Živá kronika zaniklých obcí

2019-07-26 07:16:00

REGION — Již podruhé se uskuteční akce, která přiblíží osudy zaniklých obcí na Klášterecku. Jedná se zejména o Mikulovice a Vernéřov, které musely ustoupit plánované výstavbě popílkoviště pro elektrárnu Prunéřov. Z tohoto plánu nakonec sešlo, přišly změny nejen politické, ale i technologické, a to odsíření. Obce už byly ale zlikvidované, ne však zcela. Zůstala kaplička u cesty mezi Kláštercem nad Ohří a Kadaní, nad níž se klene Mikulovická lípa, a také kostel sv. Mikuláše. Jeho obnovená kupole je vidět mezi stromy třeba od cesty z Chomutova do Klášterce nad Ohří, mezi poli a zalesněným návrším. Kostel tak zůstal jako jisté memento, podobně jako v Mostě byl kostel Nanebevzetí Panny Marie po likvidaci historické části města přesunut na kolejích. Tady byl ponechán na místě.

V krajině plné stromů a dnes již jen občas viditelných zbytků původních domů. Zůstal i původní hřbitov kolem kostela, který je upraven v pietní místo. Dávno se tu již nepohřbívá, většina hrobů byla odvezena jinam. Převládá tu přírodní ráz krajiny i určitá kultivovanost místa, o kterou se stará kadaňská farnost. A právě ve spolupráci s farností se tu za finanční podpory města Klášterce nad Ohří pořádá kulturní akce, která připomíná historii místa, a příchozím dává zažít zdejší genius loci.

Abyste se sem dostali, musíte ujít alespoň pár metrů pěšky, když necháte své auto u silnice pod mírným vrškem, nebo se vydáte i delší pěší cestou třeba právě z Klášterce nad Ohří nebo Kadaně. Hendikepovaní mohou přijet osobním autem až na místo před kostel. Je možné přijet i na kole.

Vloni byla v kostele k vidění výstava o historii obcí s i vyprávěním architektů Jaroslava Pachnera a Ladislava Komrsky o tom, jak je kostel, který pochází ještě z období gotiky, cenný. Letos bude v kostele výstava několika výtvarníků, kteří mají vztah k tomuto regionu. Zanechali tu již viditelnou stopu — grafik, malíř a sochař Herbert Kisza z Kadaně, malířky Marie Svobodová a Naďa Hoštová z Chomutova — či se ve své tvorbě dotkli duchovních témat jako například příležitostný malíř Zdeněk Fišr z Chomutova. Svou tvorbu představí i Jitka Větrovská z Klášterce nad Ohří, která tvoří pastely se vsazenými minerály z Krušnohoří. Tato tvorba byla oceněna certifikátem Regionální produkt Krušnohoří.

Akce s názvem Živá kronika Mikulovic a Vernéřova se koná v sobotu 27. července od 10 hodin. V úvodu zazpívá skladbu Ave Maria studentka konzervatoře Martina Heroldová z Kadaně, a po krátkém představení vystavujících výtvarníků promluví studenti z kláštereckého gymnázia, kteří se věnují sběru vzpomínek pamětníků. Představí tak svůj projekt, který začal vznikat před rokem. Literátka Markéta Kurešová přečte svou povídku, která souvisí s hledáním a nacházením pokladů zdejšího kraje. Od 12 hodin zde bude i výtvarná dílna Nadi Hoštové pro malé i velké. A na závěr odpoledního programu přijedou hudebníci z Perštejna, a to Janek & kapela. Poté farář Josef Čermák pronese závěrečné duchovní slovo a požehná na cestu.

Případné občerstvení by si návštěvníci měli raději vzít s sebou.

Vstupné na akci je dobrovolné.

 Text: Vlasta FIŠROVÁ

Foto: Archiv pořadatele

Komentáře

Nabídky práce

UČITEL/KA

SPŠ a OA Kadaň přijme UČITELE/UČITELKY - tělesné výchovy - s aprobací anglický jazyk pro SŠ - matematiky (i částečný úvazek) - odborných předmětů stavebních (i částečný úvazek) Nástup od 1.9.2022. Možnost zajištění bytu. Střední průmyslová škola stavební a Obchodní akademie, Kadaň, Komenského 562, příspěvková organizace.
Tel.: 474 343 393 - 5
E-mail: sps-kadan@sps-kadan.cz


PROVOZNÍ

Kamarád-LORM (Zeyerova 859, Žatec) hledá PROVOZNÍHO Popis: - Vedení týmu provozních zaměstnanců - Osobně zajišťuje stravovací provoz organizace - Vede agendu skladu a stravovacího provozu - Spolupracuje na provozu sociálně terapeutické kavárny Nástup možný květen/2022 Směnnost: osmihodinová pracovní doba Místo výkonu: Domov pro osoby se zdravotním postižením - Zeyerova 859 - Žatec Benefity: 5 týdnů dovolené, FKSP 8000,- za rok (po roce v organizaci), závodní stravování Požadujeme: maturita, řidičský průkaz, práce na PC, čistý trestní rejstřík Platové zařazení: 8 platová třída, stupeň dle praxe + osobní ohodnocení po zkušební době Kontakt: životopis posílejte na UVEDENÝ E-MAIL do 10.6.2022
E-mail: reditel@kamarad-lorm.cz


PRACOVNÍK OSTRAHY

Civilní bezpečnostní služba přijme PRACOVNÍKY OSTRAHY. Vhodné pro osoby se ZPS. Náborový příspěvek pro ZTP ve výši 5000,- Kč.
Tel.: 608 313 199


ELEKTRIKÁŘ/KA

BRABEC Vzduchotechnika - volná pracovní pozice ELEKTRIKÁŘ pro provoz ve Veleticích na HPP, nástup možný ihned.
Tel.: 732 462 781
WWW: https://www.brabec-vzt.cz/volne-pozice


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz

Poslední videa

Klaunka Pipi pro děti na Kadaňském pohádkovém festivalu

V úterý 24. 5. odpoledne oblíbený padák :-)

Přehrát video
Kadaňský pohádkový festival odstartován...

Začal v úterý 24. 5. v kině Hvězda s doprovodným programem před kinem a potrvá do pátku 27. 5. Tváří festivalu je Maxipes Fik, který v sobotu oslaví narozeniny...

Přehrát video