Boom minipivovarů neskončil.V Žatci vznikl další, a to přímo ve škole!

Hedvika Mašková 2019-12-04 14:00:00

Hotelovka slaví šedesátiny a nadělila si skutečně netradiční dárek. V prostorách Středního odborného učiliště a Střední odborné školy SČMSD v Žatci vznikl mikropivovar. Určen je primárně pro studenty oboru Sladovník-Pivovarník, jehož první absolventi opustí školu v letošním školním roce.

Slavnostní otevření školního mikropivovaru se uskutečnilo v sobotu 16. prosince za účasti hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka a dalších významných hostů z řad vedení města Žatce, majitele školy, Asociace hotelů a restaurací a zástupců pivovarů. Jelikož se žatecká hotelovka stala před šestadvaceti lety soukromou, je jejím zřizovatelem Svaz českých a moravských spotřebních družstev (Skupina Coop).

,,Pivovarnictví má u nás obrovskou historii a tradici. Naše pivní značky jsou ve světě velice dobře známé, ale když se podíváme, tak jsou všechny v držení cizího kapitálu, pokud pominu Budvar, který je národním podnikem. Je proto strašně důležité, aby vznikaly nové malé pivovary, mikropivovary, aby se lidé tomuto řemeslu učili a studovali ho. Aby naše tradice a pivovarnická kultura přetrvala. Gratuluji k tomuto učebnímu oboru a doufám, že bude naplněn a přinášet množství nových sládků,“ promluvil při slavnostním otevření mikropivovaru v prostorách žatecké školy předseda Svazu českých a moravských spotřebních družstev Pavel Březina.

U příležitosti otevření nového mikropivovaru došlo rovněž k ochutnávce nulté várky piva. První produkt ze zdejší dílny byl nazván ,,Jilufa15“. Název vznikl podle počátečních písmen jmen lidí, kteří se podíleli na jeho výrobě - Jiřina Camprová, Lukáš Chrastina a František Sajdl (Fanda).

,,Původně jsme chtěli uvařit dvanáctku, ale vyšla nám z toho patnáctka. Už jsme pivo nechtěli ředit, takže jsme to tak nechali,“ prozradil s úsměvem sládek pivovaru Mostecký Kahan Lukáš Chrastina, který škole pomáhá s rozjezdem mikropivovaru, a dodal něco více o vlastnostech piva Jilufa15: ,,Zrálo pomalu měsíc a samo se dosytilo. Nic jsme nepřidávali a myslím si, že je to ideální. Nechceme ale vařit patnáctku. Budeme se snažit uvařit klasickou dvanáctku nebo třináctku. Pivo se nám také zdálo moc hořké, a proto jsme ubrali slad i chmelení. Zaměnili jsme dva chmele, Premiant za Sládka a uvidíme. V pivu jsou jen malé chybičky, které jako sládek cítím, ale jinak si myslím, že se první várka povedla.“

Podle ředitelky Stanislavy Sajdlové bylo vybavení minipivovaru z velké části pořízeno díky umístění v soutěži Dobrá škola v Ústeckém kraji 2017/2018, jenž není zřizovaná krajem a kde skončila na 3. místě a získala tak finanční odměnu.

Komentáře

Nabídky práce

VEDOUCÍ FARMY/HLAVNÍ AGRONOM

Pro zemědělskou farmu vybavenou moderní technikou a provozující rostlinnou výrobu na cca 3 000 hektarech polí, hledáme vhodného kandidáta na pozici - VEDOUCÍ FARMY SPOJENOU S FUNKCÍ HLAVNÍHO AGRONOMA, popř. hledáme pouze hlavního agronoma. Pěstujeme pšenici, řepku a hrách. Nabízíme nadstandardní finanční podmínky a možnost seberealizace. Více informací po telefonu či osobně. Lokalita: Podbořany.
Tel.: 603294756
E-mail: zemedelec55@seznam.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

Železniční most na trati Plzeň - Žatec je demontován

Včera ráno došlo k demontování druhé části mostu přes Ohři. Samotná demontáž začala kolem 8 hodiny a skončila kolem 10 hodiny. Konstrukce vážila asi 500 tun.

Přehrát video
Libořická pouť 2022 a Flying Boys z Kolína

Propojení diváka s akcí plnou adrenalinu, komedie a sportovní gymnastiky. To je skupina gymnastů, kteří bavili v sobotu i diváky v Libořicích. Tady je jen malý kousek vystoupení v sobotu 6. 8. 2022 :)

Přehrát video