Náves v Podbořanském Rohozci zdobí betlém

Alla Želinská 2019-12-19 10:32:00

Náves v Podbořanském Rohozci nově zdobí krásný ručně vyřezaný dřevěný betlém. Jeho autorem je místní rodák Petr Tobisch, který bydlí v Podbořanech. Zeptali jsme se ho, jak vznikl celý tento nápad, jak dlouho dílo vznikalo a co ho čeká dále.

Pane Tobischi, koho tedy napadlo vytvořit betlém?

Velkým impulsem k tvorbě byl ochotnický spolek v Podbořanském Rohozci, jehož členkou je i má sestra. O adventu, vánočních svátcích se scházejí a veřejně zpívají koledy, často překvapí i vlastní tvorbou. 5. prosince přijíždí do Rohozce Mikuláš s anděly v koňském spřežení za doprovodu čertů a jejich ohnivých rejů. Několik let si ode mne ochotníci sochy půjčovali. Z tohoto důvodu jsme se dohodli se starostou obce Ladislavem Gálem na zhotovení jejich vlastního, originálního betlému.

Podle toho co říkáte, máte něco společného s Podbořanským Rohozcem, mám pravdu?

Ano, jsem zdejší rodák a mám radost, že se v Podbořanském Rohozci něco děje. Je tu vidět velký progres a lidé mají k sobě opět blíž.

Z čeho je nový betlém?

Téměř celé sousoší je zhotovené z jasanového dřeva, které by mělo vydržet i několik desítek let.

Jak dlouho jste ho tvořil?

Přibližně měsíc. Jelikož je to můj koníček, tak pouze po večerech a ve chvilkách volna.

Pomáhal vám někdo při práci a instalaci přímo na místě?

S hrubou přípravou mi pomáhal můj bratr Jiří a s instalací kamarád Zdeněk Zajíc. Dílo jsme umístili na návsi v Podbořanském Rohozci, na místě, na kterém jsem se shodl s panem starostou.

Je to zakázka, dárek?

Snad obojí. :-)

Jak dlouho bude betlém zdobit rohozeckou náves?

Při instalaci ke mně přišla kamarádka Slávka Ryšavá a sdělila mi přání, aby tam betlém zůstal alespoň do Velikonoc. Přitom nás napadla taková věc, že bych na místo postav vyřezal obřího zajíce (tímto se Zdeňkovi omlouvám ;-). Je to samozřejmě nadsázka.

Kam se pak betlém schová?

Myslím, že to už je otázka na pana starostu, ale osobně bych ho umístil do krásně zrekonstruovaného kostelíku, kde bude i příhodné klima pro pozvolné vysychání dřeva.

Vy takových výtvorů máte více, že?

Ano, ale většinou už mají své majitele. Dal jsem si několikaletou pauzu a nyní se k řezbářství opět vracím.

A co plánujete do budoucna?

Rád bych se věnoval řezbě solitérů – postav. Chci se hlavně zaměřit na obličeje a figurální sochařství a najít si v této oblasti svůj osobitý styl, který by byl snadno rozpoznatelný. Ovšem to je přání, vše může být úplně jinak.

Máte malou dceru, vyřezal jste něco speciálně pro Sašenku?

Zatím ne, ale na jaře se pustím do perníkové chaloupky.

A na závěr, můžeme prozradit, kde pracujete a jaké máte koníčky?

Pracuji u bezpečnostního sboru a o mém velkém koníčku si právě povídáme. Zabere opravdu spoustu času, ať už námětem, pří-pravou, výběrem vhodného materiálu a samotnou tvůrčí činností.

Děkuji. Ať se vám a vaší rodině daří, hezký a příjemný advent.

Komentáře

Nabídky práce

UČITEL/KA

SPŠ a OA Kadaň přijme UČITELE/UČITELKY - tělesné výchovy - s aprobací anglický jazyk pro SŠ - matematiky (i částečný úvazek) - odborných předmětů stavebních (i částečný úvazek) Nástup od 1.9.2022. Možnost zajištění bytu. Střední průmyslová škola stavební a Obchodní akademie, Kadaň, Komenského 562, příspěvková organizace.
Tel.: 474 343 393 - 5
E-mail: sps-kadan@sps-kadan.cz


PROVOZNÍ

Kamarád-LORM (Zeyerova 859, Žatec) hledá PROVOZNÍHO Popis: - Vedení týmu provozních zaměstnanců - Osobně zajišťuje stravovací provoz organizace - Vede agendu skladu a stravovacího provozu - Spolupracuje na provozu sociálně terapeutické kavárny Nástup možný květen/2022 Směnnost: osmihodinová pracovní doba Místo výkonu: Domov pro osoby se zdravotním postižením - Zeyerova 859 - Žatec Benefity: 5 týdnů dovolené, FKSP 8000,- za rok (po roce v organizaci), závodní stravování Požadujeme: maturita, řidičský průkaz, práce na PC, čistý trestní rejstřík Platové zařazení: 8 platová třída, stupeň dle praxe + osobní ohodnocení po zkušební době Kontakt: životopis posílejte na UVEDENÝ E-MAIL do 10.6.2022
E-mail: reditel@kamarad-lorm.cz


PRACOVNÍK OSTRAHY

Civilní bezpečnostní služba přijme PRACOVNÍKY OSTRAHY. Vhodné pro osoby se ZPS. Náborový příspěvek pro ZTP ve výši 5000,- Kč.
Tel.: 608 313 199


ELEKTRIKÁŘ/KA

BRABEC Vzduchotechnika - volná pracovní pozice ELEKTRIKÁŘ pro provoz ve Veleticích na HPP, nástup možný ihned.
Tel.: 732 462 781
WWW: https://www.brabec-vzt.cz/volne-pozice


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz

Poslední videa

Klaunka Pipi pro děti na Kadaňském pohádkovém festivalu

V úterý 24. 5. odpoledne oblíbený padák :-)

Přehrát video
Kadaňský pohádkový festival odstartován...

Začal v úterý 24. 5. v kině Hvězda s doprovodným programem před kinem a potrvá do pátku 27. 5. Tváří festivalu je Maxipes Fik, který v sobotu oslaví narozeniny...

Přehrát video