem symbol na logu připomíná čínské hůlky, písmeno ,,W“, kácející se chmelové sloupy nebo ježka. Podle některých ani neplní zadání, že by mělo být jednoduché, originální, nezaměnitelné a použitelné i samostatně a mělo jasně a srozumitelně charakterizovat Žatec. Mnohým se nelíbil ani použitý font písma.

Pod několika kritickými komentáři se město vyjádřilo, že o oblíbenosti loga rozhodne až čas. ,,Loga si pořizuje v poslední době mnoho měst, která se chtějí propagovat a prezentovat. A proč logo místo oficiálního znaku? Protože městský znak je oficiální symbol a jeho užívání musí povolit rada města (říká zákon o obcích). Užití loga může mít volnější pravidla, takže například nemusí radní schvalovat akci každého spolku, který chce zdůraznit svůj patriotismus - pak je výhodnější logo než znak. Že jsou loga různá, ale vesměs jednoduchá, o tom se lze přesvědčit na internetu. Výhodou jednoduchých log je mimochodem i to, že je může nakreslit každé dítě ve školce a budovat svůj patriotismus. Pozitiv pro nové logo města může být tolik, kolik negativ - záleží na našem postoji,“ vysvětlilo město.

Členové kulturní komise také prozradili, že by mohly být všechny zaslané návrhy na podzim představeny široké veřejnosti formou výstavy.


Komentáře

Nabídky práce

TECHNICKÉ I ADMINISTRAČNÍ POZICE

Společnost NELUMBO Energy přijímá ve velkém nové zaměstnance. Hledáme kolegy na pozice ELEKTRIKÁŘ, REVIZNÍ TECHNIK ELEKTRO, VEDOUCÍ MTZ A LOGISTIKY, ADMINISTRATIVA MTZ A LOGISTIKA, TECHNIK NA INSTALACE SOLÁRNÍCH MODULŮ, SKLADNÍK, PROVOZNÍ VEDOUCÍ. Pokud Vás některá z pozic zaujala, zašlete svůj životopis na e-mail: hr@nelumbo.cz nebo na adresu Nelumbo Energy a.s., U Vodárny 277, Otvice 431 11.
E-mail: hr@nelumbo.cz


REGISTROVANÁ ZDRAVOTNÍ SESTRA

Domov pro seniory v Žatci hledá do svého týmu: REGISTROVANOU ZDRAVOTNÍ SESTRU. Nástup možný od 1.1.2023. Směnný provoz. Požadujeme: praxi minimálně 3 roky, bezúhonnost. Přihlášky posílejte do 24.11.2022 na: luksova@dpszatec.cz. K přihlášce formou životopisu přiložte kopii dokladu o nejvyšším vzdělání. Ústní kolo výběrového řízení proběhne 29.11.2022 od 13 hodin.
E-mail: luksova@dpszatec.cz


TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz

Poslední videa

Kamarád Lorm

Kamarád LORM Chaloupka

Přehrát video
Den válečných veteránů v Žatci (video)

Den válečných veteránů v Žatci (video)

Přehrát video