Vězni vyrobili přesné kopie historických lavic

Hedvika Mašková 2019-07-11 14:00:00

Velká výzva! Tak by se dala zhodnotit další spolupráce obce Čeradice a Věznice Nové Sedlo, při které bylo ve vězeňské truhlářské dílně vyrobeno dvanáct nových lavic pro kapli sv. Andělů strážných v Čeradicích. Jako poděkování za precizní práci odsouzených a dlouholetou spolupráci mezi oběma subjekty proběhlo minulé pondělí v kapli malé setkání, při kterém byly lavice posvěceny žateckým farářem.

V truhlářské dílně Věznice Nové Sedlo pracovalo pod vedením vychovatele Josefa Michla šest odsouzených, u nichž jen dva jsou vyučenými truhláři. Práce na dvanácti lavicích, které měly být kopiemi historických sakrálních lavic, jim trvala zhruba půl roku. ,,Odsouzení již vyrobili leccos, ale pustit se do tak náročné práce, která nejenže musela být řádně zdokumentována, vyhotoveny technické plány a postupy činnosti, ale to nejdůležitější, museli být schopni vytvořit kopie truhlářským mistrů z poloviny devatenáctého století,“ podotkla mluvčí věznice Eva Koreneková.

Kvalitní práce odsouzených byla oceněna nejen ze strany ředitele, ale i zástupců obce. Někteří odsouzení dle slov ani nevěřili, co je práce se dřevem naučila. Mohli pocítit hrdost sami nad sebou a svými schopnostmi. Jeden s odsouzených prozradil, jak se dostal k práci se dřevem: „Ve Věznici Všehrdy jsem dostal možnost vyučit se v učebním oboru dřevovýroba. Po vyučení jsem pracoval v truhlářské dílně, kde se vyráběl nábytek z lamina pro jiné věznice. Po přemístění do zdejší věznice jsem dostal možnost pracovat na této dílně. Je to sice práce bez nároku na odměnu, ale dělám ji rád. Tato práce mne vnitřně uspokojuje, protože vyrobené lavice budou sloužit dlouhodobě k užitku dalším lidem a věřím, že jim budou dělat také radost.“ Dále prozradil, že by se po výkonu trestu truhlařinou rád živil. Sám si je totiž dobře vědom, že je o poctivé řemeslo v civilním prostředí velký zájem.

O šikovnosti odsouzených se mohlo přesvědčit několik místních při komorní akci minulé pondělí. Mohli usednout do dvanácti lavic s vyřezávanými stěnami ze smrkového dřeva, za které obec zaplatila 40 tisíc korun, což je částka pouze za materiál, dřevo a lak.

Lavice byly ten den posvěceny žateckým děkanem Josefem Augustinem Špačkem za přítomnosti starostky Vladimíry Chybové, ředitele věznice Miroslava Špalka a vychovatelů Josefa Michla a Alexandra Musila. Následoval kulturní program, při němž kytaristka Stanislava Bílková zahrála a zapěla píseň složenou pro slavnostní chvíli i skladby známých autorů Jaroslava Nohavici, Miro Žbirky či bratří Nedvědů.

Po skončení kulturního programu se akce přesunula ven pod lípu před kaplí, kde všichni společně zavzpomínali, připomněli si akce, které se za tu dobu v kapli pořádaly a také již přemýšleli nad další spoluprácí.

,,Ředitel věznice se vyjádřil, že by pro kapli vytvořili nový oltář. Nebyla jsem vůbec proti. Stálo by však za to opravit jako první podlahu v patře, kde máme harmonium. Je stará a my tam nemůžeme pouštět moc lidí. Přitom je tam krásný výhled a dají se odtud pořídit hezké fotografie. Uvidíme tedy, co nám pomohou odsouzení zkrášlit v kapli příště,“ prozradila starostka Čeradic Vladimíra Chybová.


Hedvika Mašková

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

OPERÁTORKA TEXTILNÍHO STROJE

LOGIT Hlubany - Podbořany přijímá! Hledáme nové kolegyně na pracovní pozici OPERÁTORKA TEXTILNÍHO STROJE. Mzda od 21 tisíc, nepřetržitý provoz, náborový příspěvek 5 tisíc, zapracování pod dohledem školitele, příplatky na pojištění 700 Kč za měsíc, příplatky na dopravu 2 Kč/km, stravné zdarma v hodnotě 180 Kč na směnu.
Kontakt: Ing. Simona Šilarová
Tel.: 727 838 954
E-mail: simona.silarova@radicigroup.com

NÁMĚSTEK/NÁMĚSTKYNĚ PRO VÝROBU A DISTRIBUCI

Žatecká teplárenská vyhlašuje výběrové řízení na pozici NÁMĚSTEK/NÁMĚSTKYNĚ PRO VÝROBU A DISTRIBUCI. Podrobné podmínky a více informací najdete na webu www.ztas.cz nebo na uvedeném telefonu.
Kontakt: Ing. Miroslava Schönbeková, MBA
Tel.: 727 819 858

ŘEDITEL/KA

Žatecká teplárenská vyhlašuje výběrové řízení na pozici ŘEDITEL/KA SPOLEČNOSTI. Podrobné podmínky a více informací najdete na webu www.ztas.cz nebo na uvedeném telefonu.
Kontakt: Ing. Miroslava Schönbeková, MBA
Tel.: 727 819 858

TECHNIK

Společnost H-REKULTIVACE a.s. (Černovice 226) hledá zaměstnance na pozici TECHNIK. Požadujeme středoškolské vzdělání - lesnického nebo zahradnického směru výhodou, schopnost vést kolektiv zaměstnanců, ŘP sk. B. Nástup možný ihned. Nabízíme: nástupní plat 30000,- Kč + měsíční a roční bonus. K dispozici osobní SUV automobil, mobil, IT technika. Trvalý pracovní poměr. Životopisy zasílejte na uvedený e-mail.
E-mail: lj@h-rekultivace.cz

PRACOVNÍK V SOCIÁLNÍCH SLUŽBÁCH AZYLOVÉHO DOMU

Vavřinec, z. s. nabízí kreativní a společensky potřebnou práci s adekvátním finančním ohodnocením, firemními bonusy a možností dalšího vzdělávání a nástupem ihned na pracovní pozici PRACOVNÍK V SOCIÁLNÍCH SLUŽBÁCH AZYLOVÉHO DOMU PRO RODINY S DĚTMI V ŽATCI. Životopisy zasílejte na uvedený e-mail, pro více info volejte na uvedený telefon.
Tel.: 607 813 451
E-mail: hrdlickova@vavrinec-zs.cz

Poslední videa

Na Dni otevřených dveří DDM Podbořany

Mezi 32 kroužky, které DDM nabízí, je také Škola magie a kouzel - její vedoucí předvedl 11. 9. na dni otevřených dveří malé zájemkyni jedno z "kouzel" :-)

Přehrát video
Lenešice: první školní den

Škola začíná ...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronajmu chatu v Selmicích (obec Zbrašín). Tel. 732 379 233.

PRONÁJEM

Pronajmu byt 2+1 s balkonem v Žatci, Podměstí. Byt je v 1. patře, po rekonstrukci a kompletně zařízený. Vhodný pro 4 až 5 osob. Tel. 776 604 006.

Vzpomínky

Josef Černý

Jak tiše žil, tak tiše odešel …… Skromný ve svém životě, velký v lásce a dobrotě. - Dne 24. září tomu bude osmadvacet let, co nás navždy opustil milovaný bratr a tatínek, pan Josef ČERNÝ, rozený SOUKUP z Chomutova. Všem, kteří vzpomenou společně s námi, děkují sourozenci s rodinami.

Stanislav Dočkal

Dne 17. září uplynulo třetí smutný rok, kdy nás navždy opustil milovaný manžel, dědeček a tatínek, pan Stanislav DOČKAL. S láskou a úctou stále vzpomíná manželka Jana s rodinou.

Iveta Moravcová

Dne 21. září vzpomeneme nedožitých třiapadesátých narozenin paní Ivety MORAVCOVÉ z Černovic. S láskou a úctou stále vzpomínají manžel, děti, sestry s rodinami a ostatní příbuzní a známí. Děkujeme za tichou vzpomínku.