,,Přijďte k nám na jedno!“ zve výstava o žateckých hospodách

Hedvika Mašková 2019-07-18 14:00:00

Připomenout si taneční večery na Střelnici, bujaré silvestrovské noci U Černého medvěda nebo další žatecké podniky, kam jste chodívali se známými na pivečko, můžete nyní v hlavní budově Regionální muzea K. A. Polánka v Žatci. Právě zde totiž probíhá výstava mapující všechny žatecké restaurace a hostince fungující od doby Rakousko – Uherska až do jejich převedení pod správu Restaurací a Jídelen.

,,Přijďte k nám na jedno aneb Z Rakouska až do RAJe“ – tak zní název aktuální výstavy žateckého muzea. Přechází od restauračních zařízení a hospod, které zde fungovaly ještě za Rakouska-Uherska přes první republiku, socialismus a končí naší slavnou Sametovou revolucí. Zmapovat všechny zdejší podniky se pokusil autor a kurátor výstavy Libor Šebek ve spolupráci s Markem Cajthamlem a Miroslavem Černým. O tom, že byla pivní kultura v Žatci velmi rozmanitá, se můžete přesvědčit na dobových fotografiích, reklamách, ale i exponátech, které se podařilo nasbírat či vypůjčit od dobrovolných spolupracovníků ze Žatce i blízkého okolí.

,,Hospod je na výstavě více než 150. Je pravda, že jejich názvy se v průběhu času trošičku měnily. Některé hospody zůstávaly stejné, akorát se změnil jejich název. Konkrétních hospod tady bylo o řádově o desítky méně, ale i tak jich tu bylo kolem stovky,“ objasnil během vernisáže divákům jeden z autorů výstavy Libor Šebek a doplnil: ,,Nejvíce hospod zde zřejmě bylo za Rakouska-Uherska. To byla pomalu každá druhá budova hospoda. A také v období první republiky. Mluví se o krizi v první republice, ale hospody zde frčely o sto šest. Teď žádná krize není a padá jedna hospoda za druhou.“

Výstava o žateckých hospodách je koncipovaná tak, že na úvod každé oblasti je mapa, do níž jsou zakreslené hospody podle čísla popisného. ,,Hospod je hodně a do jedné mapy se nevešly. Na začátku jsou hospody, které se nacházely v centru Žatce, poté hospody jižně od centra a na závěr hospody V Mlynářích a na jihu a východě města,“ popsal, jak je expozice uspořádaná, Libor Šebek.

Jelikož by byl samotný popis hospod pro diváka málo záživný, je výstava obohacená o fotografie, dobové reklamy a pár trojrozměrných předmětů. Na toto téma apeloval během vernisáže na všechny přítomné sám autor výstavy: ,,Pokud někdo z vás má předmět, který se váže k nějaké hospůdce, restauraci nebo hotelu – účtenku, jídelní lístek, obrázek, kde by byla vidět třeba část výčepu, přijďte se s ním pochlubit. Určitě budeme moc rádi, když nám obrázky poskytnete k oskenování. Rádi bychom se podívali, jak zde hospody vypadaly.“

Po zhlédnutí expozice dostála výstava svému názvu a nabídla každému z návštěvníků jeden kousek zlatavého moku.

Autoři výstavy během vernisáže rovněž prozradili, že by rádi o žateckých hospodách vydali knihu. S tímto nápadem přišel již v roce 2008 Marek Cajthaml a současný ředitel lounského muzea Jiří Matyáš. Tehdy vznikl první soupis žateckých hospod. Libor Šebek se rozhodl, že soupis rozšíří a doplní o spoustu archiválií, čímž vznikla aktuální výstava, kterou je možné navštívit až do 8. září. Pro každého návštěvníka výstavy či sběratele tácků má muzeum připravený malý dárek v podobě exkluzivního pivního tácku.


Komentáře

Nabídky práce

UKLÍZEČKA

Přijmeme pracovnici na úklid v odpoledních hodinách ve škole. Vhodné pro ženy důchodkyně. Zájemci hlaste se v sídle firmy LASSO (Libušina 1314, Chomutov) vždy v pondělí a ve čtvrtek v 11 hodin.


ZEDNÍK

Sháním ZEDNÍKA. Vyžaduji samostatnost, pracovitost. Práce v Chomutově - celoročně. Plat od 130,- Kč/hodina.
Tel.: 776 113 389


ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373


ČÍŠNÍKŮ/SERVÍRKA

Restaurace a bowling Nový svět přijme číšníka/servírku na HPP. Nástup možný ihned.
Tel.: 603178361
E-mail: info@restaurantlouny.cz

Poslední videa

Uprchlý vězeň

.....

Přehrát video
Minikopaná ve Vroutku má tradici, hrají i ženy

Letos se turnaje v minikopané v sobotu 18. 7. ve Vroutku zúčastnilo sedm týmů, jeden z nich tvořily ženy. Do brány pro jistotu postavily šikovného mladého muže :-)

Přehrát video