Poznejte nejstaršího pivaře! Muzeum Homolupulů bude mít o Dočesné otevřeno

Iveta Drlíková 2019-09-05 09:31:00

K Dočesné patří každoročně i řada doprovodných akcí. Návštěvníci slavností chmele tak mohou po oba dny zavítat například i do Muzea Homolupulů. To najdou v bývalé středověké hradební baště, vchod do muzea je z Dvořákovy ulice. Muzeum provozuje spolek Chmelobrana Žatec a právě jeho členové budou zájemcům zasvěcenými průvodci, a to v pátek 6. září od 19 do 22 hodin a v sobotu 7. září od 12 do 22 hodin. Komentované prohlídky začínají každou celou hodinu.

Na dvorku před vchodem do muzea bude navíc v tyto dny probíhat výstava fotografií z několika ročníků Chmelfestu a dobových snímků hradební bašty nejen z roku 1964, kdy se zřítila, ale rovněž z její rekonstrukce. K vidění bude i fotografická prezentace sochy „chmelového koně“, o které se uvažovalo, že by mohla zdobit opravené Nerudovo náměstí. „Na schůzi Chmelobrany, jsme si říkali, že by byla škoda takovou sochu v Žatci nemít, třeba i na jiném místě. Nesouhlasím s názorem, že by se nelíbila všem lidem. Proto jí chceme touto formou veřejnosti během Dočesné blíže představit. A další naší snahou bude sehnat na sochu sponzory,“ říká jeden ze členů tohoto spolku Jiří Vaníček.

Žatecké Muzeum Homolupulů, zařízené s velkou dávkou humoru a recese, se může chlubit nevšedními archeologickými nálezy a dalšími exponáty, které přibližují historický význam dávného chmelového národa Homolupulů, který prý před mnoha a mnoha lety obýval zdejší chmelařský region. K vidění jsou zde i jejich vynálezy. Mezi zdejší exkluzivní exponáty patří například i rekonstruovaný hrob nejstaršího pivaře Lojzy Lupulína, po němž je pojmenovaný i známý memoriál, který je nedílnou součástí květnového Chmelfestu, dále třeba obraz Pavla Pivassa nebo nejstarší pivní infůze. 

Iveta Drlíková

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

ŘEDITEL/KA MŠ

Obec Blatno hledá ŘEDITELE/ŘEDITELKU pro Mateřskou školu Blatno. Termín podání přihlášek je do 16. 10. 2019. Bližší info najdete na http://www.blatno-lounsko.cz/.

SERVÍRKA A POMOCNÁ SÍLA DO KUCHYNĚ

Přijmeme servírku a pomocnou sílu do kuchyně na HPP v restauraci v Chomutově.
Tel.: 725 155 297

REGIONÁLNÍ ZÁSTUPCE NA PRODEJ A DISTRIBUCI

Hledáme regionálního zástupce na prodej a distribuci - tepelných čerpadlel a jejich montáže, obory: elektro, instalater, MěR. Zahájení 2020.
E-mail: best.heating@seznam.cz

OBKLADAČ

Hledám zaměstnance na HPP na práci do Německa, profese obkladač. Platové ohodnocení 2000 Euro. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: +420 737 527 350

ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK

Přijmeme novou posilu do našeho týmu. Jedná se o práci u PC a jednání s klienty. Plat 8000Kč - 15000Kč. Po zaučení víc. Okres Chomutov a Most.
Tel.: 775 577 927

Poslední videa

Na Dni otevřených dveří DDM Podbořany

Mezi 32 kroužky, které DDM nabízí, je také Škola magie a kouzel - její vedoucí předvedl 11. 9. na dni otevřených dveří malé zájemkyni jedno z "kouzel" :-)

Přehrát video
Lenešice: první školní den

Škola začíná ...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronajmu byt 1+1 v Lounech u Luny. Tel. 776 155 255.

PRONÁJEM

Pronajmu zařízený RD 10 km od Loun, nájemné dohodou. Tel. 604 350 365.

Vzpomínky

Josef Dolan

Odešel, jak si osud přál, ale v našich srdcích žije dál. Dne 18. září 2019 uplyne rok od úmrtí pana Josefa DOLANA. Vzpomíná manželka Věra, syn Josef s manželkou a vnuk s rodinou.

Maruška Davídková

Láska smrtí nekončí, stále v srdci zůstává… Už je tomu 34 let, co nás opustila paní Maruška DAVÍDKOVÁ, rozená Čapková z Lenešic. Zemřela v 38 letech. Kdo jste ji znali, vzpomeňte s námi. Bratr Ivan, bratranec Jaroslav.

Antonín Máša

Dopracovaly pilné ruce, utichlo předobré srdce. Očima se už nepodíváš, teď klidným spánkem odpočíváš. Utichlo srdce, zůstal jen žal, ten, kdo Tě miloval, vzpomíná dál. Dne 18. září tomu je jedenáct let, co od nás odešel náš milovaný tatínek, dědeček a strýček pan Antonín MÁŠA z Loun. Stále vzpomínají syn Jaroslav s rodinou, dcery Martina a Lenka s rodinami, sestry Marie a Květa s rodinami a ostatní příbuzní.