Elektrárna Počerady za čtyři roky změní majitele

Lucie Steklá 2020-01-14 10:32:13

Současný vlastník ČEZ nevyužil opci a největší českou elektrárnu prodal, ekologové chtějí dál bojovat za její uzavření.

Počerady (lus, tk) Hnědouhelná elektrárna Počerady změní od roku 2024 majitele. Bude jím skupina Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Společnost ČEZ, dosavad-ní majitel elektrárny, nevyužila do konce roku 2019 opci, aby prodej odvolala. Prodejem získá dvě miliardy korun.  

Ekologové považují změnu majitele za nezodpovědnou a nadále budou usilovat o uzavření elektrárny.

Počeradská elektrárna se dostala také na program posledního jednání lounských zastupitelů v minulém roce.

„S ohledem na další kroky Evropské komise omezující stále více využívání uhlí v souvislosti s přechodem na bezemisní ekonomiku ČEZ tuto opci nevyužil,“ uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Opce, neboli ponechání si elektrárny, byla součástí dlouhodobé smlouvy o dodávkách uhlí do elektrárny Počerady uzavřené v roce 2013 Vršanskou uhelnou z dnešní skupiny Sev.en Energy s ČEZem. Při první opci v roce 2015 zůstala elektrárna majetkem ČEZ, druhá platila do konce roku 2019.

Elektrárna Počerady leží mezi Louny a Mostem. Svým instalovaným výkonem pět krát 200 MW patří k největším uhelným elektrárnám v zemi. „Zajistíme, aby elektrárna i nadále dodávala spolehlivou a dostupnou energii lidem a firmám v ČR do té doby, dokud za ní nebude spolehlivá a dostupná náhrada, například nový jaderný zdroj. Poskytneme tím zároveň čas na přípravu a rozvoj dalších nových řešení a technologií v energetice i ověření reálných možností obnovitelných zdrojů energie,“ řekla za nové majitele mluvčí Sev.en Energy Gabriela Sáričková Benešová.

Hnutí Duha, Greenpeace a Limity jsme my považují rozhodnutí ČEZ za nezodpovědné. Skupina Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače podle nich elektrárnu bude chtít provozovat dlouhodobě, ideálně do vytěže-ní velkolomu Vršany na Mostecku po roce 2050. Ekologické organizace proto budou nadále usilovat o uzavření elektrárny, jež je podle dat Integrovaného registru znečišťování největším producentem skleníkových plynů či emisí rtuti a jejích sloučenin do ovzduší.

Nesouhlas s prodejem elektrárny Počerady vyjádřilo také zastupitelstvo města Loun v obavě z prodlužování negativních dopadů na životní prostředí a zdraví obyvatel. Pro vyjádření nesouhlasu hlasovalo patnáct zastupitelů, čtyři byli proti, šest se zdrželo.


Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce

UČITEL/KA

SPŠ a OA Kadaň přijme UČITELE/UČITELKY - tělesné výchovy - s aprobací anglický jazyk pro SŠ - matematiky (i částečný úvazek) - odborných předmětů stavebních (i částečný úvazek) Nástup od 1.9.2022. Možnost zajištění bytu. Střední průmyslová škola stavební a Obchodní akademie, Kadaň, Komenského 562, příspěvková organizace.
Tel.: 474 343 393 - 5
E-mail: sps-kadan@sps-kadan.cz


PROVOZNÍ

Kamarád-LORM (Zeyerova 859, Žatec) hledá PROVOZNÍHO Popis: - Vedení týmu provozních zaměstnanců - Osobně zajišťuje stravovací provoz organizace - Vede agendu skladu a stravovacího provozu - Spolupracuje na provozu sociálně terapeutické kavárny Nástup možný květen/2022 Směnnost: osmihodinová pracovní doba Místo výkonu: Domov pro osoby se zdravotním postižením - Zeyerova 859 - Žatec Benefity: 5 týdnů dovolené, FKSP 8000,- za rok (po roce v organizaci), závodní stravování Požadujeme: maturita, řidičský průkaz, práce na PC, čistý trestní rejstřík Platové zařazení: 8 platová třída, stupeň dle praxe + osobní ohodnocení po zkušební době Kontakt: životopis posílejte na UVEDENÝ E-MAIL do 10.6.2022
E-mail: reditel@kamarad-lorm.cz


PRACOVNÍK OSTRAHY

Civilní bezpečnostní služba přijme PRACOVNÍKY OSTRAHY. Vhodné pro osoby se ZPS. Náborový příspěvek pro ZTP ve výši 5000,- Kč.
Tel.: 608 313 199


ELEKTRIKÁŘ/KA

BRABEC Vzduchotechnika - volná pracovní pozice ELEKTRIKÁŘ pro provoz ve Veleticích na HPP, nástup možný ihned.
Tel.: 732 462 781
WWW: https://www.brabec-vzt.cz/volne-pozice


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz

Poslední videa

Filip Richie na charitativním koncertě v Podbořanech pro školu v Koločavě

Sen. Budu slavnej a nechutně bohatej, po svým paláci budu chodit nahatej, V rádiu hranej a žádanej, maximálně na jednu noc zadanej...

Přehrát video
27. 5. 2022: Charitativní koncert a Jana Michalcová - O ženách

Druhou část koncertu krásně a osobitě genderově vyvážila Jana Michalcová z Lubence, s netradičním doprovodem na kontrabas Martina Říhovského. Den ještě nepřišel, není tu ráno!...

Přehrát video