Oprava věží kostela se oproti předpokladům prodraží

Tomáš Skřipský 2019-07-20 13:34:00

STRUPČICE (r) — V plném proudu je oprava dvou věží kostela sv. Václava ve Strupčicích, která začala počátkem května. V průběhu prací se bohužel ukázalo, že poškození střešní konstrukce stavby v majetku obce je rozsáhlejší, než se původně předpokládalo.

„Malá věž a vrchní část velké věže byly sejmuty ve čtvrtek 27. června. Po demontáži a celkové opravě malé věže — v podstatě zhotovení nové —, vyvstává problém s jejím následným osazením, neboť spodní část krovu, pozednice a trámy, které nesou jak věž a střechu, tak i strop kostela, jsou ve velmi špatném stavu,“ informoval kronikář obce Miroslav Rokoš.

Původní projekt zahrnoval opravu celé střechy, ale jeho uskutečnění bylo z důvodu finanční náročnosti rozděleno na dvě části, tedy na opravu věží a následnou opravu střechy. Nyní je ovšem zřejmé, že při opravě věží bude nezbytné zároveň rekonstruovat i zhruba jednu čtvrtinu střešního krovu a vyměnit v něm větší množství trámů. Tyto práce však nejsou zahrnuty ve smlouvě o dílo, uzavřené s dodavatelem, a v rozpočtu obce nejsou na ně vyčleněny finanční prostředky. „Krov prohlédne mykolog a situaci posoudí statik. Ten také určí rozsah prací, vyčíslení nákladů provede projektant. Je snaha sehnat na tyto další práce dotaci, ale pro letošek jsou již dotační prostředky většinou vyčerpány,“ doplnil Miroslav Rokoš.

Smlouva o dílo stanoví, že případné vícepráce budou oceněny podle ceníku stavebních prací, přičemž zákon dovoluje vícepráce do výše 45 procent smluvní ceny za zakázku. Po demontáži malé věže a vrchní části krovu byla spodní část krovu přikryta plachtou, aby byla lépe zajištěna proti dešti, a odborníci budou řešit další postup. Oprava velké věže by se měla vejít do plánovaného rozsahu prací, třebaže i ona je v horším stavu, než se čekalo. Z výše uvedeného je zřejmé, že oprava se může i výrazně protáhnout a zcela určitě se prodraží. Termín dokončení je podle smlouvy konec letošního října; původně předpokládané náklady na opravu samotných věží byly 3,4 miliónu korun.

Foto : Původní dřevěné konstrukce malé a velké věže kostela sv. Václava — včetně narušené šindelové krytiny — na prostranství před kostelem. Foto: Tomáš SKŘIPSKÝ

Napsal(a): Tomáš Skřipský

Komentáře

Nabídky práce

TECHNICKÉ I ADMINISTRAČNÍ POZICE

Společnost NELUMBO Energy přijímá ve velkém nové zaměstnance. Hledáme kolegy na pozice ELEKTRIKÁŘ, REVIZNÍ TECHNIK ELEKTRO, VEDOUCÍ MTZ A LOGISTIKY, ADMINISTRATIVA MTZ A LOGISTIKA, TECHNIK NA INSTALACE SOLÁRNÍCH MODULŮ, SKLADNÍK, PROVOZNÍ VEDOUCÍ. Pokud Vás některá z pozic zaujala, zašlete svůj životopis na e-mail: hr@nelumbo.cz nebo na adresu Nelumbo Energy a.s., U Vodárny 277, Otvice 431 11.
E-mail: hr@nelumbo.cz


TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

Podbořany - vánoční kamion Coca Cola

5. 12. 2022 kolem 17. hodiny :-)

Přehrát video
Kamarád Lorm

Kamarád LORM Chaloupka

Přehrát video