Elektrárna Počerady za čtyři roky změní majitele

Lucie Steklá 2020-01-14 10:32:13

Současný vlastník ČEZ nevyužil opci a největší českou elektrárnu prodal, ekologové chtějí dál bojovat za její uzavření.

Počerady (lus, tk) Hnědouhelná elektrárna Počerady změní od roku 2024 majitele. Bude jím skupina Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Společnost ČEZ, dosavad-ní majitel elektrárny, nevyužila do konce roku 2019 opci, aby prodej odvolala. Prodejem získá dvě miliardy korun.  

Ekologové považují změnu majitele za nezodpovědnou a nadále budou usilovat o uzavření elektrárny.

Počeradská elektrárna se dostala také na program posledního jednání lounských zastupitelů v minulém roce.

„S ohledem na další kroky Evropské komise omezující stále více využívání uhlí v souvislosti s přechodem na bezemisní ekonomiku ČEZ tuto opci nevyužil,“ uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Opce, neboli ponechání si elektrárny, byla součástí dlouhodobé smlouvy o dodávkách uhlí do elektrárny Počerady uzavřené v roce 2013 Vršanskou uhelnou z dnešní skupiny Sev.en Energy s ČEZem. Při první opci v roce 2015 zůstala elektrárna majetkem ČEZ, druhá platila do konce roku 2019.

Elektrárna Počerady leží mezi Louny a Mostem. Svým instalovaným výkonem pět krát 200 MW patří k největším uhelným elektrárnám v zemi. „Zajistíme, aby elektrárna i nadále dodávala spolehlivou a dostupnou energii lidem a firmám v ČR do té doby, dokud za ní nebude spolehlivá a dostupná náhrada, například nový jaderný zdroj. Poskytneme tím zároveň čas na přípravu a rozvoj dalších nových řešení a technologií v energetice i ověření reálných možností obnovitelných zdrojů energie,“ řekla za nové majitele mluvčí Sev.en Energy Gabriela Sáričková Benešová.

Hnutí Duha, Greenpeace a Limity jsme my považují rozhodnutí ČEZ za nezodpovědné. Skupina Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače podle nich elektrárnu bude chtít provozovat dlouhodobě, ideálně do vytěže-ní velkolomu Vršany na Mostecku po roce 2050. Ekologické organizace proto budou nadále usilovat o uzavření elektrárny, jež je podle dat Integrovaného registru znečišťování největším producentem skleníkových plynů či emisí rtuti a jejích sloučenin do ovzduší.

Nesouhlas s prodejem elektrárny Počerady vyjádřilo také zastupitelstvo města Loun v obavě z prodlužování negativních dopadů na životní prostředí a zdraví obyvatel. Pro vyjádření nesouhlasu hlasovalo patnáct zastupitelů, čtyři byli proti, šest se zdrželo.


Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce

TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

Nová prodejna Normy v Podbořanech - stavba už má střechu

Nakoukli jsme na staveniště, kde vyrůstá nová prodejna řetězce Norma. Středa 6. 10. Právě skončil kontrolní den...

Přehrát video
Moštárna v Podbořanech: jak se dělá mošt

Nahlédli jsme do městské moštárny v Podbořanech, kde dva Honzové pracovali na výrobě moštu pro Martina, Martinu a jejich kolegy z Mostu (y)

Přehrát video