Vězni vyrobili přesné kopie historických lavic

Hedvika Mašková 2019-07-11 14:00:00

Velká výzva! Tak by se dala zhodnotit další spolupráce obce Čeradice a Věznice Nové Sedlo, při které bylo ve vězeňské truhlářské dílně vyrobeno dvanáct nových lavic pro kapli sv. Andělů strážných v Čeradicích. Jako poděkování za precizní práci odsouzených a dlouholetou spolupráci mezi oběma subjekty proběhlo minulé pondělí v kapli malé setkání, při kterém byly lavice posvěceny žateckým farářem.

V truhlářské dílně Věznice Nové Sedlo pracovalo pod vedením vychovatele Josefa Michla šest odsouzených, u nichž jen dva jsou vyučenými truhláři. Práce na dvanácti lavicích, které měly být kopiemi historických sakrálních lavic, jim trvala zhruba půl roku. ,,Odsouzení již vyrobili leccos, ale pustit se do tak náročné práce, která nejenže musela být řádně zdokumentována, vyhotoveny technické plány a postupy činnosti, ale to nejdůležitější, museli být schopni vytvořit kopie truhlářským mistrů z poloviny devatenáctého století,“ podotkla mluvčí věznice Eva Koreneková.

Kvalitní práce odsouzených byla oceněna nejen ze strany ředitele, ale i zástupců obce. Někteří odsouzení dle slov ani nevěřili, co je práce se dřevem naučila. Mohli pocítit hrdost sami nad sebou a svými schopnostmi. Jeden s odsouzených prozradil, jak se dostal k práci se dřevem: „Ve Věznici Všehrdy jsem dostal možnost vyučit se v učebním oboru dřevovýroba. Po vyučení jsem pracoval v truhlářské dílně, kde se vyráběl nábytek z lamina pro jiné věznice. Po přemístění do zdejší věznice jsem dostal možnost pracovat na této dílně. Je to sice práce bez nároku na odměnu, ale dělám ji rád. Tato práce mne vnitřně uspokojuje, protože vyrobené lavice budou sloužit dlouhodobě k užitku dalším lidem a věřím, že jim budou dělat také radost.“ Dále prozradil, že by se po výkonu trestu truhlařinou rád živil. Sám si je totiž dobře vědom, že je o poctivé řemeslo v civilním prostředí velký zájem.

O šikovnosti odsouzených se mohlo přesvědčit několik místních při komorní akci minulé pondělí. Mohli usednout do dvanácti lavic s vyřezávanými stěnami ze smrkového dřeva, za které obec zaplatila 40 tisíc korun, což je částka pouze za materiál, dřevo a lak.

Lavice byly ten den posvěceny žateckým děkanem Josefem Augustinem Špačkem za přítomnosti starostky Vladimíry Chybové, ředitele věznice Miroslava Špalka a vychovatelů Josefa Michla a Alexandra Musila. Následoval kulturní program, při němž kytaristka Stanislava Bílková zahrála a zapěla píseň složenou pro slavnostní chvíli i skladby známých autorů Jaroslava Nohavici, Miro Žbirky či bratří Nedvědů.

Po skončení kulturního programu se akce přesunula ven pod lípu před kaplí, kde všichni společně zavzpomínali, připomněli si akce, které se za tu dobu v kapli pořádaly a také již přemýšleli nad další spoluprácí.

,,Ředitel věznice se vyjádřil, že by pro kapli vytvořili nový oltář. Nebyla jsem vůbec proti. Stálo by však za to opravit jako první podlahu v patře, kde máme harmonium. Je stará a my tam nemůžeme pouštět moc lidí. Přitom je tam krásný výhled a dají se odtud pořídit hezké fotografie. Uvidíme tedy, co nám pomohou odsouzení zkrášlit v kapli příště,“ prozradila starostka Čeradic Vladimíra Chybová.


Hedvika Mašková

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

MODELÁŘ/KA SLÉVÁRENSKÝCH MODELŮ

Měsíční výdělek 28-30 tisíc měsíčně, 25 dní dovolené, stravenky v hodnotě 75,-Kč nebo obědy v hodnotě 100,-Kč plně hrazeny zaměstnavatelem. Firma Römheld & Moelle s provozovnou v Žatci (Leoše Janáčka 3224, 438 01 Žatec) hledá kandidáty na pozici MODELÁŘ/KA SLÉVÁRENSKÝCH MODELŮ. Požadavky: vyučení v technickém oboru - znalost nebo praxe v oboru modelářství výhodou, Manuální zručnost, nutná orientace ve výkresové dokumentaci.
Tel.: 739 705 434
E-mail: spacek@roemheld-moelle.cz

NÁMĚSTEK/NÁMĚSTKYNĚ PRO VÝROBU A DISTRIBUCI

Žatecká teplárenská, a.s. vyhlašuje výběrové řízení na pozici NÁMĚSTEK/NÁMĚSTKYNĚ PRO VÝROBU A DISTRIBUCI.
Kontakt: Ing. Miroslava Schönbeková, MBA
Tel.: 727 819 858
E-mail: ztas@ztas.cz

MISTR VÝROBY - VHODNÉ I PRO DŮCHODCE

Hledáme do výrobní firmy se sídlem v Třebívlicích mistra výroby. Odpovědnost za chod výroby (dřevozpracující obor) – 6 zaměstnanců, plnění výrobního plánu, úzká spolupráce s nákupem a odbytem. Práce je vhodná i pro aktivního důchodce. Výhodné finanční podmínky, odměny v závislosti na splněném výkonu, přátelský kolektiv a zázemí malé přátelské firmy. Nástup možný ihned.
Tel.: 606 706 856

SERVÍRKA

Přijmu servírku v Chomutově.
Tel.: 777 944 816

PRODEJCE - PRACOVNÍK SKLADU

ELEKTRO VIOLA (MĚLECKÁ 2638, LOUNY) hledáme kolegu na pozici PRODEJCE - PRACOVNÍK SKLADU. Nabízíme férovou mzdu +bonusové složky. Požadujeme min. ukončené střední odborné vzdělání. Vhodné i pro absolventy. Nástup možný ihned. Životopisy zasílejte na uvedený e-mail.
Kontakt: p. Švátora
Tel.: 770 143 405
E-mail: viola@viola.cz

Poslední videa

Sázení stromů života nad Mariánskou ulicí v Hlubanech

V sobotu ve 14 hodin na nové aleji všechny účastníky přivítal starosta města Podbořan Radek Reindl.

Přehrát video
Louny: Festival Náš Svět v divadle

...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronajmu byt 1+1 v LN. Tel.: 774 305 312.

PRONÁJEM

Pronajmeme místnost 14 m2 přístupnou ze dvora domu Chmelařské nám. 348, Žatec (vedle hasičů) pro možnost uložení materiálu (elektro, instalatér, atd.). Možnost parkování osobního auta nebo dodávky na dvoře domu. Levně. Tel.: 604 587 274.

Vzpomínky

Václav Gebauský

Dne 12. listopadu tomu bude smutných 15 let, kdy nám navždy odešel náš tatínek, bratr, strýc a kamarád, pan Václav GEBAUSKÝ z Ročova. S láskou a úctou vzpomínají synové Jan a Oldřich, dcera Venuše, vnučka Michala, sestry Hela a Jířa s rodinami. Kdo jste ho znali, vzpomeňte s námi. Když má někdo někoho rád, tak v našich srdcích žije dál.

Václav Šefrna

Roky tiše plynou, jak klidné řeky proud, jen bolest v srdci zůstává a nedá zapomenout. Dne 1. 11. 2019 uplynulo již dlouhých 30 let, od úmrtí pana Václava ŠEFRNY ze Žatce, který by letos 26. 6. oslavil 95. narozeniny. Stále vzpomínají dcery Marie a Dagmar a syn Václav s rodinami. Kdo jste ho znali, vzpomeňte s námi.

Ivuška Moravcová

Dnes 13. 11. 2019 vzpomínáme na nedožité 76. narozeniny paní Ivušky MORAVCOVÉ z Loun. S bolestí v srdci stále vzpomínají dcery s rodinami a děkují všem za vzpomínku.