Advent v Dolním Poohří nabízí jarmarky i rozsvícení vánočních stromů

Kateřina Táborská 2019-11-28 12:59:00

Lounsko, Chomutovsko (red) Tento týden se i Dolní Poohří rozzáří nazdobenými vánočními stromy a začne pestrá nabídka adventních akcí. Zahrnuje slavnostní zahájení adventu, výstavy, jarmarky i akce na zámcích. Níže vám nabízíme vám přehled předvánočních událostí v Poohří.

Vánoční výstavy

• V Regionálním muzeu v Žatci si můžete až do konce roku prohlédnout vánoční výstavu betlémů, která nabídne množství ukázek betlémářské práce z mnoha materiálů, jako je vosk, dřevo, papír, sklo, sláma či perníkové těsto. 12. prosince v 17 hodin si můžete vyslechnout přednášku Jaromíra Tlustého o kráse papírových betlémů.

V kadaňském Františkánském klášteře bude během adventních víkendů otevřena výstava Kouzlo dřevěných hraček, která představí tradiční výrobu v Krušných horách.

• V Oblastním muzeu v Lounech se 10. prosince otevře výstava Čas radosti, roztomilosti, která připomene vánoční dobu před 130 lety, kdy bylo muzeum založeno. V neděli 1. prosince a sobotu 7. prosince si můžete do muzea přijít vyrobit vánočních dekorace.

Rozsvícení stromů

Vánoční stromy ve městech i vsích se rozzáří první adventní víkend.

• V Lounech se tak stane na Mírovém náměstí v neděli 1. 12. od 15 hodin, v programu vystoupí Divadlo Mazec, Schovanky a děti ze zdejších škol.

• Na první neděli adventní chystá slavnost rozsvícení také Žatec, kde na náměstí Svobody ve 13 hodin začne program Staročeské Vánoce s dobovými stánky a řemesly a vyvrcholí v 18 hodin rozsvícením stromečku. V pondělí 2. prosince pokračují na náměstí trhy a od 16.15 hodin program Divadelní Advent s divadlem Kvelb a obřími anděly.

• Aktu rozsvícení vánočního stromu v Klášterci nad Ohří bude předcházet v neděli 1. prosince od 14 hodin pestrý kulturní program v areálu zámku. V galerii Kryt můžete navštívit tvůrčí dílny a na závěr uvidíte ohňostroj ze zámecké věže.

Chomutovské Vánoce začínají první adventní neděli na náměstí Míru. Rozsvícení stromu od 17 hodin bude předcházet koncert Josefa Vojtka a souboru Comodo.

• V Perštejně rozsvítí vánoční strom již v pátek 29. listopadu. Program se bude odehrávat od 14 do 19 hodin u obecního úřadu, v kostele a na dětském hřišti, těšit se můžete na hudební vystoupení, ohňovou show, program Vánoce doma a ve světě a také ohňostroj.

Blšany na Podbořansku zahájí Advent v sobotu 30. listopadu od 16 hodin na náměstí, kromě vystoupení dětí je připraven malý vánoční jarmark, štrůdl a perníčky a rozsvícení stromu.

• Nejen vánoční strom, ale i místní zvonici plánují rozzářit v sobotu 30. listopadu v Hřivicích na Lounsku. Program začne v 17 hodin a jeho součástí bude i mikulášská nadílka pro děti a závěrečný ohňostroj.

• Na Perucku je rozsvěcení stromů naplánováno takto: sobota 30. listopadu od 17 hodin Pátek a Stradonice, neděle 1. prosince v 17 hodin Radonice nad Ohří a Peruc. V Peruci budou součástí programu vánoční trhy a vystoupí muzikálová zpěvačka Hana Křížková.

Jirkovský vánoční strom na náměstí E. Beneše se rozzáří ve čtvrtek 5. prosince. • O první adventní neděli se v Lubenci budou od 14 hodin konat malé vánoční trhy s vystoupením dětí a zpíváním koled, které završí v 17 hodin rozsvícení stromu. • V Černčicích na Lounsku se rozsvítí vánoční strom v sobotu 30. listopadu v 16 hodin.

• Stejné datum zvolili v Lenešicích, kde program připravený dětmi ze základní a mateřské školy začne v 16.30 hodin u obecního úřadu. Doplní ho vánoční trhy s dětskými výrobky od 16 hodin.

• V sousedních Dobroměřicích je oslava začátku Adventu naplánována již na pátek 29. listopadu u kulturního domu. Ve 14 hodin začínají adventní trhy, od 16.30 hodin koncert souborů Trio Cum Amore a Carmen v kostele svatého Matouše a v 18 hodin se rozsvítí vánoční strom.

• Ve staročeském duchu se ponese zahájení Adventu v Kryrech v sobotu 30. listopadu od 14 hodin. V programu jsou trhy se starými vánočními zvyky, soutěže, koledy a povídání o Vánocích, vystoupení dětí a pěveckého sboru Egeria.

• V Cítolibech se strom rozsvítí v neděli 1. 12., před budovou základní školy budou od 16 hodin probíhat vánoční trhy, v kostele vystoupí s adventním programem děti. Už v sobotu od 16 hodin si můžete do kulturního domu přijít vyrobit vánoční výzdobu.

• Až na pondělí 2. prosince odpoledne plánuje rozsvícení vánočního stromku na náměstí Březno u Chomutova. V 16.30 hodin zazpívá skupina Silentium24 a v 17 hodin se rozzáří strom a začne další program. Ten zahrnuje mikulášskou nadílku, pěvecká vystoupení dětí, kapří piškvorky nebo kvíz k 550. výročí povýšení Března na městečko.

Trhy a jarmarky

Hned v neděli 1. prosince můžete vyrazit na adventní jarmark na náměstí T.G.M. v Podbořanech. Trh se otevře v 10 hodin a odpoledne ho doplní kulturní program a adventní dílny a večer zakončí ohňostroj.

• Na sobotu 30. listopadu chystají zahájení Adventu a trhy na Mírovém náměstí v Kadani. I zde trh, který se koná od 10 do 17 hodin, doplní pestrý kulturní program, například andělé na chůdách, hudební vystoupení a ohňová show. Program vyvrcholí v 17 hodin adventními zpěvy Karlovarského pěveckého sboru, předáním světla svaté Barbory a rozsvícením vánočního stromu a první svíce na adventním věnci.

• V Jirkově se tradičně před Vánoci koná charitativní jarmark, kde své zboží nabízejí děti a senioři. Ten letošní bude v pondělí a úterý 9. a 10. prosince a vždy odpoledne nakupování zpestří kulturní program. Od 11. do 13. prosince na něj naváže komorní vánoční trh.

• Ve Staré papírně v Žatci se bude vánoční jarmark s prodejem perníčků, svíček, koření a skleněných ozdob konat od 11. do 14. prosince, otevřeno bude vždy od 10 do 17 hodin. • V sobotu 7. prosince se předvánoční tržnice koná v Pensionu Za Dubem v Peruci, a to od 12 do 15 hodin.

• V lounském Oblastním muzeu pořádají 14. prosince akci adventními trhy pod názvem Vánoce v muzeu. Otevřeno bude od 10 do 17 hodin a nakupování zpestří středověká hudba, divadelní vystoupení, kejklíř či kovář.

Advent na zámcích

• Každou adventní neděli se můžete projít s průvodcem slavnostně vyzdobeným zámkem Červený Hrádek. Na každou neděli je naplánováno pět adventních prohlídek od 13 do 19 hodin, doporučujeme rezervaci míst.

• Adventní setkání v sobotu 30. listopadu bude pro letošní rok poslední příležitostí k návštěvě zámku Nový Hrad v Jimlíně na Lounsku. Čeká vás dobové tržiště, středověká hudba, koledy, živý betlém a čerti.

• Druhý a třetí adventní víkend se můžete během prohlídky vyzdobeného zámku Libochovice dozvědět spoustu zajímavostí o vánočních zvycích, prohlédnout si zámeckou kuchyni a hospodářský dvůr s ovečkami. V sobotu 7. prosince dorazí navíc na zámek čerti a o týden později 14.12. Ježíšek.

• Zámek Stekník na Žatecku chystá adventní prohlídky s povídáním o zámeckých Vánocích na třetí adventní víkend. V sobotu i neděli 14. a 15. prosince můžete navštívit speciální večerní prohlídky s koledami, v sobotu se navíc konají i denní prohlídky vánočně vyzdobených interiérů a od 17.30 hodin koncert pro varhany a zpěv v zámecké kapli. Součástí prohlídek bude i výstava betlémů.

Další tipy

• V sobotu 14. prosince se můžete přijít poklonit Ježíškovi do živého betléma v Kadani. Otevřen bude od 14 do 18 hodin na Mírovém náměstí a již od 10 hodin ho doplní Magické kadaňské Vánoce se stánky, „ledosocháním“ a světelnou show.

• Tvrz v Divicích na Lounsku ožije také v zimě, a to několika adventními koncerty – 7. prosince vystoupí Lenka Fišarová, 14. prosince Monika Absolonová, jejímuž koncertu bude předcházet od 15 hodin vánoční trh.

• Vánoční setkání ve Vernerově mlýně v Brloze na Lounsku se koná v sobotu 30. listopadu mezi 11. a 15. hodinou. Můžete si vyrobit adventní věnec (svíčky s sebou), děti budou vyrábět vánoční ozdoby a zdobit vánoční perníčky.

• Na sobotu 7. prosince chystá městys Nepomyšl na Podbořansku Mikulášský jarmark, který zahájí v půl jedné poutní mše v kostele. Během odpoledne vystoupí například Heidi Janků, Petr Kolář, Žihelský sbor a pěvecký sbor Egeria. Součástí programu bude rozsvícení stromečku a navštívit můžete i komentované prohlídky k restaurovaným malbám v kostele.

• Oblíbený Svařák u všech čertů se bude letos podávat, společně s dalšími dobrotami ve stáncích, v atriu radnice v Lounech, a to v pátek 6. prosince od 10 do 22 hodin, v sobotu pak do 12 hodin.

• V chomutovském kostele svatého Ignáce se budou každou neděli konat adventní koncerty, začínají v 18 hodin, pouze ten poslední 22. prosince s Loutnou českou se uskuteční hned dvakrát, první od 15 hodin v Galerii Lurago. V ní se také 4. prosince v 17 hodin koná vánoční koncert Jirkovských seniorek. Další adventní koncerty v Chomutově budou znít také kostelem svaté Kateřiny – 7. 12. od 10 hodin soubor Anonym, 14. 12. v 17 hodin Comodo a 21. 12. v 10 hodin Na-Hlas.

• Oslavu zimního slunovratu pořádá v sobotu 21. prosince archeologický skanzen v Březně u Loun. Ochutnáte pravěkou kuchyni, uslyšíte zimní legendy a můžete se zapojit do tvořivého programu. Začátek ve 13 hodin.


Napsal(a): Kateřina Táborská

Komentáře

Nabídky práce

ŘEDITEL/KA ZŠ A MŠ

Městys Cítoliby (okres Louny) hledá ŘEDITELE/ŘEDITELKU pro Základní a Mateřskou školu Cítoliby. Přihlášky do konkursního řízení do 18.12.2019. Předpokládaný nástup do funkce leden 2020, nebo dle dohody. Více informací najdete na webu města nebo uvedeném telefonu.
Tel.: 415 691 134


PRACOVNÍCI VE VÝROBĚ

NÁBOROVÝ PŘÍSPĚVEK až 30 000,- KČ!! Firma Donaldson (průmyslová zóna Klášterec nad Ohří) hledá nové kolegy na pozice ELEKTROMECHANIK (náborový příspěvek 30 000,- Kč), Technik kvality - proces (náborový příspěvek 10 000,- Kč), Specialista BOZP, PO a EMS (náborový příspěvek 15 000,- Kč), Zákaznický servis, Účetní, Nákupčí.
Tel.: 474 616 614


ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373


ČÍŠNÍKŮ/SERVÍRKA

Restaurace a bowling Nový svět přijme číšníka/servírku na HPP. Nástup možný ihned.
Tel.: 603178361
E-mail: info@restaurantlouny.cz

Poslední videa

Postoloprty: Rozsvícení vánočního stromu

ZUŠka

Přehrát video
Postoloprty: Rozsvícení vánočního stromu

ZUŠka

Přehrát video