Vězni vyrobili přesné kopie historických lavic

Hedvika Fajkusová 2019-07-11 14:00:00

Velká výzva! Tak by se dala zhodnotit další spolupráce obce Čeradice a Věznice Nové Sedlo, při které bylo ve vězeňské truhlářské dílně vyrobeno dvanáct nových lavic pro kapli sv. Andělů strážných v Čeradicích. Jako poděkování za precizní práci odsouzených a dlouholetou spolupráci mezi oběma subjekty proběhlo minulé pondělí v kapli malé setkání, při kterém byly lavice posvěceny žateckým farářem.

V truhlářské dílně Věznice Nové Sedlo pracovalo pod vedením vychovatele Josefa Michla šest odsouzených, u nichž jen dva jsou vyučenými truhláři. Práce na dvanácti lavicích, které měly být kopiemi historických sakrálních lavic, jim trvala zhruba půl roku. ,,Odsouzení již vyrobili leccos, ale pustit se do tak náročné práce, která nejenže musela být řádně zdokumentována, vyhotoveny technické plány a postupy činnosti, ale to nejdůležitější, museli být schopni vytvořit kopie truhlářským mistrů z poloviny devatenáctého století,“ podotkla mluvčí věznice Eva Koreneková.

Kvalitní práce odsouzených byla oceněna nejen ze strany ředitele, ale i zástupců obce. Někteří odsouzení dle slov ani nevěřili, co je práce se dřevem naučila. Mohli pocítit hrdost sami nad sebou a svými schopnostmi. Jeden s odsouzených prozradil, jak se dostal k práci se dřevem: „Ve Věznici Všehrdy jsem dostal možnost vyučit se v učebním oboru dřevovýroba. Po vyučení jsem pracoval v truhlářské dílně, kde se vyráběl nábytek z lamina pro jiné věznice. Po přemístění do zdejší věznice jsem dostal možnost pracovat na této dílně. Je to sice práce bez nároku na odměnu, ale dělám ji rád. Tato práce mne vnitřně uspokojuje, protože vyrobené lavice budou sloužit dlouhodobě k užitku dalším lidem a věřím, že jim budou dělat také radost.“ Dále prozradil, že by se po výkonu trestu truhlařinou rád živil. Sám si je totiž dobře vědom, že je o poctivé řemeslo v civilním prostředí velký zájem.

O šikovnosti odsouzených se mohlo přesvědčit několik místních při komorní akci minulé pondělí. Mohli usednout do dvanácti lavic s vyřezávanými stěnami ze smrkového dřeva, za které obec zaplatila 40 tisíc korun, což je částka pouze za materiál, dřevo a lak.

Lavice byly ten den posvěceny žateckým děkanem Josefem Augustinem Špačkem za přítomnosti starostky Vladimíry Chybové, ředitele věznice Miroslava Špalka a vychovatelů Josefa Michla a Alexandra Musila. Následoval kulturní program, při němž kytaristka Stanislava Bílková zahrála a zapěla píseň složenou pro slavnostní chvíli i skladby známých autorů Jaroslava Nohavici, Miro Žbirky či bratří Nedvědů.

Po skončení kulturního programu se akce přesunula ven pod lípu před kaplí, kde všichni společně zavzpomínali, připomněli si akce, které se za tu dobu v kapli pořádaly a také již přemýšleli nad další spoluprácí.

,,Ředitel věznice se vyjádřil, že by pro kapli vytvořili nový oltář. Nebyla jsem vůbec proti. Stálo by však za to opravit jako první podlahu v patře, kde máme harmonium. Je stará a my tam nemůžeme pouštět moc lidí. Přitom je tam krásný výhled a dají se odtud pořídit hezké fotografie. Uvidíme tedy, co nám pomohou odsouzení zkrášlit v kapli příště,“ prozradila starostka Čeradic Vladimíra Chybová.


Hedvika Fajkusová

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

OBKLADAČ

Hledám zaměstnance na HPP na práci do Německa, profese obkladač. Platové ohodnocení 2000 Euro. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: +420 737 527 350

ELEKTRIKÁŘ A ELEKTROZÁMEČNÍK

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky a elektrozámečníky, na jakýkoliv úvazek i brigádně.
Tel.: 777 167 336

KUCHAŘ

Přijmu kuchařku nebo šikovnou paní do bistra v Chomutově.
Tel.: 777 944 816

BRIGÁDNÍCI NA ŽNĚ

Přijmeme brigádníky na žně 2019 na pozici: řidič náklaďáku C + E na LIAZ s vlekem a dále řidiče traktoru ZETOR, CASE. Odvoz obilí od kombajnů. Nástup cca 15.7.2019, Podbořansko. Profesní průkaz řidiče NENÍ POTŘEBA. Telefon: 603294756, 733155930.
Tel.: 603294756

ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK

Přijmeme novou posilu do našeho týmu. Jedná se o práci u PC a jednání s klienty. Plat 8000Kč - 15000Kč. Po zaučení víc. Okres Chomutov a Most.
Tel.: 775 577 927

Poslední videa

Oslavy 730 let obce Očihov a Blues Gin

Kapela Pavla a Věry Uhlíkových a spol. ze Žatce hrála v sobotu 13. července v Očihově na oslavách 730. výročí obce... a roztančila i Roztančená kolečka...

Přehrát video
Autorské čtení Kristiny Folprechtové v knihovně v Lubenci

V pátek 12. července večer se v lubenecké knihovně četlo z nové knížky pohádek a pověstí z kraje pod Čertovkou Dejmalka. Autorka Kristina Folprechtová a Medová bludička...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronajmu dvougaráž, 30 m2. Budova bývalé veteriny Louny. Tel.: 731 710 911.

PRONÁJEM

Pronajmu zařízenou garsonku pod Kauflandem v Lounech, 4. poschodí s výtahem, nejlépe starší osobě, podmínka nekuřák. Tel.: 605 233 861, 603 151 832.

Vzpomínky

Jan Antropius

Dne 22. 7. 2019 by se pan Jan ANTROPIUS z Loun dožil 95 let. Vzpomíná manželka a syn s rodinou.

Václav Benda

Měl jsi tak rád život, tolik jsi chtěl žít. Smrt však krutá byla a Tys od nás musel odejít. Dne 21. července 2019 vzpomeneme nedožitých šedesát let pana Václava BENDY ze Žatce. S láskou na něho stále vzpomínají maminka a sestra s rodinou. Kdo jste ho znali, vzpomeňte s námi.

Karel Coufal

Dne 17. července by oslavil své 90. narozeniny pan Karel COUFAL z Opočna. S láskou vzpomínají dcery Jana a Hana s rodinami, manželka Jana a ostatní příbuzní.