Vydat knihu a nevědět o tom

Hedvika Mašková 2019-12-16 14:00:00

Řeč není o anterográdní amnézii, ani o opici, která následuje po sobotě plné neřízeného pití alkoholu, ale o velice netradičním dárku pro místního spisovatele Aleše Stroukala. S nápadem tajně vydat knihu k Alešovým šedesátým narozeninám přišel jeho syn Dominik. Není se proto čemu divit, že oslavenec byl zpočátku velmi zmatený. Vydal knihu a neví o tom?

,,Táta dlouhé roky sbírá hudební CD a pak si od jednotlivých kapel sestavuje výběry toho nejlepšího. V rodině je tím už tak pověstný, že jsme se rozhodli udělat mu k šedesátinám to samé a vybrat to nejlepší, co za těch šest dekád napsal. Ze všech knih i nevydaných věcí jsme pak sestavili narozeninovou knihu. Každá tátova kniha byla ale pečlivě ilustrovaná, tak jsme přemýšleli, kdo by měl ilustrovat tuto. Nakonec jsme oslovili úplně každého, kdo nás napadl. Rodinu, přátele a spolužáky. Šedesát povídek, básní a úryvků z knih tak nakonec ilustruje na šedesáti obrázcích celkem sto jeho nejbližších lidí,“ popsal, jak nápad s tajným vydáním knihy vznikl, syn Aleše Stroukala Dominik.

,,S nápadem něco namalovat a tajně vydat knihu k Alešovo 60tým narozeninám mě oslovil jeho syn Dominik a mně to přišlo jako super nápad. Představu jsem měla hned jasnou, protože jsem s Alešem již spolupracovala na knihám ,,Souznění, aneb jak jsme zvyšovali úroveň našeho zemědělství“ a ,,Švindlování života“, a tak jsem chtěla, aby mu obrázek připomněl dobu, kdy jsme společně na knihách pracovali a zároveň, aby pro něj byl obrázek typický. Protože rocková hudba je nám oběma blízká, tak jsem si hned vzpomněla na Alešovu profilovku na facebooku, která mě inspirovala k namalování obrázku v rockovém stylu. To, že bude obrázek zdobit titulní stránku jeho nové knihy, jsem se ve skutečnosti dozvěděla, až na Alešově oslavě, kdy knížku rozdělal. Takže to bylo takové překvapení pro Aleše i pro mě,“ vysvětlila autorka ilustrace přední strany knihy Miluše Heryšerová.

Kniha s názvem ,,60 BEST OF AS“ obsahuje převážně věci, které nebyly nikdy dříve vydány. Některé jsou ze šuplíku a některé se musely dokonce nově pojmenovat. Knihu vydala v počtu 77 výtisků Severočeská vědecká knihovna v Ústí nad Labem ve spolupráci se Severočeským klubem spisovatelů. Předmluvu napsali Alešovi přátelé Ladislav Muška a Růžena Pečivová a doslov dlouholetý ředitel Vědecké knihovny Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem Aleš Brožek.

Aleš Stroukal prozradil, že nyní pracuje na básnické sbírce. Knihu ,,60 BEST OF AS“ pokřtí v rodinném kruhu a bude následovat rovněž dotisk. K dostání je ale už teď v prodejně knih na náměstí Svobody v Žatci.

Komentáře

Nabídky práce

UČITEL/KA

SPŠ a OA Kadaň přijme UČITELE/UČITELKY - tělesné výchovy - s aprobací anglický jazyk pro SŠ - matematiky (i částečný úvazek) - odborných předmětů stavebních (i částečný úvazek) Nástup od 1.9.2022. Možnost zajištění bytu. Střední průmyslová škola stavební a Obchodní akademie, Kadaň, Komenského 562, příspěvková organizace.
Tel.: 474 343 393 - 5
E-mail: sps-kadan@sps-kadan.cz


PROVOZNÍ

Kamarád-LORM (Zeyerova 859, Žatec) hledá PROVOZNÍHO Popis: - Vedení týmu provozních zaměstnanců - Osobně zajišťuje stravovací provoz organizace - Vede agendu skladu a stravovacího provozu - Spolupracuje na provozu sociálně terapeutické kavárny Nástup možný květen/2022 Směnnost: osmihodinová pracovní doba Místo výkonu: Domov pro osoby se zdravotním postižením - Zeyerova 859 - Žatec Benefity: 5 týdnů dovolené, FKSP 8000,- za rok (po roce v organizaci), závodní stravování Požadujeme: maturita, řidičský průkaz, práce na PC, čistý trestní rejstřík Platové zařazení: 8 platová třída, stupeň dle praxe + osobní ohodnocení po zkušební době Kontakt: životopis posílejte na UVEDENÝ E-MAIL do 10.6.2022
E-mail: reditel@kamarad-lorm.cz


PRACOVNÍK OSTRAHY

Civilní bezpečnostní služba přijme PRACOVNÍKY OSTRAHY. Vhodné pro osoby se ZPS. Náborový příspěvek pro ZTP ve výši 5000,- Kč.
Tel.: 608 313 199


ELEKTRIKÁŘ/KA

BRABEC Vzduchotechnika - volná pracovní pozice ELEKTRIKÁŘ pro provoz ve Veleticích na HPP, nástup možný ihned.
Tel.: 732 462 781
WWW: https://www.brabec-vzt.cz/volne-pozice


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz

Poslední videa

Klaunka Pipi pro děti na Kadaňském pohádkovém festivalu

V úterý 24. 5. odpoledne oblíbený padák :-)

Přehrát video
Kadaňský pohádkový festival odstartován...

Začal v úterý 24. 5. v kině Hvězda s doprovodným programem před kinem a potrvá do pátku 27. 5. Tváří festivalu je Maxipes Fik, který v sobotu oslaví narozeniny...

Přehrát video