Elektrárna Počerady za čtyři roky změní majitele

Lucie Steklá 2020-01-14 10:32:13

Současný vlastník ČEZ nevyužil opci a největší českou elektrárnu prodal, ekologové chtějí dál bojovat za její uzavření.

Počerady (lus, tk) Hnědouhelná elektrárna Počerady změní od roku 2024 majitele. Bude jím skupina Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Společnost ČEZ, dosavad-ní majitel elektrárny, nevyužila do konce roku 2019 opci, aby prodej odvolala. Prodejem získá dvě miliardy korun.  

Ekologové považují změnu majitele za nezodpovědnou a nadále budou usilovat o uzavření elektrárny.

Počeradská elektrárna se dostala také na program posledního jednání lounských zastupitelů v minulém roce.

„S ohledem na další kroky Evropské komise omezující stále více využívání uhlí v souvislosti s přechodem na bezemisní ekonomiku ČEZ tuto opci nevyužil,“ uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Opce, neboli ponechání si elektrárny, byla součástí dlouhodobé smlouvy o dodávkách uhlí do elektrárny Počerady uzavřené v roce 2013 Vršanskou uhelnou z dnešní skupiny Sev.en Energy s ČEZem. Při první opci v roce 2015 zůstala elektrárna majetkem ČEZ, druhá platila do konce roku 2019.

Elektrárna Počerady leží mezi Louny a Mostem. Svým instalovaným výkonem pět krát 200 MW patří k největším uhelným elektrárnám v zemi. „Zajistíme, aby elektrárna i nadále dodávala spolehlivou a dostupnou energii lidem a firmám v ČR do té doby, dokud za ní nebude spolehlivá a dostupná náhrada, například nový jaderný zdroj. Poskytneme tím zároveň čas na přípravu a rozvoj dalších nových řešení a technologií v energetice i ověření reálných možností obnovitelných zdrojů energie,“ řekla za nové majitele mluvčí Sev.en Energy Gabriela Sáričková Benešová.

Hnutí Duha, Greenpeace a Limity jsme my považují rozhodnutí ČEZ za nezodpovědné. Skupina Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače podle nich elektrárnu bude chtít provozovat dlouhodobě, ideálně do vytěže-ní velkolomu Vršany na Mostecku po roce 2050. Ekologické organizace proto budou nadále usilovat o uzavření elektrárny, jež je podle dat Integrovaného registru znečišťování největším producentem skleníkových plynů či emisí rtuti a jejích sloučenin do ovzduší.

Nesouhlas s prodejem elektrárny Počerady vyjádřilo také zastupitelstvo města Loun v obavě z prodlužování negativních dopadů na životní prostředí a zdraví obyvatel. Pro vyjádření nesouhlasu hlasovalo patnáct zastupitelů, čtyři byli proti, šest se zdrželo.


Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce

KUCHAŘ/KA

Volná pracovní v Žatci - pozice KUCHAŘ/KUCHAŘKA! Domov pro seniory v Žatci hledá do svého týmu KUCHAŘE/KU. Praxe vítána, dlouhý - krátký týden (12 hod. směny). - Více info na uvedeném telefonu.
Tel.: 725 895 664


ÚČETNÍ

Chrám Chmele a Piva v Žatci přijme ÚČETNÍ. Náplní práce je zajištění vedení účetnictví příspěvkové organizace s prvky podnikatelského subjektu. Požadujeme výbornou znalost celkového účetnictví. V případě zájmu nás kontaktujte písemně na uvedený e-mail.
E-mail: havelka@chchp.cz


ZEDNÍK

Sháním ZEDNÍKA. Vyžaduji samostatnost, pracovitost. Práce v Chomutově - celoročně. Plat od 120,- Kč/hodina.
Tel.: 776 113 389


ÚDRŽBÁŘ

Farma Xaverov a.s. Libočany přijme do pracovního poměru na farmě v Libočanech ÚDRŽBÁŘE. Požadujeme vyučení v oboru opravář/zámečník, ŘP sk. C, strojní průkaz případně průkaz na VZ a svářecí průkaz výhodou, flexibilitu, samostatnost. Nástup dle dohody/ihned.
Tel.: 723 948 710


ÚČETNÍ/FAKTURANTKA

REMEI CZ s.r.o. hledá komunikativní ženu na pozici účetní, fakturantka. Pracovní úvazek: 40 hodin/týdně. Požadavky: USO.
Kontakt: Šroufková Lenka
Tel.: 606 689 927
E-mail: sekretariat@remei.cz

Poslední videa

Stavba sportovní haly v Podbořanech

Uvnitř se maká, takhle jsme zachytili pracovníky firmy Podhola na stavbě ve středu 1. července ráno...

Přehrát video
Farní zahrada Podbořany - agapé po mši ke cti sv. Petra a Pavla

Nedělní agapé po mši ke cti sv. apoštolů Petra a Pavla na farní zahradě v Podbořanech 28. června. Otec Alexander si zahrál s dětmi přetahovanou, v níž ochotně nechal vyhrát svou malou "soupeřku"...

Přehrát video