Prehistorie na Žatecku a jeho okolí

2019-08-09 14:00:00

Je tu čas prázdnin a dovolených. Volné chvíle u vody, či při cestě dopravními prostředky, si každý krátí jinak. Jistě hodně z vás sáhne po nějaké knize nebo časopisu, aby si odpočinul, ale i načerpal nějaké vědomosti a zajímavosti. Přesně pro vás je určen prázdninový seriál Žateckých novin, který trochu poodhrne oponu času a dá vám nahlédnout do dávné i méně dávné minulosti našeho kraje.

Konec prvohor aneb co se válí po polích za podivné kameny

Nejstarší pozůstatky života v Čechách se nacházejí na území tzv. Barrandienu. Rozprostírá se od Prahy jihozápadním směrem až za Beroun. Žili zde mořští živočichové starších prvohor, z nichž nejznámější jsou trilobiti. V době mladších prvohor, v karbonu, moře z české kotliny zcela ustoupilo. Nastala velká invaze rostlin. Na Kladensku a Plzeňsku se rozprostíraly husté pralesy plavuní a přesliček obřího vzrůstu a mezi nimi rostly stromovité kapradiny a kordaity. Těmto pralesům děkujeme za zásoby černého uhlí. Počátkem permu, zhruba před 300 miliony let se však změnilo klima a kolem řek převládaly ostrovy suchých lesů. Tato doba je už pro fosilie na Žatecku zajímavá. V období dešťů strhly povodně kmeny stromů a v zátočinách řek je přikryly bahnem a pískem. Tím se zamezil přístup kyslíku a kmeny nemohly ztrouchnivět. Časem bylo dřevo nahrazeno minerálními roztoky a takzvaně zkřemenělo (silicifikovalo). Další velké povodně potom tato torza roznesly až na Žatecko. Takže podivné dřevo, připomínající kameny, které můžete najít na polích a zahrádkách od Plzně přes Rakovník, Žihli a Podbořany, jsou zbytky suchých lesů, které pokrývaly naší planetu před zhruba 290 miliony lety.

Chcete-li shlédnout nádherné kusy zkřemenělých dřev, udělejte si o prázdninách výlet do Loun. V jedné z rotund se nachází Muzeum araukaritů.

Jiří Svoboda


Komentáře

Nabídky práce

ŘEDITELE/KY Lounské správy plaveckých areálů

Město Louny vyhlašuje výběrové řízení na obsazení funkce ŘEDITELE/KY Lounské správy plaveckých areálů, přísp. organizace. Pracovní poměr na dobu neurčitou, platová třída 11. Podrobné informace najdete na webu města.
Tel.: 415 621 116
E-mail: j.zuskova@mulouny.cz


UČITEL/UČITELKA mateřské školy

Základní a mateřská škola Jesenice, okres Rakovník přijme kvalifikovaného pracovníka na pozici UČITEL/KA mateřské školy. Platové zařazení dle nař. vlády č. 341/2017 Sb., v aktuálním znění, příspěvek na stravu, NÁSTUP OD 1.2.2020. Nabídky včetně strukturovaného profesního životopisu zasílejte do 30. ledna 2020.
Tel.: 724 926 290
E-mail: konir@zsjesenice.cz


PRŮVODCE A PRACOVNÍK VZTAHŮ K VEŘEJNOSTI

NÁRODNÍ PAMÁTKOVÝ ÚSTAV ZÁMEK STEKNÍK hledá na hlavní pracovní poměr pro rok 2020: PRŮVODCE na 1/2 úvazek, PRACOVNÍKA VZTAHŮ K VEŘEJNOSTI na plný pracovní úvazek. Více informací najdete na webu zámku v sekci pracovní příležitosti.
E-mail: zajickova.jana@npu.cz


BRIGÁDNÍK NA VÝDEJ JÍDEL

Brigádník na výdej jídel. Víkend 1x za 14 dní, 8-14 hodin. Praxe výhodou. Volejte do 15 hod.
Tel.: 731 438 449


ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373

Poslední videa

Hrníčkování pro rodiče s dětmi v DDM Žatec

V domě dětí a mládeže se v pátek 17. 1. odpoledne hrníčkovalo s Janou Bělohoubkovou, která prozradila jednoduchý a přitom pro mnohé neznámý způsob vytvoření svého vlastního neopakovatelného hrníčku.

Přehrát video
Školáci bruslí na kluzišti v Žatci

Čtvrťáci ZŠ P. Bezruče v Žatci chodí o hodinách tělesné výchovy také na kluziště před radnicí si zabruslit. Zastihli jsme je tam v úterý 14. ledna kolem poledne....

Přehrát video