Z ulic a parků zmizely desítky tun listí

Redakce 2019-11-20 07:19:00

CHOMUTOV (r) — Až 50 tun spadaného listí odvezly letos z ulic Chomutova pracovníci technických služeb. Spoustu práce mají ale ještě před sebou. Každoročně se totiž z města odklidí přibližně dvojnásobné množství listí — až přes sto tun. „Shrabané listí již tradičně končí v kompostárně, kde z něj přes zimu vznikne kompost. Ten si lidé následně mohou na jaře zdarma odvézt na své zahrádky,“ informoval ředitel Technických služeb města Chomutova Zbyněk Koblížek.

Největší množství listí je tradičně v parcích, kde roste velké množství stromů a keřů, a kde se jako první začíná i s jeho úklidem. Jedná se především o parčíky v ulicích Táboritská, Chelčického a park T. G. Masaryka. „Sběrem listí se zabývá deset až patnáct lidí. Mimo klasického pracovního náčiní jako jsou hrábě, mají k dispozici třeba i speciální vysavače na listí, fukary a malé traktůrky. S odvozem pak pomáhají malé náklaďáky, ale třeba i velké avie,“ připomenul vedoucí provozovny veřejné zeleně Daniel Voborník. Ze silnic a chodníků odstraňují listy samosběry.

Desítky tun listí se z chomutovských ulic odklízejí postupně. V podstatě celý podzim až do prvního sněhu a následně se staré listí vyhrabává ještě na jaře. Listí totiž nelze nechat všechno nejdříve opadat a pak sebrat najednou. „Při vlhku a dešti je velmi kluzké a hrozil by úraz či nehoda na komunikacích. Úklid je proto důležitý z důvodu bezpečnosti,“ doplnil Voborník.

Je to ale také důležitý zdroj živin pro stromy a keře. V parcích a kolem stromů, kde spadané listí nepřekáží, se proto nechává přirozenému zetlení.

Z keřů se třeba nevyhrabává vůbec.

Shrabané listí končí v kompostárně, kde z něho za pár měsíců vznikne kompost, který je následně zadarmo nabízen široké veřejnosti. O toto přirozené hnojivo je mezi Chomutovany zájem. Největší vždy zjara, kdy z kompostárny zmizí až padesát tun za měsíc. Část používají Technické služby na hnojení městských záhonů.

Foto: TsmCh

Napsal(a): Redakce

Komentáře

Nabídky práce

UČITEL/KA

SPŠ a OA Kadaň přijme UČITELE/UČITELKY - tělesné výchovy - s aprobací anglický jazyk pro SŠ - matematiky (i částečný úvazek) - odborných předmětů stavebních (i částečný úvazek) Nástup od 1.9.2022. Možnost zajištění bytu. Střední průmyslová škola stavební a Obchodní akademie, Kadaň, Komenského 562, příspěvková organizace.
Tel.: 474 343 393 - 5
E-mail: sps-kadan@sps-kadan.cz


PROVOZNÍ

Kamarád-LORM (Zeyerova 859, Žatec) hledá PROVOZNÍHO Popis: - Vedení týmu provozních zaměstnanců - Osobně zajišťuje stravovací provoz organizace - Vede agendu skladu a stravovacího provozu - Spolupracuje na provozu sociálně terapeutické kavárny Nástup možný květen/2022 Směnnost: osmihodinová pracovní doba Místo výkonu: Domov pro osoby se zdravotním postižením - Zeyerova 859 - Žatec Benefity: 5 týdnů dovolené, FKSP 8000,- za rok (po roce v organizaci), závodní stravování Požadujeme: maturita, řidičský průkaz, práce na PC, čistý trestní rejstřík Platové zařazení: 8 platová třída, stupeň dle praxe + osobní ohodnocení po zkušební době Kontakt: životopis posílejte na UVEDENÝ E-MAIL do 10.6.2022
E-mail: reditel@kamarad-lorm.cz


PRACOVNÍK OSTRAHY

Civilní bezpečnostní služba přijme PRACOVNÍKY OSTRAHY. Vhodné pro osoby se ZPS. Náborový příspěvek pro ZTP ve výši 5000,- Kč.
Tel.: 608 313 199


ELEKTRIKÁŘ/KA

BRABEC Vzduchotechnika - volná pracovní pozice ELEKTRIKÁŘ pro provoz ve Veleticích na HPP, nástup možný ihned.
Tel.: 732 462 781
WWW: https://www.brabec-vzt.cz/volne-pozice


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz

Poslední videa

Klaunka Pipi pro děti na Kadaňském pohádkovém festivalu

V úterý 24. 5. odpoledne oblíbený padák :-)

Přehrát video
Kadaňský pohádkový festival odstartován...

Začal v úterý 24. 5. v kině Hvězda s doprovodným programem před kinem a potrvá do pátku 27. 5. Tváří festivalu je Maxipes Fik, který v sobotu oslaví narozeniny...

Přehrát video