Školáci poletí kolem světa

Hedvika Mašková 2020-01-19 13:00:00

Vzbudit zájem dětí o letectví. To je jeden z cílů unikátního projektu ,,Školáci na křídlech kolem světa“, jehož organizátorem je, mimo jiné, i spolek Letci Žatec. Pro žáky základních škol proběhl první lednový víkend workshop, který byl prvním počinem dlouhodobého projektu. V prostorách objektu ,,Merkur – Korea“ v Bezděkově u Žatce si vyzkoušeli let na trenažéru, dozvěděli se o historii létání a vyslechli si i vzrušující zážitky bývalého stíhacího pilota.

,,Projekt si klade za cíl v rámci blížícího se 75. výročí konce druhé světové války připomenout památku československých letců, kteří bojovali na východní a západní frontě za svobodu naší vlasti, mnozí za cenu vlastního života. Zároveň popularizovat letectví jako takové, přiblížit je zajímavou formou generaci nejmladší – školákům, a probudit v nich zájem o tento obor.

Hlavním úkolem tohoto projektu je zrealizovat etapový oblet zeměkoule na profesionálním leteckém simulátoru letounu Let L-410 Turbolet, pilotovaný výhradně dětmi ve věku deset až patnáct let,“ vysvětlili cíle a obsah projektu organizátoři.

Pro tuto akci byli nominováni „kadeti“ z dvanácti škol po celé České republice. Ti jsou rozděleni do dvoučlenných smíšených družstev. Žatec budou v projektu zastupovat Adéla Maršíčková z žateckého gymnázia a Petr Hrůza ze Základní školy Komenského alej.

,,Celý let je naplánován leteckými odborníky s ohledem na schopnosti reálného stroje L-410 (tzn. rychlost, dostup, dolet,...), s plánovanými přestávkami na „dotankování“ na velkých světových letištích a výměnu dvoučlenných posádek. Tyto budou během letu dostávat pokyny od letovoda (kurz, kontrolní hlášení,…), po celou dobu bude pak v kabině simulátoru přítomen též instruktor v roli palubního inženýra,“ doplňují dále organizátoři.

Let bude probíhat ve čtyřech dnech v dubnu tohoto roku. Dětské osádky jsou však již v současné době ve ,,výcviku“, jejich školitelem je bývalý vynikající vojenský pilot Václav Vašek.

Foto: Jaromír Rychtařík

Komentáře

Nabídky práce

ELEKTRIKÁŘ A ELEKTROZÁMEČNÍK

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky a elektrozámečníky, na jakýkoliv úvazek i brigádně.
Tel.: 777 167 336


ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373


ČÍŠNÍKŮ/SERVÍRKA

Restaurace a bowling Nový svět přijme číšníka/servírku na HPP. Nástup možný ihned.
Tel.: 603178361
E-mail: info@restaurantlouny.cz

Poslední videa

ZŠ P. Bezruče Žatec: Anglická písnička v podání druháků

...při zahájení předávání certifikátů Cambridge english

Přehrát video
ZŠ P. Bezruče Žatec: Vystoupení při předávání certifikátů Cambridge english

Vystoupily děti ze 4.A s p. uč. Jitkou Pletichovou.

Přehrát video