U Zeměch shořelo pole, zasahovalo osmnáct jednotek

Lucie Steklá 2019-07-10 16:20:00

Zeměchy (lus) Čtyři profesionální jednotky a dvanáct dobrovolných jednotek z okresu Louny, jedna profesionální z Mostu a hasiči Elektrárny Počerady byly v pátek 5. července po třetí hodině odpolední povolány k boji s rozsáhlým požárem obilného pole mezi Zeměchy a Lipencem.

Požár byl nahlášen v 14.53 hodin. Do boje o úrodu se pustilo zpočátku devět jednotek hasičů, postupně bylo přivoláno dalších devět. Na poli začala hořet pšenice připravená ke sklizení, ohněm jsou ohroženy také balíky slámy ve zhruba desetimetrovém stohu.

Jednotky měli zpočátku zásahu k dispozici třináct hasičských vozů. Hašení ztěžoval silný vítr, úroda je navíc velmi suchá. Zasahovaly nejdříve se třinácti auty. Byly to jednotky z Loun, Žatce, Podbořan a Bitozevsi a také Mostu a Elektrárny Počerady, dobrovolné z Cítolib, Černčic, Hřivic, Lenešic, Líšťan, Postoloprt a Tuchořic, Panenského Týnce, Podbořan, Smolnice, Veltěž, Žatce.

Požár zasáhl území mezi obcemi Lipenec a Zeměchy a šířil se ve směru na Malnice. V blízkosti pole shořely dřevěné chatky. „Hořelo na ploše dva krát půl kilometru, tedy na sto hektarech. Jednalo se o posečenou pšenici, kdy na místě zůstaly stvoly, které byly připravené na balíkování, a díky tomu se oheň začal rychle šířit. Zásah trval zhruba do 19:30, hasiči měli na místě více než dvacet vozů, povolán byl také vrtulník, který nakonec nezasahoval. Kvůli množství jednotek musela být uzavřena silnice z Lipence do Zeměch. Čerpací stanoviště bylo zřízeno v obci Lipenec,” uvedli hasiči.

V celé republice od pátku až do odvolání platí kvůli pokračujícímu suchu výstraha meteorologů na nebezpečí vzniku požárů. Lidé nemají rozdělávat oheň v přírodě, vypalovat trávu, odhazovat cigaretové nedopalky na zem, používat přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně. Měli by také dbát na úsporné hospodaření s vodou.

Rozsáhlý požár pole. Požár na rozloze dva tisíce krát pět set metrů zdolávali v pátek vpodvečer hasiči několik hodin. Díky jejich včasnému zásahu byl před plameny uchráněn autobazar u Zeměch, požár hasiči zastavili „přímo na jeho prahu”.

Foto: SDH Hřivice

Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce

UČITEL/UČITELKA mateřské školy

Základní a mateřská škola Jesenice, okres Rakovník přijme kvalifikovaného pracovníka na pozici UČITEL/KA mateřské školy. Platové zařazení dle nař. vlády č. 341/2017 Sb., v aktuálním znění, příspěvek na stravu, NÁSTUP OD 1.2.2020. Nabídky včetně strukturovaného profesního životopisu zasílejte do 30. ledna 2020.
Tel.: 724 926 290
E-mail: konir@zsjesenice.cz


ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373


ČÍŠNÍKŮ/SERVÍRKA

Restaurace a bowling Nový svět přijme číšníka/servírku na HPP. Nástup možný ihned.
Tel.: 603178361
E-mail: info@restaurantlouny.cz

Poslední videa

Hrníčkování pro rodiče s dětmi v DDM Žatec

V domě dětí a mládeže se v pátek 17. 1. odpoledne hrníčkovalo s Janou Bělohoubkovou, která prozradila jednoduchý a přitom pro mnohé neznámý způsob vytvoření svého vlastního neopakovatelného hrníčku.

Přehrát video
Školáci bruslí na kluzišti v Žatci

Čtvrťáci ZŠ P. Bezruče v Žatci chodí o hodinách tělesné výchovy také na kluziště před radnicí si zabruslit. Zastihli jsme je tam v úterý 14. ledna kolem poledne....

Přehrát video