Křišťálovou noc je třeba si připomínat, aby se podobné hrůzy již nikdy neopakovaly

Hedvika Mašková 2019-11-26 14:00:00

Pogrom, který se odehrál v noci z 9. na 10. listopadu roku 1938, zasáhl synagogu a židovské obyvatelstvo v našem městě. Spolky německých a českých rodáků si připomínají Křišťálovou noc a její oběti tradičně každý rok. Význam vzpomínkového shromáždění zdůraznila i přítomnost velvyslance státu Izrael v České republice Daniela Merona.

,,Minulý rok jsme se tu sešli, abychom udělili Václavu Šircovi a jeho sestře Marii ocenění ,,Spravedlivý mezi národy“ a zároveň připomenuli tragické události tzv. Křišťálové noci. Dnes jsme tu opět, abychom si znovu připomněli hrůzy, které se odehrály zde a na dalších nacisty ovládaných územích v noci 9. na 10. listopadu před 81 lety. Jsme tu také, abychom vzpomněli na židovské komunity ze Žatecka a dalších míst v Československu, které byly tragicky vyvražděny během hrozivých let, které následovaly,“ započal svůj projev při pietním aktu v prostorách žatecké synagogy Daniel Meron a pokračoval: ,,Nacistické takzvané ,,Konečné řešení židovské otázky“ si celkem v Protektorátu Čechy a Morava vyžádalo strašlivých 80 tisíc lidských životů. Dnes si tyto dějiny připomínáme proto, aby se takové tragédie již nikdy neopakovaly.“

Izraelský velvyslanec rovněž vzpomněl i dobu, která přinesla státu Izrael naději. Naše město totiž hrálo klíčovou roli v přežití mladé země během Války za nezávislost. ,,Rád bych městu Žatec poděkoval za pomoc, kterou poskytl Izraeli před 71 lety. Operace Balak a letecký most mezi Žatcem a izraelským Ekronem byla životně důležitá pro přežití mladého státu Izrael ve Válce o nezávislost. Operace Balak byla vojenská operace, jejímž cílem bylo propašovat zbraně nakoupené v Evropě do Izraele, kde byly nutně třeba, aby zajistily přežití národa. Jak napsal první izraelský ministerský předseda David Ben Gurion ve svých pamětech ,,České zbraně zachránily Izrael“. Za to bude Izrael vždy vaším dlužníkem a nikdy nezapomeneme na pomoc ve chvílích z nejtěžších,“ vzpomněl a poděkoval na závěr svého projevu žateckým občanům Daniel Meron.

Dne 7. listopadu se vzpomínkového setkání v žatecké synagoze zúčastnili i další neméně významní hosté, jako byl zástupce německého velvyslanectví v České republice Hans Peter Hinrichsen, tajemník Federace židovských obcí v České republice Tomáš Kraus a kantor Daniel Vaněk, který v synagoze přednesl modlitbu za zemřelé. K atmosféře pietního aktu přispěl několika židovskými písněmi Žatecký příležitostní sbor pod vedením Alžběty Urbancové. Své vystoupení zakončil sbor Hatikvou – izraelskou státní hymnou.

Před 81 lety, v listopadu 1938, byla místními nacisty zapálena i žatecká synagoga. Díky místním hasičům byl oheň zlikvidován, protože obyvatelé sousedních domů se obávali z rozšíření požáru. Došlo jen ke zničení vnitřku této synagogy. Skutečnost, že tato vzácná budov znovu ožívá, je výsledkem úsilí Daniela Černého, který Synagogu v Žatci koupil před šesti lety. Tento rok je navíc pro synagogu přelomový, jelikož díky dotační podpoře z programu IROP začala rozsáhlá rekonstrukce samotné budovy i přilehlého rabinátu.


Komentáře

Nabídky práce

ŘEDITEL/KA ZŠ A MŠ

Městys Cítoliby (okres Louny) hledá ŘEDITELE/ŘEDITELKU pro Základní a Mateřskou školu Cítoliby. Přihlášky do konkursního řízení do 18.12.2019. Předpokládaný nástup do funkce leden 2020, nebo dle dohody. Více informací najdete na webu města nebo uvedeném telefonu.
Tel.: 415 691 134


PRACOVNÍCI VE VÝROBĚ

NÁBOROVÝ PŘÍSPĚVEK až 30 000,- KČ!! Firma Donaldson (průmyslová zóna Klášterec nad Ohří) hledá nové kolegy na pozice ELEKTROMECHANIK (náborový příspěvek 30 000,- Kč), Technik kvality - proces (náborový příspěvek 10 000,- Kč), Specialista BOZP, PO a EMS (náborový příspěvek 15 000,- Kč), Zákaznický servis, Účetní, Nákupčí.
Tel.: 474 616 614


ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373


ČÍŠNÍKŮ/SERVÍRKA

Restaurace a bowling Nový svět přijme číšníka/servírku na HPP. Nástup možný ihned.
Tel.: 603178361
E-mail: info@restaurantlouny.cz

Poslední videa

Postoloprty: Rozsvícení vánočního stromu

Zuška

Přehrát video
Postoloprty: Rozsvícení vánočního stromu

ZUŠka

Přehrát video