Kiosek na Nádražních schodech by se mohl proměnit v kuriózní mini-hotel

Hedvika Mašková 2019-11-24 15:45:00

Do redakce dorazil dotaz týkající se další drobné stavby v našem městě. Tentokrát se nachází v ulici Nádražní schody. ,,Zajímala by mě historie domečku v ulici Nádražní schody, o němž jsem slyšela, že kdysi býval kioskem. Dlouhou dobu je bez využití, což je podle mě škoda, protože je to unikátní stavba,“ napsala nám čtenářka J. K.

Stavbu drobného charakteru, která se nachází zhruba v polovině ulice Nádražní schody, vlastní bývalý galerista Galerie Sladovna Alexandr Gižynski, který má s objektem skutečně velké plány. Dům koupil před rokem od soukromého vlastníka. Jednání o koupi však probíhalo téměř dva roky.

,,Lidé si často neuvědomují, že oprava památkově chráněné nemovitosti je pro vlastníka během na dlouhou trať. Za neprovedení okamžité rekonstrukce je mnohdy linčován. Já požádal město o dotaci, o které by se mělo začátkem příštího roku rozhodnout. Další možností jsou také prostředky z Fondu rozvoje Ústeckého kraje z programu na záchranu a obnovu památek. Mým prvotním záměrem je záchrana památky. Nejdříve přijde na řadu oprava střechy, která, ač se to nezdá, bude velkou finanční položkou. Co se týče další fáze, existuje více variant. Jednou z možností je zřídit v objektu mini-hotel, který by byl takovou kuriozitou pro turisty,“ popsal své plány majitel Alexandr Gižynski.

O poskytnutí informací o historii a uměleckém ztvárnění stavby jsme poprosili Petru Šilhavou z památkové péče. ,,Jedná se o prodejní stánek (kiosek) z počátku 20. století. Jde o drobnou, hrázděnou stavbu, určenou pro prodej novin.

Přízemní stavba má čtvercový půdorys, zastřešená je jehlancovou střechou s vykonzolovanými štíty. Režné zdivo je kombinováno s vyřezávanými dřevěnými prvky a glazovanými taškami. Objekt, který je nemovitou kulturní památkou, je dlouhodobě bez údržby a využití.

Stavba prodejního kiosku vznikla na počátku 20. století u tehdy frekventované komunikace, spojující nádraží s centrem města. Jedná se o jedinou chráněnou stavbu podobného typu na území Ústeckého kraje. Drobná architektura vyniká svým náročným architektonickým ztvárněním a řemeslným provedením, kterému dominuje řezbami bohatě zdobená hrázděná a krovová konstrukce i poměrně složitý tvar střech, zdobených glazovanými bobrovkami. Vysoká výtvarná účinnost stavby je pak dána právě pohledovým uplatňováním rozdílných materiálů (glazovaných bobrovek různé barevnosti, trámů a režných výplňových cihel),“ vysvětlila a zdůraznila jedinečnost stavby Petra Šilhavá.

Pokud i vás trápí něco v našem městě nebo máte tip na článek, napište nám na email fajkusova@ohremedia.cz nebo volejte na telefonní číslo 605 885 460.


Komentáře

Nabídky práce

KUCHAŘ/KA

Volná pracovní v Žatci - pozice KUCHAŘ/KUCHAŘKA! Domov pro seniory v Žatci hledá do svého týmu KUCHAŘE/KU. Praxe vítána, dlouhý - krátký týden (12 hod. směny). - Více info na uvedeném telefonu.
Tel.: 725 895 664


ZEDNÍK

Sháním ZEDNÍKA. Vyžaduji samostatnost, pracovitost. Práce v Chomutově - celoročně. Plat od 120,- Kč/hodina.
Tel.: 776 113 389


ÚDRŽBÁŘ

Farma Xaverov a.s. Libočany přijme do pracovního poměru na farmě v Libočanech ÚDRŽBÁŘE. Požadujeme vyučení v oboru opravář/zámečník, ŘP sk. C, strojní průkaz případně průkaz na VZ a svářecí průkaz výhodou, flexibilitu, samostatnost. Nástup dle dohody/ihned.
Tel.: 723 948 710


ÚČETNÍ/FAKTURANTKA

REMEI CZ s.r.o. hledá komunikativní ženu na pozici účetní, fakturantka. Pracovní úvazek: 40 hodin/týdně. Požadavky: USO.
Kontakt: Šroufková Lenka
Tel.: 606 689 927
E-mail: sekretariat@remei.cz


STROJNÍK PÁSOVÉHO BAGRU

Pracovní nabídka na Žatecku! Do pískovny v Roztylech u Žatce přijmeme STROJNÍKA PÁSOVÉHO BAGRU. Strojnický průkaz podmínkou.
Kontakt: p. Sýkora
Tel.: 602 151 166

Poslední videa

Stavba sportovní haly v Podbořanech

Uvnitř se maká, takhle jsme zachytili pracovníky firmy Podhola na stavbě ve středu 1. července ráno...

Přehrát video
Farní zahrada Podbořany - agapé po mši ke cti sv. Petra a Pavla

Nedělní agapé po mši ke cti sv. apoštolů Petra a Pavla na farní zahradě v Podbořanech 28. června. Otec Alexander si zahrál s dětmi přetahovanou, v níž ochotně nechal vyhrát svou malou "soupeřku"...

Přehrát video