Kadaňská porodnice chystá modernizaci

Redakce 2019-09-08 12:57:00

KADAŇ (r) — Šestistý letošní porod zaznamenali minulý měsíc v Nemocnici Kadaň, jejímž zřizovatelem je město. Podle starosty Jiřího Kulhánka to dokládá vysoký kredit, který kadaňské gynekologicko–porodnické oddělení má; počet porodů se totiž v posledních letech pravidelně zvyšuje, a tak zatímco například v žatecké nemocnici porodnici zavřeli, ta kadaňská se chystá na poměrně rozsáhlou modernizaci.

„Jde o rekonstrukci takzvaného šestinedělí za 26 miliónů korun, kde díky ní vzniknou jednolůžkové pokoje. Souběžně s tím se také vymění rozvody v celé nemocnici, takže celkem modernizace bude stát 35 miliónů korun,“ informoval Kulhánek. Jak dodal, 20 milióny na rekonstrukci přispěje ze svých rezerv městská společnost Kabelová televize Kadaň, zbytek nákladů zaplatí město. Práce mají začít letos na podzim, hotovo by mělo být zhruba za půl roku, tedy někdy na jaře 2020 .  Jak doplnil ředitel Nemocnice Kadaň Petr Hossner, počet porodů za poslední roky pravidelně stoupá z 431 (2016) na 604 v roce 2017 a 783 v loňském roce. Letošní odhad se pohybuje kolem 950 porodů. 

„Podle počtu porodů je Kadaň třetí největší porodnicí v Ústeckém kraji.  Rodí se zde více dětí než v Chomutově nebo v Teplicích,“ uvedl Hossner.  Připravovaná rekonstrukce pokojů pro rodičky umožní podle něj při zachování rodinného charakteru oddělení zajistit vyšší komfort a odbornou péči pro stávající i větší počet rodiček. Stávající stanice šestinedělí vychází z původního návrhu ze sedmdesátých let a její největší nevýhodou jsou společné sprchy a toalety. Zatímco porodnice po revoluci prošla zásadní proměnou, při které byly vytvořeny porodní pokoje podporující přirozené a rodinné porody, oddělení šestinedělí bylo upraveno jen částečně. Snaha zlepšit matkám pobyt po porodu přinesla vybudování několika nadstandardních pokojů, které sice mají dosažitelné sprchy (vybudované pro dva anebo jeden pokoj), ale prostorově a ani interiérově nevynikají. Všechny nové pokoje na šestinedělí, kterých bude 14, budou jednolůžkové (případně maximálně dvoulůžkové pro potřeby ubytování rodinného příslušníka a nebo při náhlém navýšení počtu porodů). Každý pokoj bude vybaven vlastní sprchou, toaletou a vaničkou pro novorozence a přebalovacím stolem. Dva pokoje v přímé návaznosti na pracovnu sester umožňují přímý dohled sester na pacientky po operačních porodech. Při přípravě projektu se podařilo vyřešit maximální prosvětlení vnitřní chodby a to přímým, sekundárním nebo barevným řešením. Už během rekonstrukce budou mít rodičky možnost využít větší počet jednolůžkových pokojů. Komfort pro rodičky bude tedy i po dobu úprav nadále zachován. 

„Již nyní jsme upravili v současné době jedno volné oddělení v nemocnici tak, abychom rodičkám umožnili příjemný pobyt v nemocnici na jednolůžkových pokojích vybavených televizí i dostatečným zázemím,“ uzavřel ředitel Hossner.

Protože úhrady od zdravotních pojišťoven za poslední tři roky narostly v desítkách procent (např. za porod v roce 2016 nemocnice obdržela cca 15 tisíc korun; v roce 2018 už to bylo cca 30 tisíc za porod), lze návrat investice očekávat za 5–8let.

Foto:  Centrum aktivního porodu v kadaňské porodnici. Foto: Nemocnice Kadaň

Komentáře

Nabídky práce

MODELÁŘ/KA SLÉVÁRENSKÝCH MODELŮ

Měsíční výdělek 28-30 tisíc měsíčně, 25 dní dovolené, stravenky v hodnotě 75,-Kč nebo obědy v hodnotě 100,-Kč plně hrazeny zaměstnavatelem. Firma Römheld & Moelle s provozovnou v Žatci (Leoše Janáčka 3224, 438 01 Žatec) hledá kandidáty na pozici MODELÁŘ/KA SLÉVÁRENSKÝCH MODELŮ. Požadavky: vyučení v technickém oboru - znalost nebo praxe v oboru modelářství výhodou, Manuální zručnost, nutná orientace ve výkresové dokumentaci.
Tel.: 739 705 434
E-mail: spacek@roemheld-moelle.cz

NÁMĚSTEK/NÁMĚSTKYNĚ PRO VÝROBU A DISTRIBUCI

Žatecká teplárenská, a.s. vyhlašuje výběrové řízení na pozici NÁMĚSTEK/NÁMĚSTKYNĚ PRO VÝROBU A DISTRIBUCI.
Kontakt: Ing. Miroslava Schönbeková, MBA
Tel.: 727 819 858
E-mail: ztas@ztas.cz

MISTR VÝROBY - VHODNÉ I PRO DŮCHODCE

Hledáme do výrobní firmy se sídlem v Třebívlicích mistra výroby. Odpovědnost za chod výroby (dřevozpracující obor) – 6 zaměstnanců, plnění výrobního plánu, úzká spolupráce s nákupem a odbytem. Práce je vhodná i pro aktivního důchodce. Výhodné finanční podmínky, odměny v závislosti na splněném výkonu, přátelský kolektiv a zázemí malé přátelské firmy. Nástup možný ihned.
Tel.: 606 706 856

SERVÍRKA

Přijmu servírku v Chomutově.
Tel.: 777 944 816

PRODEJCE - PRACOVNÍK SKLADU

ELEKTRO VIOLA (MĚLECKÁ 2638, LOUNY) hledáme kolegu na pozici PRODEJCE - PRACOVNÍK SKLADU. Nabízíme férovou mzdu +bonusové složky. Požadujeme min. ukončené střední odborné vzdělání. Vhodné i pro absolventy. Nástup možný ihned. Životopisy zasílejte na uvedený e-mail.
Kontakt: p. Švátora
Tel.: 770 143 405
E-mail: viola@viola.cz

Poslední videa

Sázení stromů života nad Mariánskou ulicí v Hlubanech

V sobotu ve 14 hodin na nové aleji všechny účastníky přivítal starosta města Podbořan Radek Reindl.

Přehrát video
Louny: Festival Náš Svět v divadle

...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronajmu byt 1+1 v LN. Tel.: 774 305 312.

PRONÁJEM

Pronajmeme místnost 14 m2 přístupnou ze dvora domu Chmelařské nám. 348, Žatec (vedle hasičů) pro možnost uložení materiálu (elektro, instalatér, atd.). Možnost parkování osobního auta nebo dodávky na dvoře domu. Levně. Tel.: 604 587 274.

Vzpomínky

Václav Gebauský

Dne 12. listopadu tomu bude smutných 15 let, kdy nám navždy odešel náš tatínek, bratr, strýc a kamarád, pan Václav GEBAUSKÝ z Ročova. S láskou a úctou vzpomínají synové Jan a Oldřich, dcera Venuše, vnučka Michala, sestry Hela a Jířa s rodinami. Kdo jste ho znali, vzpomeňte s námi. Když má někdo někoho rád, tak v našich srdcích žije dál.

Václav Šefrna

Roky tiše plynou, jak klidné řeky proud, jen bolest v srdci zůstává a nedá zapomenout. Dne 1. 11. 2019 uplynulo již dlouhých 30 let, od úmrtí pana Václava ŠEFRNY ze Žatce, který by letos 26. 6. oslavil 95. narozeniny. Stále vzpomínají dcery Marie a Dagmar a syn Václav s rodinami. Kdo jste ho znali, vzpomeňte s námi.

Ivuška Moravcová

Dnes 13. 11. 2019 vzpomínáme na nedožité 76. narozeniny paní Ivušky MORAVCOVÉ z Loun. S bolestí v srdci stále vzpomínají dcery s rodinami a děkují všem za vzpomínku.