Bývalá spořitelna ožívá kulturou

Hedvika Mašková 2020-02-05 14:00:00

Výstavy, koncerty, trhy,… Prostor bývalé spořitelny na centrálním náměstí ožívá pod rukama dobrovolníků. Páteční akce, kterou byl koncert žateckých skupin, přilákala téměř stovku lidí. A na programu jsou další akce. V polovině února zde zazní šanson!

,,Prostor bývalé spořitelny jsem nabízel k pronájmu a hledal dlouhodobější využití několik let. Nakonec jsem ho uvedl do provozuschopného stavu a nabídl k pořádání příležitostních akcí Žateckému okrašlovacímu kolektivu a dalším zájemcům. Místo je vhodné pro nejrůznější kulturní akce,“ vysvětlil majitel budovy na náměstí Svobody Petr Šmíd.

Dveře bývalé spořitelny se veřejnosti otevřely již v srpnu minulého roku, a to během vernisáže výstavy ,,Žatecké domy“, kterou připravily místní spolky ,,A dál?“ a ŽOK (Žatecký okrašlovací kolektiv) společně s Fakultou architektury ČVUT. V předvánočním čase se v prostoru s dominantním lustrem pořádal koncert skupiny Barbaruna ,,Příběh slunovratu“ a také adventní jarmark. Minulý pátek zde pro veřejnost vystoupily žatecké skupiny OGEE (čti oudží) a MINĎA BAND.

,,Organizace akcí spadá pod ŽOK, tedy pod partu dobrovolníků. Akce nejsou až na výjimky sponzorovány žádnými soukromými subjekty, takže jde jen o práci a energii jednotlivých lidí. Dokonce i interpreti, kteří zde vystupují, koncertují většinou bez nároku na honorář. Návštěvníci mohou jejich aktivitu podpořit dobrovolným vstupným a větším či menším finančním obnosem během koncertu,“ sdělil Petr Šmíd a nadto doplnil: ,,Chceme, aby prostor sloužil především jako místo setkávání lidí. Mohou zde po akcích posedět a popovídat si. Jsou zde židle, stoly a obsluha z vedlejší kavárny Ramon Café, která na akcích zajišťuje občerstvení.“

Další akcí v bývalé spořitelně bude koncert ,,Chanson? Šanson! Trio Chouette“, na který zvou dobrovolníci ze ŽOKu všechny příznivce francouzských šansonů, dobrého vína, kávy i sladkých zákusků. Na koncertě zazní písně od slavné šansoniérky Edith Piaf, francouzské zpěvačky Zaz a dalších. Trio Chouette se skládá z kytary, zpěvu a akordeonu.

,,Každá akce je pro nás novou zkušeností. Uvidíme, jak bude prostor na lidi působit. Pokud se ukáže zájem a budeme mít pocit, že by mohlo místo sloužit k pořádání pravidelných oficiálních akcí, na kterých by se chtěl někdo podílet, postoupíme k větší rekonstrukci prostoru. Teď všemu necháváme volný vývoj,“ oznámil Petr Šmíd a na závěr doplnil: ,,V prostoru se dá skloubit několik věcí dohromady. Pokud by zde měl někdo například zájem prezentovat umění, ať už jakékoli, je možné vytvořit expozici, která by fungovala a byla součástí hudebních koncertů.“


Komentáře

Nabídky práce

FYZIOTERAPEUT

DOMOV PRO SENIORY V ŽATCI hledá do svého týmu FYZIOTERAPEUTA/TKU možno i na zkrácený úvazek.
Tel.: 725 740 090
E-mail: reditel@dpszatec.cz


KUCHAŘ/KA

Kamarád – LORM, Zeyerova 859, Žatec, hledá kuchaře/ku na zástup po dobu nemoci a dovolených. Spěchá!
Tel.: 725 530 819


CHMELOVÁ BRIGÁDA

Chcete si v době krize přivydělat? ZD Hřivice přijímá brigádníky na DPP na zapichování vodícího drátku na chmelnici. Strava zdarma, bez ubytování.
Kontakt: p. Tůma
Tel.: 720 053 970
E-mail: zdhrivice@seznam.cz


BRIGÁDA - ÚKLID

Hledám brigádnici na úklid, Žatec, Podbořany, dlouhodobě.
Tel.: 605 885 121


ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373

Poslední videa

Mezi Vroutkem a Podbořany vzniká cyklostezka

Staví ji Ekoinvest Sokolov, cca na 3. kilometru od Vroutku směr Podbořany jsme zastihli při bagrování pracovníka firmy Miroslava Duška.

Přehrát video
Blatno: Protože to nevzdám

Celá ulice děkovala v sobotu všem, co pomáhají v době opatření proti koronaviru, za zvuků písně....

Přehrát video