Žatec si připomněl 400 let od příjezdu zimního krále

Hedvika Mašková 2019-09-22 14:00:00

Vyvrcholením Dnů evropského dědictví v Žatci byla scénka příjezdu krále Fridricha Falckého se svou manželkou a družinou. Letos je tomu totiž 400 let, co se tato významná událost v Žatci odehrála. Na inscenaci s tancem a dobovou hudbou ve dvoře regionálního muzea se podíleli spolek Plzenští a ZUŠ Žatec.

Jelikož žatecký měšťan a kronikář Skála ze Zhoře velmi pilně návštěvu Ferdinanda Falckého zaznamenal, víme, co se před 400 lety v Žatci odehrávalo. Velkolepý královský průvod se 153 vozy a 600 sloužícími se k žateckým branám přiblížil 27. října 1619. Do zcela neznámé země, kde královu kalvínskou víru uznává pouze malá část obyvatel, přijížděl německý vévoda Fridrich a anglická královna Alžběta. Žatečtí pro krále připravili přivítání mile rádi, protože zde byla převaha protestantů. A jaké dary město králi přichystalo? Velkou měděnici a zlatý pohárek. Dostavili se také zástupci města Most, kteří přinesli dary ryze praktické – víno a obrok pro koně. Dary král radostně přijal v domě Maxmiliána Hošťálka, kde přenocoval. Zde také druhého dne potvrdil všechna městská privilegia a potom se vydal směrem k Praze, kde ho čekala slavná korunovace.

Komentáře

Nabídky práce

TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

Želeč 2022: Svatojánská pouť a Buty

No tak co, tak co, tak co... Vždycky si přál, až bude popel i s kytarou, hou, vodou ať plavou, jen žádný hotel s křížkem nad hlavou...

Přehrát video
Rodinné zápolení s Hugem v Žatci

Tentokrát v Kapucínské zahradě - v rámci oslav 150 let dobrovolných hasičů v Žatci :-)

Přehrát video