,,Přijďte k nám na jedno!“ zve výstava o žateckých hospodách

Hedvika Mašková 2019-07-18 14:00:00

Připomenout si taneční večery na Střelnici, bujaré silvestrovské noci U Černého medvěda nebo další žatecké podniky, kam jste chodívali se známými na pivečko, můžete nyní v hlavní budově Regionální muzea K. A. Polánka v Žatci. Právě zde totiž probíhá výstava mapující všechny žatecké restaurace a hostince fungující od doby Rakousko – Uherska až do jejich převedení pod správu Restaurací a Jídelen.

,,Přijďte k nám na jedno aneb Z Rakouska až do RAJe“ – tak zní název aktuální výstavy žateckého muzea. Přechází od restauračních zařízení a hospod, které zde fungovaly ještě za Rakouska-Uherska přes první republiku, socialismus a končí naší slavnou Sametovou revolucí. Zmapovat všechny zdejší podniky se pokusil autor a kurátor výstavy Libor Šebek ve spolupráci s Markem Cajthamlem a Miroslavem Černým. O tom, že byla pivní kultura v Žatci velmi rozmanitá, se můžete přesvědčit na dobových fotografiích, reklamách, ale i exponátech, které se podařilo nasbírat či vypůjčit od dobrovolných spolupracovníků ze Žatce i blízkého okolí.

,,Hospod je na výstavě více než 150. Je pravda, že jejich názvy se v průběhu času trošičku měnily. Některé hospody zůstávaly stejné, akorát se změnil jejich název. Konkrétních hospod tady bylo o řádově o desítky méně, ale i tak jich tu bylo kolem stovky,“ objasnil během vernisáže divákům jeden z autorů výstavy Libor Šebek a doplnil: ,,Nejvíce hospod zde zřejmě bylo za Rakouska-Uherska. To byla pomalu každá druhá budova hospoda. A také v období první republiky. Mluví se o krizi v první republice, ale hospody zde frčely o sto šest. Teď žádná krize není a padá jedna hospoda za druhou.“

Výstava o žateckých hospodách je koncipovaná tak, že na úvod každé oblasti je mapa, do níž jsou zakreslené hospody podle čísla popisného. ,,Hospod je hodně a do jedné mapy se nevešly. Na začátku jsou hospody, které se nacházely v centru Žatce, poté hospody jižně od centra a na závěr hospody V Mlynářích a na jihu a východě města,“ popsal, jak je expozice uspořádaná, Libor Šebek.

Jelikož by byl samotný popis hospod pro diváka málo záživný, je výstava obohacená o fotografie, dobové reklamy a pár trojrozměrných předmětů. Na toto téma apeloval během vernisáže na všechny přítomné sám autor výstavy: ,,Pokud někdo z vás má předmět, který se váže k nějaké hospůdce, restauraci nebo hotelu – účtenku, jídelní lístek, obrázek, kde by byla vidět třeba část výčepu, přijďte se s ním pochlubit. Určitě budeme moc rádi, když nám obrázky poskytnete k oskenování. Rádi bychom se podívali, jak zde hospody vypadaly.“

Po zhlédnutí expozice dostála výstava svému názvu a nabídla každému z návštěvníků jeden kousek zlatavého moku.

Autoři výstavy během vernisáže rovněž prozradili, že by rádi o žateckých hospodách vydali knihu. S tímto nápadem přišel již v roce 2008 Marek Cajthaml a současný ředitel lounského muzea Jiří Matyáš. Tehdy vznikl první soupis žateckých hospod. Libor Šebek se rozhodl, že soupis rozšíří a doplní o spoustu archiválií, čímž vznikla aktuální výstava, kterou je možné navštívit až do 8. září. Pro každého návštěvníka výstavy či sběratele tácků má muzeum připravený malý dárek v podobě exkluzivního pivního tácku.


Komentáře

Nabídky práce

Samostatná účetní a matrikářka

Starosta Obce Hřivice vyhlašuje výběrové řízení na obsazení funkce SAMOSTATNÉ ÚČETNÍ A MATRIKÁŘKY OBCE HŘIVICE. Podrobnosti na www.hrivice.cz. Přihlášku lze podat do 5.8.2021.
Kontakt: Josef Hajm, starosta
Tel.: 606686797
WWW: https://www.hrivice.cz/obecni-urad/uredni-deska/vyberove-rizeni-na-obsazeni-funkce-samostatne-ucetni-a-matrikarky-14413.html
E-mail: starosta@hrivice.cz


Řidič/Řidička Multikáry M31 - Obec Raná

Obecní úřad v Rané hledá ŘIDIČE/ŘIDIČKY Multikáry M31. Náplní práce je také práce v terénu a úklidové práce v obci. Nástup možný ihned.
Kontakt: Obec Raná
Tel.: 415679247
E-mail: obec-rana@obec-rana.com


BRIGÁDA: Pomocná síla na výdej jídel v kantýně Valeo Podbořany

Veřejné stravování CZ a.s. hledá BRIGÁDNÍKA - POMOCNOU SÍLU NA VÝDEJ JÍDEL v kantýně Valeo Podbořany. Směny pondělí až pátek.
Kontakt: Andrea Kejvalová
Tel.: 724194195


POKLADNÍ, POMOCNÁ SÍLA DO KUCHYNĚ, POMOCNÁ SÍLA DO KANTÝNY

Veřejné stravování CZ a.s. nabízí ve svých kantýnách společností Nexen a Yanfeng v průmyslové zóně Tringle na bývalém žateckém letišti volné pracovní pozice POKLADNÍ, POMOCNÁ SÍLA DO KUCHYNĚ A POMOCNÁ SÍLA DO KANTÝNY. Odměna až 16.000 - 18.000 Kč čístého.
Kontakt: Andrea Kejvalová
Tel.: 724194195


Jednatel/ka Městské služby Podbořany

Město Podbořany vyhlašuje poptávku na obsazení funkce JEDNATEL/KA OBCHODNÍ SPOLEČNOSTI Městské služby Podbořany s.r.o. Nabízíme kreativní práci dle smlouvy o výkonu funkce jednatele/ky při vedení obchodní společnosti města, uplatnění manažerských schopností při jejím řízení a marketingu, funkční období na dobu neurčitou s předpokládaným začátkem 09/2021. Smluvní platové ohodnocení.
Kontakt: Mgr. Erich Knoblauch
Tel.: 776662141
WWW: https://www.podborany.net/mestsky-urad/aktuality/poptavkove-rizeni-na-obsazeni-funkce-jednatel-ka-obchodni-spolecnosti-mestske-s
E-mail: knoblauch@podborany.net

Poslední videa

Městské koupaliště Podbořany láká velké i malé

Skoky do vody - poslední červencový den 2021 :-)

Přehrát video
bouřka na Lounsku 13.7.2021

rozvodněný potok

Přehrát video