Velké množství ptačích druhů hnízdí v dutinách stromů. Některé druhy si takovou dutinu tesají samy, řada je však odkázána na dutiny již existující. Bohužel staré stromy, v nichž se takové přirozené hnízdní dutiny nacházejí, z krajiny mizí. Kromě ochrany starých doupných stromů můžeme ptákům pomoci instalací ptačích budek. A právě to udělali v Blšanech. Na stromech na náměstí, hřbitově, podél cest, u školky byla na začátku prosince instalována první dvacítka „sýkorníků“. A přibudou další.
Kromě různých druhů sýkor si takovou budku může obydlet i lejsek, rehek, brhlík, vrabec nebo krutihlav. „Děkujeme Rakovnickému ornitologickému spolku Fénix za skvělou spolupráci a těšíme se na první zprávy o nových nájemnících,“ má radost starostka Blšan Dagmar Břehovská. Budky jsou ošetřeny proti nepřízni počasí a mají oplechované vletové otvory. Instalují se ideálně na podzim, aby opršely a ptáci si mohli včas vyhlédnout „tu svou”... takže byl nejvyšší čas.
ROS Fénix před dvěma léty započal projekt ptačích budek pro obce, městyse a města Rakovnicka a velký zájem ze strany samospráv a občanů vůbec je příjemně překvapil. „Za poslední rok se nám podařilo s finančním přispěním obcí instalovat více než tři sta ptačích budek pro drobné ptactvo na pozemcích celkem pětadvaceti obcí Rakovnicka. Protože spolupracujeme dlouhodobě i s městem Žatec, rozhodli jsme se oslovit s touto nabídkou i samosprávy v této oblasti. Jsme však na začátku, Blšany již mají svých 20 sýkorníků a budou čekat na jarní obsazení sýkorami koňadrami, modřinkami a babkami, rehky, vrabci polními, brhlíky či krutihlavy,“ říká za tým ROS Fénix Milan Tichai. Spolek dodává hnízdní budky pro drobné pěvce kompletně a tři roky se o ně bude starat.
Myšlenka ochrany volně žijících ptáků zaujala také starostku v Očihově – Janu Kronďákovou, s níž se zástupci spolku Fénix sešli v prosinci, oslovili dále Měcholupy, Kryry, Vroutek. „Máme omezenou kapacitu, ale zájem obcí nás těší a obsazenost ptačích budek je obvykle stoprocentní. Nabízíme i následnou péči. Dřevěné ptačí budky instalujeme na obecní pozemky, obvykle hřiště, areály MŠ a ZŠ, návsi, náměstí, parky, aleje, hřbitovy,“ přiblížil Milan Tichai. Budky mají životnost až 15 let, jsou natřené a mají ochranu proti predátorům.
Napsal(a): Alla Želinská
Pozvání Mirky Farkasové na Štědrý den 24. 12. 2024.
Přehrát videoZlatá neděle 22. 12. se nesla v Žatci ve znamení zpívání koled - v podloubí u Ramon café, tradice, za kterou stojí mj. ŽOK :-)
Přehrát video