Školáci poletí kolem světa

Hedvika Mašková 2020-01-19 13:00:00

Vzbudit zájem dětí o letectví. To je jeden z cílů unikátního projektu ,,Školáci na křídlech kolem světa“, jehož organizátorem je, mimo jiné, i spolek Letci Žatec. Pro žáky základních škol proběhl první lednový víkend workshop, který byl prvním počinem dlouhodobého projektu. V prostorách objektu ,,Merkur – Korea“ v Bezděkově u Žatce si vyzkoušeli let na trenažéru, dozvěděli se o historii létání a vyslechli si i vzrušující zážitky bývalého stíhacího pilota.

,,Projekt si klade za cíl v rámci blížícího se 75. výročí konce druhé světové války připomenout památku československých letců, kteří bojovali na východní a západní frontě za svobodu naší vlasti, mnozí za cenu vlastního života. Zároveň popularizovat letectví jako takové, přiblížit je zajímavou formou generaci nejmladší – školákům, a probudit v nich zájem o tento obor.

Hlavním úkolem tohoto projektu je zrealizovat etapový oblet zeměkoule na profesionálním leteckém simulátoru letounu Let L-410 Turbolet, pilotovaný výhradně dětmi ve věku deset až patnáct let,“ vysvětlili cíle a obsah projektu organizátoři.

Pro tuto akci byli nominováni „kadeti“ z dvanácti škol po celé České republice. Ti jsou rozděleni do dvoučlenných smíšených družstev. Žatec budou v projektu zastupovat Adéla Maršíčková z žateckého gymnázia a Petr Hrůza ze Základní školy Komenského alej.

,,Celý let je naplánován leteckými odborníky s ohledem na schopnosti reálného stroje L-410 (tzn. rychlost, dostup, dolet,...), s plánovanými přestávkami na „dotankování“ na velkých světových letištích a výměnu dvoučlenných posádek. Tyto budou během letu dostávat pokyny od letovoda (kurz, kontrolní hlášení,…), po celou dobu bude pak v kabině simulátoru přítomen též instruktor v roli palubního inženýra,“ doplňují dále organizátoři.

Let bude probíhat ve čtyřech dnech v dubnu tohoto roku. Dětské osádky jsou však již v současné době ve ,,výcviku“, jejich školitelem je bývalý vynikající vojenský pilot Václav Vašek.

Foto: Jaromír Rychtařík

Komentáře

Nabídky práce

ZEDNÍK

Sháním ZEDNÍKA. Vyžaduji samostatnost, pracovitost. Práce v Chomutově - celoročně. Plat od 120,- Kč/hodina.
Tel.: 776 113 389


ÚČETNÍ

Hledáme ÚČETNÍ na HPP. Firma dřevovýroby v Radonicích. Nástup možný dle dohody.
Tel.: 602 286 791


KUCHAŘ/KA

Kamarád - LORM, Zeyerova 859, Žatec, hledá kuchaře/ku na občasnou výpomoc. Jedna se o zařízení s celoročním provozem. Vhodné pro důchodce. Spěchá.
Tel.: 725 530 819


ZÁKAZNICKÁ PODPORA VE FIRMĚ NA TVORBU WEBŮ

Společnost Galileo Corporation s.r.o., která se již 18 let, specializuje na tvorbu webů obcí, měst a příspěvkových organizací hledá nohého kolegu pro rozšíření zákaznické podpory v Chomutově. Požadujeme základní znalost HTML, CSS, schopnost analyzovat požadavky a najít optimální řešení. Životopisy zasílejte na uvedený e-mail.
Tel.: 603 591 244
E-mail: job@igalileo.cz


ÚČETNÍ, LABORANTKA

LABORATOŘ POSTOLOPRTY s.r.o. hledá ÚČETNÍ s praxí na HPP. Dále LABORANTKU/TA a manuálně zručnou POMOCNOU PRACOVNICI do laboratoře, min. SŠ vzdělání.
Tel.: 775 225 064

Poslední videa

V Očihově v neděli 9. 2. přivítali nové občánky

Nejmenším kamarádům a všem hostům malé slavnosti přednesli pásmo básniček děti z MŠ Blšany pod vedením paní učitelky Romany Ptáčkové ;-)

Přehrát video
První vysvědčení dostali žáci 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci

Paní učitelka Jitka Zusková na své žáky nedá dopustit, v pololetí měli nejlepší ohodnocení z celé školy ;-)

Přehrát video