Vězni vyrobili přesné kopie historických lavic

Hedvika Mašková 2019-07-11 14:00:00

Velká výzva! Tak by se dala zhodnotit další spolupráce obce Čeradice a Věznice Nové Sedlo, při které bylo ve vězeňské truhlářské dílně vyrobeno dvanáct nových lavic pro kapli sv. Andělů strážných v Čeradicích. Jako poděkování za precizní práci odsouzených a dlouholetou spolupráci mezi oběma subjekty proběhlo minulé pondělí v kapli malé setkání, při kterém byly lavice posvěceny žateckým farářem.

V truhlářské dílně Věznice Nové Sedlo pracovalo pod vedením vychovatele Josefa Michla šest odsouzených, u nichž jen dva jsou vyučenými truhláři. Práce na dvanácti lavicích, které měly být kopiemi historických sakrálních lavic, jim trvala zhruba půl roku. ,,Odsouzení již vyrobili leccos, ale pustit se do tak náročné práce, která nejenže musela být řádně zdokumentována, vyhotoveny technické plány a postupy činnosti, ale to nejdůležitější, museli být schopni vytvořit kopie truhlářským mistrů z poloviny devatenáctého století,“ podotkla mluvčí věznice Eva Koreneková.

Kvalitní práce odsouzených byla oceněna nejen ze strany ředitele, ale i zástupců obce. Někteří odsouzení dle slov ani nevěřili, co je práce se dřevem naučila. Mohli pocítit hrdost sami nad sebou a svými schopnostmi. Jeden s odsouzených prozradil, jak se dostal k práci se dřevem: „Ve Věznici Všehrdy jsem dostal možnost vyučit se v učebním oboru dřevovýroba. Po vyučení jsem pracoval v truhlářské dílně, kde se vyráběl nábytek z lamina pro jiné věznice. Po přemístění do zdejší věznice jsem dostal možnost pracovat na této dílně. Je to sice práce bez nároku na odměnu, ale dělám ji rád. Tato práce mne vnitřně uspokojuje, protože vyrobené lavice budou sloužit dlouhodobě k užitku dalším lidem a věřím, že jim budou dělat také radost.“ Dále prozradil, že by se po výkonu trestu truhlařinou rád živil. Sám si je totiž dobře vědom, že je o poctivé řemeslo v civilním prostředí velký zájem.

O šikovnosti odsouzených se mohlo přesvědčit několik místních při komorní akci minulé pondělí. Mohli usednout do dvanácti lavic s vyřezávanými stěnami ze smrkového dřeva, za které obec zaplatila 40 tisíc korun, což je částka pouze za materiál, dřevo a lak.

Lavice byly ten den posvěceny žateckým děkanem Josefem Augustinem Špačkem za přítomnosti starostky Vladimíry Chybové, ředitele věznice Miroslava Špalka a vychovatelů Josefa Michla a Alexandra Musila. Následoval kulturní program, při němž kytaristka Stanislava Bílková zahrála a zapěla píseň složenou pro slavnostní chvíli i skladby známých autorů Jaroslava Nohavici, Miro Žbirky či bratří Nedvědů.

Po skončení kulturního programu se akce přesunula ven pod lípu před kaplí, kde všichni společně zavzpomínali, připomněli si akce, které se za tu dobu v kapli pořádaly a také již přemýšleli nad další spoluprácí.

,,Ředitel věznice se vyjádřil, že by pro kapli vytvořili nový oltář. Nebyla jsem vůbec proti. Stálo by však za to opravit jako první podlahu v patře, kde máme harmonium. Je stará a my tam nemůžeme pouštět moc lidí. Přitom je tam krásný výhled a dají se odtud pořídit hezké fotografie. Uvidíme tedy, co nám pomohou odsouzení zkrášlit v kapli příště,“ prozradila starostka Čeradic Vladimíra Chybová.


Komentáře

Nabídky práce

UČITEL/UČITELKA mateřské školy

Základní a mateřská škola Jesenice, okres Rakovník přijme kvalifikovaného pracovníka na pozici UČITEL/KA mateřské školy. Platové zařazení dle nař. vlády č. 341/2017 Sb., v aktuálním znění, příspěvek na stravu, NÁSTUP OD 1.2.2020. Nabídky včetně strukturovaného profesního životopisu zasílejte do 30. ledna 2020.
Tel.: 724 926 290
E-mail: konir@zsjesenice.cz


ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373


ČÍŠNÍKŮ/SERVÍRKA

Restaurace a bowling Nový svět přijme číšníka/servírku na HPP. Nástup možný ihned.
Tel.: 603178361
E-mail: info@restaurantlouny.cz

Poslední videa

Školáci bruslí na kluzišti v Žatci

Čtvrťáci ZŠ P. Bezruče v Žatci chodí o hodinách tělesné výchovy také na kluziště před radnicí si zabruslit. Zastihli jsme je tam v úterý 14. ledna kolem poledne....

Přehrát video
Postoloprty: Rozsvícení vánočního stromu

Zuška

Přehrát video