Blšany nabídly opeřencům obydlí. Na jaře v okolí přibudou další ptačí budky

Alla Želinská 2021-02-12 14:54:00

Velké množství ptačích druhů hnízdí v dutinách stromů. Některé druhy si takovou dutinu tesají samy, řada je však odkázána na dutiny již existující. Bohužel staré stromy, v nichž se takové přirozené hnízdní dutiny nacházejí, z krajiny mizí. Kromě ochrany starých doupných stromů můžeme ptákům pomoci instalací ptačích budek. A právě to udělali v Blšanech. Na stromech na náměstí, hřbitově, podél cest, u školky byla na začátku prosince instalována první dvacítka „sýkorníků“. A přibudou další.

Kromě různých druhů sýkor si takovou budku může obydlet i lejsek, rehek, brhlík, vrabec nebo krutihlav. „Děkujeme Rakovnickému ornitologickému spolku Fénix za skvělou spolupráci a těšíme se na první zprávy o nových nájemnících,“ má radost starostka Blšan Dagmar Břehovská. Budky jsou ošetřeny proti nepřízni počasí a mají oplechované vletové otvory. Instalují se ideálně na podzim, aby opršely a ptáci si mohli včas vyhlédnout „tu svou”... takže byl nejvyšší čas.

ROS Fénix před dvěma léty započal projekt ptačích budek pro obce, městyse a města Rakovnicka a velký zájem ze strany samospráv a občanů vůbec je příjemně překvapil. „Za poslední rok se nám podařilo s finančním přispěním obcí instalovat více než tři sta ptačích budek pro drobné ptactvo na pozemcích celkem pětadvaceti obcí Rakovnicka. Protože spolupracujeme dlouhodobě i s městem Žatec, rozhodli jsme se oslovit s touto nabídkou i samosprávy v této oblasti. Jsme však na začátku, Blšany již mají svých 20 sýkorníků a budou čekat na jarní obsazení sýkorami koňadrami, modřinkami a babkami, rehky, vrabci polními, brhlíky či krutihlavy,“ říká za tým ROS Fénix Milan Tichai. Spolek dodává hnízdní budky pro drobné pěvce kompletně a tři roky se o ně bude starat.

Myšlenka ochrany volně žijících ptáků zaujala také starostku v Očihově – Janu Kronďákovou, s níž se zástupci spolku Fénix sešli v prosinci, oslovili dále Měcholupy, Kryry, Vroutek. „Máme omezenou kapacitu, ale zájem obcí nás těší a obsazenost ptačích budek je obvykle stoprocentní. Nabízíme i následnou péči. Dřevěné ptačí budky instalujeme na obecní pozemky, obvykle hřiště, areály MŠ a ZŠ, návsi, náměstí, parky, aleje, hřbitovy,“ přiblížil Milan Tichai. Budky mají životnost až 15 let, jsou natřené a mají ochranu proti predátorům. 

Komentáře

Nabídky práce

DPS Podbořany - VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ SESTRA

Příplatek za práci o víkendu a svátcích, odměny, 5 týdnů dovolené, příspěvek na dovolenou, příspěvek na penzijní pojištění, příspěvek na stravování, příspěvek na vitamínové prostředky a očkování. Nástup od května 2023.
Tel.: 733714024
WWW: https://www.domovpodborany.cz/
E-mail: sulcova@domovpodborany.cz


AUTOSERVIS KOČINA LOUNY - AUTOMECHANIK

Do našeho týmu hledáme AUTOMECHANIKA. Info přímo v prodejně: Postoloprtská 2968, Louny nebo na telefonu.
Kontakt: Miroslav Kočina
Tel.: 415656116
E-mail: servis@autodilykocina.cz


Nelumbo Otvice - PROJEKTOVÝ MANAŽER/STAVBYVEDOUCÍ

Práce na HPP ve stabilní společnost, zajímavý plat a smlouva na dobu neurčitou.
Kontakt: Petra Štáfková
Tel.: 417669065
E-mail: hr@nelumbo.cz


Ročov ŘEDITEL/KA ZŠ

Nástup 1.9.2023, přihlášky nejpozději do 28.4.2023. Bližší info na webu Městyse Ročov
Kontakt: Ing. Vojtěch Václav Pour, starosta
Tel.: +420 415 695 110
E-mail: starosta@obec-rocov.cz


TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz

Poslední videa

Vernisáž výstavy Ivy Mokré v Mederově domě d Žatci

V sobotu 25. 3. byla zahájena výstava "Svět víl" Ivy Mokré z Ústí nad Labem, chalupářky z Řepan u Lubence. Autorka návštěvníkům zahrála na harmoniku i spolu si zazpívali...

Přehrát video
Otevření nové expozice Hlasy Čechů z Volyně a soubor Доля

22. 3. 2023 v podbořanském muzeu slavnostně otevřeli novou stálou expozici Hlasy Čechů z Volyně. Dorazilo velké množství hostů. V úvodu vystoupil soubor Dolja z Ústí...

Přehrát video