Poplatek za odpady bude 900 korun. Zastupitelé schválili novou vyhlášku

Hedvika Mašková 2021-10-15 10:40:00

Zastupitelstvo města Žatce na svém minulém jednání schválilo novou obecně závaznou vyhlášku o místním poplatku za obecní systém odpadového hospodářství. Změna se chystá od ledna 2022 a je nutné ji udělat kvůli začínající platnosti změny zákona o odpadech. Poplatek bude činit 900 korun za poplatkové období (kalendářní rok).

Pro obyvatele Žatce a jeho místních částí v souvislosti s novelou zákona o odpadech, a na to navazující obecně závazná vyhláška, vyplývají dvě úplné novinky. Za prvé bude každý občan platit roční poplatek 900 korun a za druhé je každý občan povinen se k tomuto poplatku osobně přihlásit.

Roční paušální poplatek byl určen ve výši 900 korun, což má pokrýt náklady na svoz směsného komunálního odpadu a částečné pokrytí nákladů sběrného dvora. Maximální poplatek může být dle zákona 1200 korun. Skutečné náklady na odpadové hospodářství přepočtené na jednoho občana přitom v Žatci mají být 1 473 korun ročně. Rozdílová částka bude hrazena z rozpočtu města, které i v minulosti dotovalo odpadové hospodářství ročně částkou deset a více milionů korun.

,,Zatím platí pro každého stejná vyhláška. Znamená to, že děti i dospělí budou platit 900 korun. Pro děti tedy žádné úlevy nejsou,“ vysvětlila Světlana Janegová Tököliová z odboru místního hospodářství a majetku, která má na starosti odpady.

V souvislosti se změnou legislativy mají města a obce nově dvě možnosti, jak platit za svoz a likvidaci odpadů. Buď takzvaným paušálním poplatkem, což je způsob, který je v Česku nejběžnější. Nebo poplatkem za skutečné množství vyprodukovaného odpadu. Na základě odborných diskusí a doporučení především ministerstva vnitra, doporučila rada města zvolit paušální poplatek, což také zastupitelé na své zářijové schůzi schválili.

Pro Žatec je obecně závazná vyhláška o místním poplatku za odpad úplnou novinkou. Ve městě dosud platí vyhláška, která popisuje systém třídění a likvidace odpadů, ale nestanovuje částku, již mají občané platit.

V Žatci nyní lidé platili za shromažďování, svoz a likvidaci odpadků prostřednictvím plateb za popelnice a kontejnery. Svozová společnost stanovila každý rok podle velikosti nádoby na odpad a četnosti svozu cenu, již hradili majitelé nemovitostí – tedy buď jednotlivě domácnosti v rodinných domcích nebo společnými platbami lidé žijící v bytových domech. Konkrétně obyvatelé paneláků se výdaje za odpad dozvídají z ročního vyúčtování za bydlení.

,,S novou vyhláškou budou rovněž nastaveny mantinely pro velikost nádob, aby nám u každého rodinného domu nestál velký kontejner. Informace dostanou občané do konce roku. Až se půjdou k poplatku přihlásit, budou již vědět,“ sdělila nám Světlana Janegová Tököliová a na závěr doplnila: ,,Rovněž se bude upravovat četnost svozu, zejména u sídlišť. Uvidíme, zda bude svoz probíhat jednou či dvakrát týdně. Určitě ale ne jen jednou za čtrnáct dní. Četnost bude řešit město podle toho, aby byl ve městě zajištěn pořádek.“

(tz)

Foto: pexels.com

Komentáře

Nabídky práce

Nelumbo Otvice - PROJEKTOVÝ MANAŽER/STAVBYVEDOUCÍ

Práce na HPP ve stabilní společnost, zajímavý plat a smlouva na dobu neurčitou.
Kontakt: Petra Štáfková
Tel.: 417669065
E-mail: hr@nelumbo.cz


Ročov ŘEDITEL/KA ZŠ

Nástup 1.9.2023, přihlášky nejpozději do 28.4.2023. Bližší info na webu Městyse Ročov
Kontakt: Ing. Vojtěch Václav Pour, starosta
Tel.: +420 415 695 110
E-mail: starosta@obec-rocov.cz


Koštice ředitel/ka ZŠ a MŠ

Obec Koštice vyhlašuje konkurz na místo ŘEDITELE/ŘEDITELKY ZŠ a MŠ Koštice. Uzavírka přihlášek 31.3.2023. Nástup 1.8.2023. Více info na stránkách obce a školy.
Tel.: 602680130
WWW: https://obeckostice.cz


TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz

Poslední videa

O Budulínkovi poněkud netradičně ;-)

Loutková pohádka Klubu knihomolů v žatecké knihovně 22. 2.

Přehrát video
Žatec: krmení kachen u řeky

V neděli 19. 2. vysvitlo sluníčko - rodiny s dětmi vyrazily k Ohři ke kačenkám :-)

Přehrát video