Poprvé v Podbořanech se uskutečnila na začátku října vědecká konference POOHŘÍ – Krajina a lidé. Letos se jednalo již o 12. ročník, který poprvé hostí právě podbořanské muzeum. Předtím se konference konala v Lounech, Žatci, Kadani nebo Litoměřicích. Cílem spolku Poohří je kulturní rozvoj regionu severozápadních Čech, propagace regionu, prohlubování a popularizace znalostí o jeho historii a nadregionální spolu-práce s kulturními institucemi obdobného zaměření.
Pojem "Poohří" zahrnuje velmi různorodé regiony s odlišným historickým vývojem. Těžiště činnosti sdružení spočívá ve střední a dolní části Poohří, kde se soustřeďuje působnost většiny jeho členů. Na rozdíl od západní části regionu je zde systematická historická práce zatím méně rozvinuta. V současné době spolek spolupracuje především s Oblastním muzeem v Lounech, Státním okresním archivem v Lounech, Ústavem archeologické památkové péče severozápadních Čech v Mostě, žateckým i kadaňským muzeem a mnoha dalšími institucemi.
Jedním z nejdůležitějších úkolů je pak pořádání každoroční vědecké konference a následné vydání sborníku.
Během dvoudenní konference 5. - 6. října vystoupilo několik přednášejících. V pátek Tomáš Prokopec seznámil posluchače s Římským žárovým hrobem v kovovém vědru z Hříškova, PhDr. Petr Novák, CSc. seznámil s novými nálezy bronzové industrie z Hvížďalky, Mgr. Milan Sýkora pohovořil o nových poznatcích o hradech na Žatecku a Lounsku a další. Z místních se přednášek ujaly Mgr. Romana Havrdová, která hovořila o Podbořanech na počátku 20. století očima malíře K. Stanka. Rodáka, jenž se narodil roku 1883 v Podbořanech a zemřel roku 1947 v Radebergu, odhalila umělecké kresby a skici z počátku jeho tvorby. Mgr. Marcela Svejkovská pohovořila na téma Hraničářů a budovatelů Podbořanska. Zaměřila se především na život rodiny Villy a Zdeňka Bechyňových, kteří od počátku třicátých let žili v Brodech u Krásného Dvora.
Čtvrteční večer zakončil místní archeolog Vojtěch Peksa s komentovanou prohlídkou expozice o Středověkých venkovských kostelech okresu Louny, která se nachází do konce letošního roku v podbořanském muzeu. Dále se konference přesunula na komentovanou prohlídku tvrze v Hlubanech. Ve čtvrtek mimo jiných zajímavých témat přednášejících pohovořil i František Pticen z Buškovic, který přednášel o těžbě a úpravě kaolinu na Podbořansku. Z celé úspěšné konference vyjde v příštím roce sborník, který bude k zakoupení. „Děkujeme všem zúčastněním přednášejícím i návštěvníkům a v neposlední řadě i místní Střední odborné škole za zprostředkování skvělého občerstvení během obou dnů konference,” shrnula Hana Oktábcová z Infocentra a muzea.
Napsal(a): Alla Želinská
Práce na HPP na plný úvazek, nástup dle domluvy.
Popis práce: péče o mentálně postižené klienty ve všech oblastech života * zprostředkování kontaktu klientů se společenským prostředím.
Požadavky: minimálně výuční list * řidičský průkaz skupiny B * čistý trestní rejstřík * kurz pracovníka v sociálních službách výhodou.
Nabízíme: zajímavou a různorodou práci v zařízení poskytující sociální služby * odpovídající mzdové ohodnocení * 5 týdnů dovolené, FKSP, závodní stravování.
Životopis zasílejte na: reditel@kamarad-lorm.cz
WWW: https://www.kamarad-lorm.cz/o-nas/volna-pracovni-mista/
E-mail: reditel@kamarad-lorm.cz
Poslední školní den v pátek 28. 6. 2024 také prvňáci ze třídy paní učitelky Evy Svobodové dostali svá první v životě vysvědčení.
Přehrát videoV závěru června 2024 Výchovný ústav, SŠ a SVP v Buškovicích pozval úředníky, podnikatelé, veřejnost, přátele na Den otevřených dveří. Vystoupili i bubeníci ze skupiny Australien Buš-kovice
Přehrát video