,,Přijďte k nám na jedno!“ zve výstava o žateckých hospodách

Hedvika Mašková 2019-07-18 14:00:00

Připomenout si taneční večery na Střelnici, bujaré silvestrovské noci U Černého medvěda nebo další žatecké podniky, kam jste chodívali se známými na pivečko, můžete nyní v hlavní budově Regionální muzea K. A. Polánka v Žatci. Právě zde totiž probíhá výstava mapující všechny žatecké restaurace a hostince fungující od doby Rakousko – Uherska až do jejich převedení pod správu Restaurací a Jídelen.

,,Přijďte k nám na jedno aneb Z Rakouska až do RAJe“ – tak zní název aktuální výstavy žateckého muzea. Přechází od restauračních zařízení a hospod, které zde fungovaly ještě za Rakouska-Uherska přes první republiku, socialismus a končí naší slavnou Sametovou revolucí. Zmapovat všechny zdejší podniky se pokusil autor a kurátor výstavy Libor Šebek ve spolupráci s Markem Cajthamlem a Miroslavem Černým. O tom, že byla pivní kultura v Žatci velmi rozmanitá, se můžete přesvědčit na dobových fotografiích, reklamách, ale i exponátech, které se podařilo nasbírat či vypůjčit od dobrovolných spolupracovníků ze Žatce i blízkého okolí.

,,Hospod je na výstavě více než 150. Je pravda, že jejich názvy se v průběhu času trošičku měnily. Některé hospody zůstávaly stejné, akorát se změnil jejich název. Konkrétních hospod tady bylo o řádově o desítky méně, ale i tak jich tu bylo kolem stovky,“ objasnil během vernisáže divákům jeden z autorů výstavy Libor Šebek a doplnil: ,,Nejvíce hospod zde zřejmě bylo za Rakouska-Uherska. To byla pomalu každá druhá budova hospoda. A také v období první republiky. Mluví se o krizi v první republice, ale hospody zde frčely o sto šest. Teď žádná krize není a padá jedna hospoda za druhou.“

Výstava o žateckých hospodách je koncipovaná tak, že na úvod každé oblasti je mapa, do níž jsou zakreslené hospody podle čísla popisného. ,,Hospod je hodně a do jedné mapy se nevešly. Na začátku jsou hospody, které se nacházely v centru Žatce, poté hospody jižně od centra a na závěr hospody V Mlynářích a na jihu a východě města,“ popsal, jak je expozice uspořádaná, Libor Šebek.

Jelikož by byl samotný popis hospod pro diváka málo záživný, je výstava obohacená o fotografie, dobové reklamy a pár trojrozměrných předmětů. Na toto téma apeloval během vernisáže na všechny přítomné sám autor výstavy: ,,Pokud někdo z vás má předmět, který se váže k nějaké hospůdce, restauraci nebo hotelu – účtenku, jídelní lístek, obrázek, kde by byla vidět třeba část výčepu, přijďte se s ním pochlubit. Určitě budeme moc rádi, když nám obrázky poskytnete k oskenování. Rádi bychom se podívali, jak zde hospody vypadaly.“

Po zhlédnutí expozice dostála výstava svému názvu a nabídla každému z návštěvníků jeden kousek zlatavého moku.

Autoři výstavy během vernisáže rovněž prozradili, že by rádi o žateckých hospodách vydali knihu. S tímto nápadem přišel již v roce 2008 Marek Cajthaml a současný ředitel lounského muzea Jiří Matyáš. Tehdy vznikl první soupis žateckých hospod. Libor Šebek se rozhodl, že soupis rozšíří a doplní o spoustu archiválií, čímž vznikla aktuální výstava, kterou je možné navštívit až do 8. září. Pro každého návštěvníka výstavy či sběratele tácků má muzeum připravený malý dárek v podobě exkluzivního pivního tácku.


Komentáře

Nabídky práce

Práce v Rakousku

Hledáte práci v Rakousku? Mluvíte Německy? Máte praxi ve stavebnictví či řemeslech? Kontaktujte nás!
Kontakt: Irena Chaloupková
Tel.: 608825535
WWW: https://trummer.eu/cz/
E-mail: irena.chaloupkova@trummer.eu


ELEKTROMECHANIK ÚDRŽBY - CIE Praga Louny

Mzda až 43.000 Kč. Týden dovolené navíc, příspěvek na stravování, penzijní připojištění, firemní tel. tarify, motivační příspěvek, bonusy k pracovním a životním jubileím, příplatky za práci ve svátek, o sobotách a nedělích, za práci v noci a přesčas. Požadavky: vyučen v oboru elektro; odborná způsobilost dle vyhl. 50/78 Sb. § 6, 7; čtení elektrotechnických schémat.
Kontakt: Ivana Pelcová
Tel.: 731430762
E-mail: ipelcova@cieautomotive.com


Dělník do dřevovýroby - Radonice u Kadaně

Přijmu dělníka do dřevovýroby v Radonicích u Kadaně. Obsluha strojů, tlučení palet. Výhodou řidičský průkaz na vysokozvižný vozík.
Tel.: 474397131


Účetní města Blšany

Starostka Města Blšany vyhlašuje výběrové řízení na obsazení pracovního místa ÚČETNÍ MĚSTA na dobu neurčitou. Bližší informace na https://www.blsany.cz/ nebo přímo o starostky města.
Kontakt: Ing. Dagmar Břehovská
Tel.: 607838441
WWW: https://www.blsany.cz/assets/File.ashx?id_org=578&id_dokumenty=2044


Práce v Německu na pracovní smlouvu

Hledáme zaměstnance na stavební práce do Německa - Mnichov a okolí, později práce i v Lipsku. Dlouhodobě, s placeným ubytováním, na pracovní smlouvu. Mzda pro jednotlivé profese za 8 hodin práce denně: Zedník: 1.900 EURO čistého Betonář: 2.000 EURO čistého Přidavač: 1.652 EURO čistého V případě vyššího počtu odpracovaných hodin se mzdy navyšují. Výplata každý 14 dní. Výhodou řidičský průkaz a znalost německého jazyka, ani jedno však není podmínkou. NABÍDKA PLATÍ PRO CELOU ČR!
Tel.: 602588686

Poslední videa

Prohlídka nové sportovní haly v Podbořanech

Provedl nás technický správce Ladislav Bokr.

Přehrát video
Leona Machálková zpívala pro Chomutováky a nejen pro ně :-)

ABBA!...

Přehrát video