Křišťálovou noc je třeba si připomínat, aby se podobné hrůzy již nikdy neopakovaly

Hedvika Mašková 2019-11-26 14:00:00

Pogrom, který se odehrál v noci z 9. na 10. listopadu roku 1938, zasáhl synagogu a židovské obyvatelstvo v našem městě. Spolky německých a českých rodáků si připomínají Křišťálovou noc a její oběti tradičně každý rok. Význam vzpomínkového shromáždění zdůraznila i přítomnost velvyslance státu Izrael v České republice Daniela Merona.

,,Minulý rok jsme se tu sešli, abychom udělili Václavu Šircovi a jeho sestře Marii ocenění ,,Spravedlivý mezi národy“ a zároveň připomenuli tragické události tzv. Křišťálové noci. Dnes jsme tu opět, abychom si znovu připomněli hrůzy, které se odehrály zde a na dalších nacisty ovládaných územích v noci 9. na 10. listopadu před 81 lety. Jsme tu také, abychom vzpomněli na židovské komunity ze Žatecka a dalších míst v Československu, které byly tragicky vyvražděny během hrozivých let, které následovaly,“ započal svůj projev při pietním aktu v prostorách žatecké synagogy Daniel Meron a pokračoval: ,,Nacistické takzvané ,,Konečné řešení židovské otázky“ si celkem v Protektorátu Čechy a Morava vyžádalo strašlivých 80 tisíc lidských životů. Dnes si tyto dějiny připomínáme proto, aby se takové tragédie již nikdy neopakovaly.“

Izraelský velvyslanec rovněž vzpomněl i dobu, která přinesla státu Izrael naději. Naše město totiž hrálo klíčovou roli v přežití mladé země během Války za nezávislost. ,,Rád bych městu Žatec poděkoval za pomoc, kterou poskytl Izraeli před 71 lety. Operace Balak a letecký most mezi Žatcem a izraelským Ekronem byla životně důležitá pro přežití mladého státu Izrael ve Válce o nezávislost. Operace Balak byla vojenská operace, jejímž cílem bylo propašovat zbraně nakoupené v Evropě do Izraele, kde byly nutně třeba, aby zajistily přežití národa. Jak napsal první izraelský ministerský předseda David Ben Gurion ve svých pamětech ,,České zbraně zachránily Izrael“. Za to bude Izrael vždy vaším dlužníkem a nikdy nezapomeneme na pomoc ve chvílích z nejtěžších,“ vzpomněl a poděkoval na závěr svého projevu žateckým občanům Daniel Meron.

Dne 7. listopadu se vzpomínkového setkání v žatecké synagoze zúčastnili i další neméně významní hosté, jako byl zástupce německého velvyslanectví v České republice Hans Peter Hinrichsen, tajemník Federace židovských obcí v České republice Tomáš Kraus a kantor Daniel Vaněk, který v synagoze přednesl modlitbu za zemřelé. K atmosféře pietního aktu přispěl několika židovskými písněmi Žatecký příležitostní sbor pod vedením Alžběty Urbancové. Své vystoupení zakončil sbor Hatikvou – izraelskou státní hymnou.

Před 81 lety, v listopadu 1938, byla místními nacisty zapálena i žatecká synagoga. Díky místním hasičům byl oheň zlikvidován, protože obyvatelé sousedních domů se obávali z rozšíření požáru. Došlo jen ke zničení vnitřku této synagogy. Skutečnost, že tato vzácná budov znovu ožívá, je výsledkem úsilí Daniela Černého, který Synagogu v Žatci koupil před šesti lety. Tento rok je navíc pro synagogu přelomový, jelikož díky dotační podpoře z programu IROP začala rozsáhlá rekonstrukce samotné budovy i přilehlého rabinátu.


Komentáře

Nabídky práce

KUCHAŘ/KA

Volná pracovní v Žatci - pozice KUCHAŘ/KUCHAŘKA! Domov pro seniory v Žatci hledá do svého týmu KUCHAŘE/KU. Praxe vítána, dlouhý - krátký týden (12 hod. směny). - Více info na uvedeném telefonu.
Tel.: 725 895 664


ZEDNÍK

Sháním ZEDNÍKA. Vyžaduji samostatnost, pracovitost. Práce v Chomutově - celoročně. Plat od 120,- Kč/hodina.
Tel.: 776 113 389


ÚDRŽBÁŘ

Farma Xaverov a.s. Libočany přijme do pracovního poměru na farmě v Libočanech ÚDRŽBÁŘE. Požadujeme vyučení v oboru opravář/zámečník, ŘP sk. C, strojní průkaz případně průkaz na VZ a svářecí průkaz výhodou, flexibilitu, samostatnost. Nástup dle dohody/ihned.
Tel.: 723 948 710


ÚČETNÍ/FAKTURANTKA

REMEI CZ s.r.o. hledá komunikativní ženu na pozici účetní, fakturantka. Pracovní úvazek: 40 hodin/týdně. Požadavky: USO.
Kontakt: Šroufková Lenka
Tel.: 606 689 927
E-mail: sekretariat@remei.cz


STROJNÍK PÁSOVÉHO BAGRU

Pracovní nabídka na Žatecku! Do pískovny v Roztylech u Žatce přijmeme STROJNÍKA PÁSOVÉHO BAGRU. Strojnický průkaz podmínkou.
Kontakt: p. Sýkora
Tel.: 602 151 166

Poslední videa

Stavba sportovní haly v Podbořanech

Uvnitř se maká, takhle jsme zachytili pracovníky firmy Podhola na stavbě ve středu 1. července ráno...

Přehrát video
Farní zahrada Podbořany - agapé po mši ke cti sv. Petra a Pavla

Nedělní agapé po mši ke cti sv. apoštolů Petra a Pavla na farní zahradě v Podbořanech 28. června. Otec Alexander si zahrál s dětmi přetahovanou, v níž ochotně nechal vyhrát svou malou "soupeřku"...

Přehrát video