Blšany nabídly opeřencům obydlí. Na jaře v okolí přibudou další ptačí budky

Alla Želinská 2021-02-12 14:54:00

Velké množství ptačích druhů hnízdí v dutinách stromů. Některé druhy si takovou dutinu tesají samy, řada je však odkázána na dutiny již existující. Bohužel staré stromy, v nichž se takové přirozené hnízdní dutiny nacházejí, z krajiny mizí. Kromě ochrany starých doupných stromů můžeme ptákům pomoci instalací ptačích budek. A právě to udělali v Blšanech. Na stromech na náměstí, hřbitově, podél cest, u školky byla na začátku prosince instalována první dvacítka „sýkorníků“. A přibudou další.

Kromě různých druhů sýkor si takovou budku může obydlet i lejsek, rehek, brhlík, vrabec nebo krutihlav. „Děkujeme Rakovnickému ornitologickému spolku Fénix za skvělou spolupráci a těšíme se na první zprávy o nových nájemnících,“ má radost starostka Blšan Dagmar Břehovská. Budky jsou ošetřeny proti nepřízni počasí a mají oplechované vletové otvory. Instalují se ideálně na podzim, aby opršely a ptáci si mohli včas vyhlédnout „tu svou”... takže byl nejvyšší čas.

ROS Fénix před dvěma léty započal projekt ptačích budek pro obce, městyse a města Rakovnicka a velký zájem ze strany samospráv a občanů vůbec je příjemně překvapil. „Za poslední rok se nám podařilo s finančním přispěním obcí instalovat více než tři sta ptačích budek pro drobné ptactvo na pozemcích celkem pětadvaceti obcí Rakovnicka. Protože spolupracujeme dlouhodobě i s městem Žatec, rozhodli jsme se oslovit s touto nabídkou i samosprávy v této oblasti. Jsme však na začátku, Blšany již mají svých 20 sýkorníků a budou čekat na jarní obsazení sýkorami koňadrami, modřinkami a babkami, rehky, vrabci polními, brhlíky či krutihlavy,“ říká za tým ROS Fénix Milan Tichai. Spolek dodává hnízdní budky pro drobné pěvce kompletně a tři roky se o ně bude starat.

Myšlenka ochrany volně žijících ptáků zaujala také starostku v Očihově – Janu Kronďákovou, s níž se zástupci spolku Fénix sešli v prosinci, oslovili dále Měcholupy, Kryry, Vroutek. „Máme omezenou kapacitu, ale zájem obcí nás těší a obsazenost ptačích budek je obvykle stoprocentní. Nabízíme i následnou péči. Dřevěné ptačí budky instalujeme na obecní pozemky, obvykle hřiště, areály MŠ a ZŠ, návsi, náměstí, parky, aleje, hřbitovy,“ přiblížil Milan Tichai. Budky mají životnost až 15 let, jsou natřené a mají ochranu proti predátorům. 

Komentáře

Nabídky práce

DPS Žatec - vyučený KUCHAŘ/KUCHAŘKA

Směnný provoz, dlouhý krátký týden
Kontakt: Marcela Patykyová
Tel.: 725895664
E-mail: patakyova@dpszatec.cz


Pragolaktos - řidič cisterny

Parkování v Blšanech u Podbořan. Nástup ihned, smlouva na dobu neurčitou, 13. plat, 5 týdnů dovolené a mnoho dalších benefitů. Požadujeme ŘP sk. C,E; střední odborné vzdělání s výučním listem, trestní bezúhonost.
Kontakt: Josef Machač
WWW: https://www.pragolaktos.cz/
E-mail: josef.machac@pragolaktos.cz


Gymnázium a Střední odborná škola, Podbořany - UČITEL/KA + ÚDRŽBÁŘ

Přijmeme do pracovního poměru UČITELE EKONOMICKÝCH PŘEDMĚTŮ, UČITELE ODBORNÝCH PŘEDMĚTŮ, UČITELE ODBORNÉHO VÝCVIKU, ÚDRŽBÁŘE - ELEKTRIKÁŘE. Nabízíme stabilní zaměstnání + mnoho benefitů.
Kontakt: Ing. Šárka Fenclová
Tel.: 4150237710
WWW: https://www.gsospodborany.cz/volna-mista/
E-mail: ekonom@gsospodborany.cz


ÚČETNÍ - paveldvorsky.cz s.r.o. Žatec

Přijmeme účetní, praxe 5 a více let, nástupní plat 30.000 - 38.000 Kč. Benefity: penzijní připojištění, služební telefonní číslo, stravenkový paušál, možnost práce na home-office.
Kontakt: Ing. Pavel Dvorský Ph.D.
Tel.: 415210415
WWW: https://paveldvorsky.cz/
E-mail: info@paveldvorsky.cz


ZÁSTUP DO RECEPCE, PRÁDELNY - Domov pro seniory v Žatci

Práce na DOHODU O PROVEDENÍ PRÁCE, vhodné i pro příjemce důchodu.
Kontakt: Ing. Eva Hajná
Tel.: 739 429 601
E-mail: hajna@dpszatec.cz

Poslední videa

Podbořany - městské koupaliště se otevřelo 1. června

Sezona zahájena ve čtvrtek 1. 6. 2023 :-)

Přehrát video
Trénink malých tenistů na kurtech v Podbořanech

Takto se rozcvičují na tréninku tenisové naděje v Podbořanech. Každý čtvrtek od 16 hodin ;-)

Přehrát video