Nová těžba kaolinu splňuje všechny podmínky schválení, říká ředitel společnosti Karol Holub.
Těžba kaolinu je s regionem Podbořanska historicky spjata. První zmínka o těžbě kaolinu pochází z doby před rokem 1820. Díky šikovnosti a pracovitosti místních lidí probíhá těžba kaolinu již přes 200 let.
Zásoby kaolinu na těženém lomu historicky nazývaném „Jiří“ (dobývací prostor Podbořany I) jsou dotěžovány a společnost Kaolin Hlubany a.s. člen skupiny SIBELCO připravuje nový záměr těžby v dobývacím prostoru (DP) Podbořany, který byl stanoven v roce 1966 a nachází se 350 metrů východním směrem od lomu „Jiří“. DP se nachází v chráněném ložiskovém území (CHLÚ), kde až na výjimky není možno umísťovat stavby nesouvisející s těžbou.
V DP Podbořany byl v roce 2017 proveden průzkum a zpracována studie proveditelnosti záměru těžby. Součástí studie bylo variantní řešení území těžby s ohledem na střety zájmů. Varianty těžby byly podrobně hodnoceny z pohledu vlivu na životní prostředí a zdraví obyvatel. Kromě střetů se složkami životního prostředí (půda, zvlášť chráněné druhy rostlin a živočichů, prvky územního systému ekologické stability (ÚSES), krajinný ráz,…) bylo území podrobeno i studii střetů vlastnických práv a střetů s existujícími nebo navrhovanými ochrannými pásmy komunikací, železnice a inženýrských sítí. V neposlední řadě bylo území vyhodnoceno i s ohledem na střety s ochranou veřejného zdraví (imisní situace, akustické poměry v území, vliv na úroveň spodní vody).
Ze tří navržených variant byla jako varianta s nejmenším počtem střetů zájmu vyhodnocena těžba v západní polovině ložiska, označena jako Varianta č.1 (Vp1). Zásoby surového kaolinu jsou v této variantě při ročním objemu těžby 180 tisíc tun postačující na 12-13 let.
Na základě vyhodnocení této studie, oznámila společnost dne 5. 2. 2019 záměr stavby „Hornická činnost na ložisku Krásný Dvůr – Podbořany“ Krajskému úřadu v Ústí nad Labem, odbor životního prostředí (dále jen KÚ) k dalšímu projednání podle zákona č.100/2001 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí.
Po doručení všech podkladů a stanovisek dotčených orgánů, vlastníků a dalších účastníků řízení vydal KÚ závěr zjišťovacího řízení.
V něm se konstatuje, že záměr těžby může mít významný vliv na životní prostředí a veřejné zdraví, a proto bude posuzován podle zákona č.100/2001 Sb. Veřejnost, dotčené orgány a dotčené územně-správní celky se v termínu od 14. 2. 2019 do 16. 3. 2019 mohli se záměrem seznámit prostřednictvím informačního sytému CENIA a rovněž prostřednictvím úřední desky města Podbořany a vyjádřit se.
Po projednání a zapracování připomínek společnost doručila 30. 6. 2020 dokumentaci k záměru na KÚ. Kompletní dokumentace byla opět zveřejněna v informačním systému CENIA a na 30 dní na úřední desce pro město Podbořany. Dne 15. 10. 2020 vydal KÚ „Souhlasné závazné stanovisko k posouzení vlivů provedení záměru Hornická činnost na ložisku Krásný Dvůr – Podbořany v DP Podbořany na ŽP“.
Krajský úřad v Ústí n/Labem ve svém závazném stanovisku konstatoval z hlediska velikosti a významnosti vlivů následovné:
- vliv na ovzduší – vzhledem k ukončovaní činnosti na současně těženém a zahajování činnosti na novém lomu nebude docházet k významnému negativnímu vlivu,
- vliv na klima – vliv záměru na klima je zcela minimální,
- vliv na hlukovou situaci – hluk ze současného provozu nedosahuje základního hygienického limitu 50 dB, hluk z dopravy bude výstavbou objízdné trasy okolo Buškovic oproti současnému stavu snížen,
- vliv na povrchové a podzemní vody – ve vzdálenosti nejblíže evidovaných hlubších a větších odběrných objektů (cca 1 km) se očekává pouze nevýznamné ovlivnění hladiny,
- vlivy na půdu – velký a významný (kvalita I. a III. tř.), avšak 90 % půdy bude vyjmuto ze zemědělského půdního fondu (ZPF) pouze dočasně po dobu těžby a následně po rekultivaci vráceno do ZPF. 10 % tvoří vodní plocha, prvky ÚSES, stromořadí,
- vlivy na biologickou rozmanitost – území tvoří ze 100 % orná půda, takže po ukončení těžby a rekultivaci dojde bezpochyby ke zlepšení biodiverzity,
- vliv na krajinu a její ekologické funkce – únosný, středně silný zásah do krajinného rázu do doby ukončení rekultivace,
- vliv na hmotný majetek a kulturní dědictví – vzhledem k situování záměru je vliv na hmotný majetek a kult. dědictví vyloučen,
- vliv na obyvatelstvo, resp. veřejné zdraví – nejkratší vzdálenost varianty č.1 k rodinným domům v severní části obce Hlubany je 450 m, z hlediska hladiny hluku měřeného v současném lomu a podél dopravní trasy jsou úrovně hluku daleko pod hygienickými limity.
Závazné stanovisko i přes toto pozitivní vyhodnocení vlivu na životní prostředí obsahuje deset zásadních podmínek a dalších 8 podpodmínek, které musí společnost před zahájením, během těžby a při ukončování těžby a rekultivace dodržovat.
Jedná se zejména o vybudovaní dopravních cest s protiprašným povrchem, dopravovat surovinu mimo obci Buškovice, vybudovat ochranný zatravněný val na jižní části lomu, pravidelně kropit lom i dopravní trasy, materiál na výsypku sypat z minimální výšky, provádět pravidelné sledování úrovně spodní vody, organizačně zabezpečit řešení havarijních situací, sanace a rekultivace provádět průběžně během těžby.
Organizace je během těžby povinna ze zákona tvořit finanční prostředky na budoucí sanace a rekultivace na zvláštní vázaný účet. Jejich použití je možné po odsouhlasení obcí resp. městem a báňským úřadem v Mostě.
Dle našeho názoru přináší budování a provozování průmyslových zón mnohem větší environmentální zátěž (prakticky 100%-ní trvalé vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu (ZPF), možnost vzniku ekologické zátěže ze škodlivých látek) než otevření lomu, kde je půda vyjmuta ze ZPF z velké části pouze dočasně a při sanaci a rekultivaci vrácena k původním účelům. Časový horizont vynětí půdy ze ZPF je u těžby předem známý. V případě průmyslových zón nikoliv.
Myslíme si, že těžba svým charakterem sice prostředí pozmění, ale z pohledu biodiverzity rozhodně pozitivním směrem. Po ukončení sanací a rekultivací se území vrátí z 90 % zpět do ZPF.
10 % bude určeno pro stabilizační prvky (stromořadí, vodní plocha, ÚSES…).
Karol Holub,
ředitel společnosti Kaolin Hlubany
3D vizualizace lomu po rekultivaci.
Výškový profil od RD Hlubany k nejjižnějšímu bodu DP Podbořany.
Společnost Kaolin Hlubany dlouhodobě sponzoruje místní fotbalové kluby v Podbořanech, Buškovicích, Hlubanech a v Krásném Dvoře. Městu Podbořany každoročně přispívá formou nefinančního daru na organizování dní města. Podporuje Základní uměleckou školu v Podbořanech. Sponzorsky přispívá na běžeckou akci „Kryry 3x jinak“. Finančně podpořila vydání velmi zajímavé knihy „Bílé zlato Podbořanska“.
Napsal(a): Redakce
Práce na HPP na plný úvazek, nástup dle domluvy.
Popis práce: péče o mentálně postižené klienty ve všech oblastech života * zprostředkování kontaktu klientů se společenským prostředím.
Požadavky: minimálně výuční list * řidičský průkaz skupiny B * čistý trestní rejstřík * kurz pracovníka v sociálních službách výhodou.
Nabízíme: zajímavou a různorodou práci v zařízení poskytující sociální služby * odpovídající mzdové ohodnocení * 5 týdnů dovolené, FKSP, závodní stravování.
Životopis zasílejte na: reditel@kamarad-lorm.cz
WWW: https://www.kamarad-lorm.cz/o-nas/volna-pracovni-mista/
E-mail: reditel@kamarad-lorm.cz
Poslední školní den v pátek 28. 6. 2024 také prvňáci ze třídy paní učitelky Evy Svobodové dostali svá první v životě vysvědčení.
Přehrát videoV závěru června 2024 Výchovný ústav, SŠ a SVP v Buškovicích pozval úředníky, podnikatelé, veřejnost, přátele na Den otevřených dveří. Vystoupili i bubeníci ze skupiny Australien Buš-kovice
Přehrát video