CHOMUTOV/JIRKOV (soš, tz) — V pondělí 12. dubna se děti z mateřských školek a prvního stupně základních škol konečně opět shledají se svými spolužáky a učiteli ve školách. Ty se na otevření a další záležitosti spojené s návratem žáků do lavic intenzivně připravují. Některým rodičům se ovšem nelíbí nutnost testování a ochrany dýchacích cest.
„Školy jsou připravené na pondělní zahájení výuky i přesto, že se o tom ředitelé oficiálně dozvěděli v úterý po zasedání Vlády ČR. Na prostudování metodických pokynů k provozu škol a školských zařízení, způsobu testování včetně informování rodičů mají pouze dva pracovní dny a víkend,“ popsal hektickou přípravu vedoucí odboru školství jirkovské radnice Karel Bernt. A na návrat žáků se narychlo chystají se i chomutovské školy. „Dnes byly na Krajském úřadě vyzvednuty antigenní testy pro školy, které budou během zítřka předány školám, jichž se týká první fáze znovuotevření. Během dnešního dne byly z MŠMT na školy distribuovány manuály upravující provoz škol a školských zařízení vzhledem ke Covid-19. V souladu s tímto manuálem ředitelé škol otevření připravují. I přes obrovský časový pres, který je na školy nyní vyvíjen, věříme, že se 12. dubna vše bez větších problémů zvládne a alespoň část žáků se dočká prezenční výuky,“ upřesnila dnes (8. dubna) tisková mluvčí chomutovského magistrátu Veronika Říhová
A zatímco děti se do lavic převážně těší, rodiče řeší několik starostí naráz. „Moji dva kluci půjdou každý jinak. Jeden týden jeden, druhý týden druhý… Takže když jeden něco zavleče domů, tak to ten druhý odnese do školy,“ popisuje jeden ze svízelů maminka Radka. Rotační výuka navíc znesnadňuje zaměstnání pracujícím rodičům. Někteří učitelé v průběhu tohoto týdne pouští dětem video, na kterém se dozví, jak správně provést výtěr z nosu, aby vše první den proběhlo hladce. Někteří rodiče s tím již doma dětem pomáhají. „Malá se moc těší i za cenu testování. V neděli si uděláme nácvik,“ říká maminka Kateřina.
Na opačné straně jsou pak rodiče, kteří odmítají děti za těchto podmínek do škol posílat. „Stížnosti se objevují v jednotkách a jsou směrované ke způsobu testování, tj. výtěrem z okraje nosu. Zpochybňují nezávadnost čínských testů Singclean, dotazují se na jiné možnosti testování, popř. jsou rozhodnuti neposílat děti do školy a žádat o distanční výuku,“ upřesnil Karel Bernt.
Spíše než k radním, směřují dotazy a stížnosti přímo k ředitelům, škol, kteří převážně odmítají s rodiči vést diskuze. „Vstříc nám vyšli třeba na jedné z jirkovských škol, kde rodičům umožní „plivací“ testy, pokud si je sami zakoupí,“ říká Marie Pištorová z Chomutova, která zároveň před časem založila facebookovou skupinu „!! Děti do škol bez podmínek!! na severu“. Ta čítá již kolem sedmi stovek členů, kteří vzájemně sdílí informace a rady pro rodiče, kteří nesouhlasí s opatřeními vlády. „Sama mám předškolačku, kterou do školky za těchto podmínek posílat nebudu. Nechci aby si do nosu zaváděla tyčinku, která je karcinogenní. Navíc jako astmatička nesnese ochranu dýchacích cest,“ vysvětlila Pištorová. Ta zve všechny odpůrce opatření ve školách na třetí protestní jízdu, která se uskuteční tuto neděli od 11 hodin, kdy se zájemci sejdou na parkovišti u „Bandy“. „Jízdy se konají každou neděli, na první se sešlo 45 aut, na druhé už o deset více. Projíždíme symbolicky kolem škol a pro všechny zúčastněné je to velmi emotivní zážitek,“ popsala organizátorka protestů s tím, že ty se konají i v jiných městech, kde se inspirovala.
Pro bližší informovanost ohledně testování či k zodpovězení dalších otázek lze navštívit internetový odkaz edu.cz, kde je vše potřebné důkladně vysvětleno. „I když chápeme, že cesta návratu skrze testování žáků není zcela komfortní, je bezesporu v současné situaci potřebná a prosíme tímto rodiče o akceptaci této nezbytné podmínky pro umožnění návratu dětí do školských zařízení,“ dodává náměstek chomutovského primátora Milan Märc.
S návratem dětí do škol souvisí i mimořádné opatření o zrušení činnosti vybraných škol zajišťujících péči o děti rodičů, jež jsou členy IZS. Po ukončení nouzového stavu následně končí oprávnění vlády k nařízení výkonu péče o tyto děti, ale díky mimořádnému opatření zůstane ještě ve hře. „Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci je nezbytné zachovat péči o tyto děti, proto bude díky mimořádnému opatření a za jistých pravidel jejich přítomnost umožněna,“ doplnil náměstek Märc. Mateřské školy budou na základě mimořádného opatření moci navštěvovat děti IZS ve věku od 2 do 5 let a to v zařízení, ve kterém jsou zapsány k předškolnímu vzdělávání. Dětem, které jsou žáky 1. stupně základní školy, bude umožněna celodenní přítomnost ve školní družině nebo školním klubu v týdnech, kdy v jejich třídě probíhá distanční výuka.
Foto: Soňa ŠÍMOVÁ
Napsal(a): Soňa Šímová
Práce na HPP na plný úvazek, nástup dle domluvy.
Popis práce: péče o mentálně postižené klienty ve všech oblastech života * zprostředkování kontaktu klientů se společenským prostředím.
Požadavky: minimálně výuční list * řidičský průkaz skupiny B * čistý trestní rejstřík * kurz pracovníka v sociálních službách výhodou.
Nabízíme: zajímavou a různorodou práci v zařízení poskytující sociální služby * odpovídající mzdové ohodnocení * 5 týdnů dovolené, FKSP, závodní stravování.
Životopis zasílejte na: reditel@kamarad-lorm.cz
WWW: https://www.kamarad-lorm.cz/o-nas/volna-pracovni-mista/
E-mail: reditel@kamarad-lorm.cz
Poslední školní den v pátek 28. 6. 2024 také prvňáci ze třídy paní učitelky Evy Svobodové dostali svá první v životě vysvědčení.
Přehrát videoV závěru června 2024 Výchovný ústav, SŠ a SVP v Buškovicích pozval úředníky, podnikatelé, veřejnost, přátele na Den otevřených dveří. Vystoupili i bubeníci ze skupiny Australien Buš-kovice
Přehrát video