Elektrárna Počerady za čtyři roky změní majitele

Lucie Steklá 2020-01-14 10:32:13

Současný vlastník ČEZ nevyužil opci a největší českou elektrárnu prodal, ekologové chtějí dál bojovat za její uzavření.

Počerady (lus, tk) Hnědouhelná elektrárna Počerady změní od roku 2024 majitele. Bude jím skupina Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Společnost ČEZ, dosavad-ní majitel elektrárny, nevyužila do konce roku 2019 opci, aby prodej odvolala. Prodejem získá dvě miliardy korun.  

Ekologové považují změnu majitele za nezodpovědnou a nadále budou usilovat o uzavření elektrárny.

Počeradská elektrárna se dostala také na program posledního jednání lounských zastupitelů v minulém roce.

„S ohledem na další kroky Evropské komise omezující stále více využívání uhlí v souvislosti s přechodem na bezemisní ekonomiku ČEZ tuto opci nevyužil,“ uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Opce, neboli ponechání si elektrárny, byla součástí dlouhodobé smlouvy o dodávkách uhlí do elektrárny Počerady uzavřené v roce 2013 Vršanskou uhelnou z dnešní skupiny Sev.en Energy s ČEZem. Při první opci v roce 2015 zůstala elektrárna majetkem ČEZ, druhá platila do konce roku 2019.

Elektrárna Počerady leží mezi Louny a Mostem. Svým instalovaným výkonem pět krát 200 MW patří k největším uhelným elektrárnám v zemi. „Zajistíme, aby elektrárna i nadále dodávala spolehlivou a dostupnou energii lidem a firmám v ČR do té doby, dokud za ní nebude spolehlivá a dostupná náhrada, například nový jaderný zdroj. Poskytneme tím zároveň čas na přípravu a rozvoj dalších nových řešení a technologií v energetice i ověření reálných možností obnovitelných zdrojů energie,“ řekla za nové majitele mluvčí Sev.en Energy Gabriela Sáričková Benešová.

Hnutí Duha, Greenpeace a Limity jsme my považují rozhodnutí ČEZ za nezodpovědné. Skupina Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače podle nich elektrárnu bude chtít provozovat dlouhodobě, ideálně do vytěže-ní velkolomu Vršany na Mostecku po roce 2050. Ekologické organizace proto budou nadále usilovat o uzavření elektrárny, jež je podle dat Integrovaného registru znečišťování největším producentem skleníkových plynů či emisí rtuti a jejích sloučenin do ovzduší.

Nesouhlas s prodejem elektrárny Počerady vyjádřilo také zastupitelstvo města Loun v obavě z prodlužování negativních dopadů na životní prostředí a zdraví obyvatel. Pro vyjádření nesouhlasu hlasovalo patnáct zastupitelů, čtyři byli proti, šest se zdrželo.


Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce

ŘEDITELE/KY Lounské správy plaveckých areálů

Město Louny vyhlašuje výběrové řízení na obsazení funkce ŘEDITELE/KY Lounské správy plaveckých areálů, přísp. organizace. Pracovní poměr na dobu neurčitou, platová třída 11. Podrobné informace najdete na webu města.
Tel.: 415 621 116
E-mail: j.zuskova@mulouny.cz


UČITEL/UČITELKA mateřské školy

Základní a mateřská škola Jesenice, okres Rakovník přijme kvalifikovaného pracovníka na pozici UČITEL/KA mateřské školy. Platové zařazení dle nař. vlády č. 341/2017 Sb., v aktuálním znění, příspěvek na stravu, NÁSTUP OD 1.2.2020. Nabídky včetně strukturovaného profesního životopisu zasílejte do 30. ledna 2020.
Tel.: 724 926 290
E-mail: konir@zsjesenice.cz


PRŮVODCE A PRACOVNÍK VZTAHŮ K VEŘEJNOSTI

NÁRODNÍ PAMÁTKOVÝ ÚSTAV ZÁMEK STEKNÍK hledá na hlavní pracovní poměr pro rok 2020: PRŮVODCE na 1/2 úvazek, PRACOVNÍKA VZTAHŮ K VEŘEJNOSTI na plný pracovní úvazek. Více informací najdete na webu zámku v sekci pracovní příležitosti.
E-mail: zajickova.jana@npu.cz


BRIGÁDNÍK NA VÝDEJ JÍDEL

Brigádník na výdej jídel. Víkend 1x za 14 dní, 8-14 hodin. Praxe výhodou. Volejte do 15 hod.
Tel.: 731 438 449


ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373

Poslední videa

Hrníčkování pro rodiče s dětmi v DDM Žatec

V domě dětí a mládeže se v pátek 17. 1. odpoledne hrníčkovalo s Janou Bělohoubkovou, která prozradila jednoduchý a přitom pro mnohé neznámý způsob vytvoření svého vlastního neopakovatelného hrníčku.

Přehrát video
Školáci bruslí na kluzišti v Žatci

Čtvrťáci ZŠ P. Bezruče v Žatci chodí o hodinách tělesné výchovy také na kluziště před radnicí si zabruslit. Zastihli jsme je tam v úterý 14. ledna kolem poledne....

Přehrát video