Na gymnázium zavítal také Zdeněk Svěrák

Hedvika Mašková 2019-12-12 14:00:00

Poslední listopadová sobota byla slavnostním dnem pro všechny, kteří jsou spjati se žateckým gymnáziem. Absolventi, pedagogové a přátelé školy přišli zavzpomínat a prohlédnout si prostory školy. Při této příležitosti byl rovněž vydán almanach ,,Ad astra“ určen studentům a kantorům gymnázia.

Po celý den, od 9 do 17 hodin, byla pro všechny příchozí připravena kavárnička, prodej almanachu, upomínkových předmětů a knihy o historii gymnázia, ale také vystoupení žáků školy. V aule probíhaly rozhovory se zajímavými osobnostmi spjatými se žateckým gymnáziem.

Prostory školy mohli rovněž využít bývalí studenti k třídním srazům. Této možnosti využili absolventi napříč několika ročníky. 

Jedněmi z významných pedagogů žateckého gymnázia byli bezpochyby Zdeněk Svěrák a Oldřich Hlad (na fotografii vpravo), kteří na zdejší škole působili současně. Zdeněk Svěrák, kterého netřeba blíže představovat, zde učil v letech 1960 až 1962 český jazyk a literaturu. Doktor přírodních věd, astronom, Oldřich Hlad působil jako středoškolský profesor matematiky a fyziky v letech 1958 až 1961.

Oba při rozhovoru vedeným současným kantorem gymnázia Pavlem Barochem (na fotografii uprostřed) zavzpomínali na léta strávená na gymnáziu, setkali se s několika svými bývalými žáky a odpovídali na řadu zvídavých dotazů z publika.

,,Já byl v Žatci od té doby už asi padesátkrát. Jezdili jsme s dětmi na výlety a kdykoli byla nějaká sešlost. Za prvé je to místo, které jsem znal ještě před tím, než jsem sem nastoupil a vracím se sem rád. Určitě je to, kvůli lidem, které jsem učil. Je to zvláštní. Je to více než šedesát let, kdy jsem odešel. Pamatuji si hodně. Lidi, místa, pohledy na město. Tři roky vás s místem jistým způsobem svážou,“ popsal, jaké má pocity při návratu do Žatce, Oldřich Hlad.

Se svými dojmy se svěřil rovněž Zdeněk Svěrák: ,,Mám podobné pocity jako Olda s tím rozdílem, že mně se tady narodily obě děti, jak Hanička, tak Honzík. Oba mají v rodném listě místo narození Žatec. Mě tu byl také přidělen byt v Podměstí. Když novomanželé dostanou byt, tak je to událost, na kterou nikdy nezapomenou. Pro učitelské povolání jsem se rozhodl ovlivněn filmem Mladá léta, který byl o Aloisi Jiráskovi, mém oblíbenci, a on byl zachycen, jak po vyučování jde náměstím s podloubími, a studenti smekají klobouky a říkají mu dobrý den, pane profesore. Já jsem si říkal, že to by byl život učit ve městě s podloubími! A v Žatci se mi začal sen plnit, akorát ti studenti nezdravili.“

Komentáře

Nabídky práce

TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

ZŠ TGM Podbořany: Poslední školní den a loučení s deváťáky

Školní ráno 30. června ve znamení loučení se školním rokem a pro žáky 9. třídy se školními léty...

Přehrát video
Hlubany Logit: Vyhlášení nejlepších projektů z 12. grantového kola fondu LOGIT

Petr Veselý, Kateřina Valešová a Tomáš Petr z Ústecké komunitní nadace přijeli 28. 6. do Podbořan - firmy Logit, aby předali symbolické šeky zástupcům podpořených organizací a celou akci zaznamenali.

Přehrát video