,,Přijďte k nám na jedno!“ zve výstava o žateckých hospodách

Hedvika Mašková 2019-07-18 14:00:00

Připomenout si taneční večery na Střelnici, bujaré silvestrovské noci U Černého medvěda nebo další žatecké podniky, kam jste chodívali se známými na pivečko, můžete nyní v hlavní budově Regionální muzea K. A. Polánka v Žatci. Právě zde totiž probíhá výstava mapující všechny žatecké restaurace a hostince fungující od doby Rakousko – Uherska až do jejich převedení pod správu Restaurací a Jídelen.

,,Přijďte k nám na jedno aneb Z Rakouska až do RAJe“ – tak zní název aktuální výstavy žateckého muzea. Přechází od restauračních zařízení a hospod, které zde fungovaly ještě za Rakouska-Uherska přes první republiku, socialismus a končí naší slavnou Sametovou revolucí. Zmapovat všechny zdejší podniky se pokusil autor a kurátor výstavy Libor Šebek ve spolupráci s Markem Cajthamlem a Miroslavem Černým. O tom, že byla pivní kultura v Žatci velmi rozmanitá, se můžete přesvědčit na dobových fotografiích, reklamách, ale i exponátech, které se podařilo nasbírat či vypůjčit od dobrovolných spolupracovníků ze Žatce i blízkého okolí.

,,Hospod je na výstavě více než 150. Je pravda, že jejich názvy se v průběhu času trošičku měnily. Některé hospody zůstávaly stejné, akorát se změnil jejich název. Konkrétních hospod tady bylo o řádově o desítky méně, ale i tak jich tu bylo kolem stovky,“ objasnil během vernisáže divákům jeden z autorů výstavy Libor Šebek a doplnil: ,,Nejvíce hospod zde zřejmě bylo za Rakouska-Uherska. To byla pomalu každá druhá budova hospoda. A také v období první republiky. Mluví se o krizi v první republice, ale hospody zde frčely o sto šest. Teď žádná krize není a padá jedna hospoda za druhou.“

Výstava o žateckých hospodách je koncipovaná tak, že na úvod každé oblasti je mapa, do níž jsou zakreslené hospody podle čísla popisného. ,,Hospod je hodně a do jedné mapy se nevešly. Na začátku jsou hospody, které se nacházely v centru Žatce, poté hospody jižně od centra a na závěr hospody V Mlynářích a na jihu a východě města,“ popsal, jak je expozice uspořádaná, Libor Šebek.

Jelikož by byl samotný popis hospod pro diváka málo záživný, je výstava obohacená o fotografie, dobové reklamy a pár trojrozměrných předmětů. Na toto téma apeloval během vernisáže na všechny přítomné sám autor výstavy: ,,Pokud někdo z vás má předmět, který se váže k nějaké hospůdce, restauraci nebo hotelu – účtenku, jídelní lístek, obrázek, kde by byla vidět třeba část výčepu, přijďte se s ním pochlubit. Určitě budeme moc rádi, když nám obrázky poskytnete k oskenování. Rádi bychom se podívali, jak zde hospody vypadaly.“

Po zhlédnutí expozice dostála výstava svému názvu a nabídla každému z návštěvníků jeden kousek zlatavého moku.

Autoři výstavy během vernisáže rovněž prozradili, že by rádi o žateckých hospodách vydali knihu. S tímto nápadem přišel již v roce 2008 Marek Cajthaml a současný ředitel lounského muzea Jiří Matyáš. Tehdy vznikl první soupis žateckých hospod. Libor Šebek se rozhodl, že soupis rozšíří a doplní o spoustu archiválií, čímž vznikla aktuální výstava, kterou je možné navštívit až do 8. září. Pro každého návštěvníka výstavy či sběratele tácků má muzeum připravený malý dárek v podobě exkluzivního pivního tácku.


Komentáře

Nabídky práce

ŘEDITELE/KY Lounské správy plaveckých areálů

Město Louny vyhlašuje výběrové řízení na obsazení funkce ŘEDITELE/KY Lounské správy plaveckých areálů, přísp. organizace. Pracovní poměr na dobu neurčitou, platová třída 11. Podrobné informace najdete na webu města.
Tel.: 415 621 116
E-mail: j.zuskova@mulouny.cz


UČITEL/UČITELKA mateřské školy

Základní a mateřská škola Jesenice, okres Rakovník přijme kvalifikovaného pracovníka na pozici UČITEL/KA mateřské školy. Platové zařazení dle nař. vlády č. 341/2017 Sb., v aktuálním znění, příspěvek na stravu, NÁSTUP OD 1.2.2020. Nabídky včetně strukturovaného profesního životopisu zasílejte do 30. ledna 2020.
Tel.: 724 926 290
E-mail: konir@zsjesenice.cz


PRŮVODCE A PRACOVNÍK VZTAHŮ K VEŘEJNOSTI

NÁRODNÍ PAMÁTKOVÝ ÚSTAV ZÁMEK STEKNÍK hledá na hlavní pracovní poměr pro rok 2020: PRŮVODCE na 1/2 úvazek, PRACOVNÍKA VZTAHŮ K VEŘEJNOSTI na plný pracovní úvazek. Více informací najdete na webu zámku v sekci pracovní příležitosti.
E-mail: zajickova.jana@npu.cz


BRIGÁDNÍK NA VÝDEJ JÍDEL

Brigádník na výdej jídel. Víkend 1x za 14 dní, 8-14 hodin. Praxe výhodou. Volejte do 15 hod.
Tel.: 731 438 449


ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373

Poslední videa

Hrníčkování pro rodiče s dětmi v DDM Žatec

V domě dětí a mládeže se v pátek 17. 1. odpoledne hrníčkovalo s Janou Bělohoubkovou, která prozradila jednoduchý a přitom pro mnohé neznámý způsob vytvoření svého vlastního neopakovatelného hrníčku.

Přehrát video
Školáci bruslí na kluzišti v Žatci

Čtvrťáci ZŠ P. Bezruče v Žatci chodí o hodinách tělesné výchovy také na kluziště před radnicí si zabruslit. Zastihli jsme je tam v úterý 14. ledna kolem poledne....

Přehrát video