Kiosek na Nádražních schodech by se mohl proměnit v kuriózní mini-hotel

Hedvika Mašková 2019-11-24 15:45:00

Do redakce dorazil dotaz týkající se další drobné stavby v našem městě. Tentokrát se nachází v ulici Nádražní schody. ,,Zajímala by mě historie domečku v ulici Nádražní schody, o němž jsem slyšela, že kdysi býval kioskem. Dlouhou dobu je bez využití, což je podle mě škoda, protože je to unikátní stavba,“ napsala nám čtenářka J. K.

Stavbu drobného charakteru, která se nachází zhruba v polovině ulice Nádražní schody, vlastní bývalý galerista Galerie Sladovna Alexandr Gižynski, který má s objektem skutečně velké plány. Dům koupil před rokem od soukromého vlastníka. Jednání o koupi však probíhalo téměř dva roky.

,,Lidé si často neuvědomují, že oprava památkově chráněné nemovitosti je pro vlastníka během na dlouhou trať. Za neprovedení okamžité rekonstrukce je mnohdy linčován. Já požádal město o dotaci, o které by se mělo začátkem příštího roku rozhodnout. Další možností jsou také prostředky z Fondu rozvoje Ústeckého kraje z programu na záchranu a obnovu památek. Mým prvotním záměrem je záchrana památky. Nejdříve přijde na řadu oprava střechy, která, ač se to nezdá, bude velkou finanční položkou. Co se týče další fáze, existuje více variant. Jednou z možností je zřídit v objektu mini-hotel, který by byl takovou kuriozitou pro turisty,“ popsal své plány majitel Alexandr Gižynski.

O poskytnutí informací o historii a uměleckém ztvárnění stavby jsme poprosili Petru Šilhavou z památkové péče. ,,Jedná se o prodejní stánek (kiosek) z počátku 20. století. Jde o drobnou, hrázděnou stavbu, určenou pro prodej novin.

Přízemní stavba má čtvercový půdorys, zastřešená je jehlancovou střechou s vykonzolovanými štíty. Režné zdivo je kombinováno s vyřezávanými dřevěnými prvky a glazovanými taškami. Objekt, který je nemovitou kulturní památkou, je dlouhodobě bez údržby a využití.

Stavba prodejního kiosku vznikla na počátku 20. století u tehdy frekventované komunikace, spojující nádraží s centrem města. Jedná se o jedinou chráněnou stavbu podobného typu na území Ústeckého kraje. Drobná architektura vyniká svým náročným architektonickým ztvárněním a řemeslným provedením, kterému dominuje řezbami bohatě zdobená hrázděná a krovová konstrukce i poměrně složitý tvar střech, zdobených glazovanými bobrovkami. Vysoká výtvarná účinnost stavby je pak dána právě pohledovým uplatňováním rozdílných materiálů (glazovaných bobrovek různé barevnosti, trámů a režných výplňových cihel),“ vysvětlila a zdůraznila jedinečnost stavby Petra Šilhavá.

Pokud i vás trápí něco v našem městě nebo máte tip na článek, napište nám na email fajkusova@ohremedia.cz nebo volejte na telefonní číslo 605 885 460.


Komentáře

Nabídky práce

ŘEDITEL/KA ZŠ A MŠ

Městys Cítoliby (okres Louny) hledá ŘEDITELE/ŘEDITELKU pro Základní a Mateřskou školu Cítoliby. Přihlášky do konkursního řízení do 18.12.2019. Předpokládaný nástup do funkce leden 2020, nebo dle dohody. Více informací najdete na webu města nebo uvedeném telefonu.
Tel.: 415 691 134


PRACOVNÍCI VE VÝROBĚ

NÁBOROVÝ PŘÍSPĚVEK až 30 000,- KČ!! Firma Donaldson (průmyslová zóna Klášterec nad Ohří) hledá nové kolegy na pozice ELEKTROMECHANIK (náborový příspěvek 30 000,- Kč), Technik kvality - proces (náborový příspěvek 10 000,- Kč), Specialista BOZP, PO a EMS (náborový příspěvek 15 000,- Kč), Zákaznický servis, Účetní, Nákupčí.
Tel.: 474 616 614


ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373


ČÍŠNÍKŮ/SERVÍRKA

Restaurace a bowling Nový svět přijme číšníka/servírku na HPP. Nástup možný ihned.
Tel.: 603178361
E-mail: info@restaurantlouny.cz

Poslední videa

Postoloprty: Rozsvícení vánočního stromu

Zuška

Přehrát video
Postoloprty: Rozsvícení vánočního stromu

ZUŠka

Přehrát video