Chomutovsko, kraj – Náměstek hejtmana a bývalý dlouholetý starosta Kadaně Jiří Kulhánek jde do krajských voleb. A pokusí se dostat i do Senátu. Co chce v politice a našem krajem změnit? A v čem bude pokračovat?
Za dva týdny budou krajské volby. Poprvé jste byl ve vysoké politické funkci na kraji. Jak byste ty čtyři roky zhodnotil?
Z mého pohledu mohu zhodnotit oblast sociálních věcí, kterou jsem měl v gesci. Zde jsme dosáhli podle mě hodně úspěchů, zaměřili jsme se na spektrum sociálních služeb, které byly předtím docela popelkou. Jako příklad můžu uvést vznik dotačního titulu pro sociální podnikání, což je příležitost pro zdravotně i mentálně postižené, jak se začlenit do běžného života a pracovat v některém sociálním podniku. Druhý příklad je pomoc lidem s poruchou autistického spektra. Rozjeli jsme pro ně několik služeb, které chyběly a od rodičů klientů máme velmi kladné ohlasy. Řekl bych, že v tomto jsme na špičce v rámci republiky.
Dlouhodobě jste se zabýval také bojem proti „obchodníkům s chudobou“, kteří využívají sociální systém a vydělávají na pronájmu bytů sociálně slabším nájemníkům.
Připravují se dva zákony, spolupracoval jsem na zákonu o dostupném bydlení, který již prošel v parlamentu prvním čtením a je zde opravdu velmi velká šance, že bude přijat. Platit by měl od 1. července příštího roku. Další zákon připravuje ministerstvo práce a sociálních věcí, s panem ministrem jsem to opakovaně řešil. Podle tohoto nového zákona by mělo dojít k redesignu sociálních dávek, které by měly být vydávány na principu zásluhovosti. Lidé, kteří mohou pracovat a nechtějí, tak by neměli mít na peníze nárok. Práce je u nás dost, pracují tady cizinci, Ukrajinci, Filipínci, Nepálci a další z řady jiných zemí. Tak v nedostatku práce zakopaný pes není. Ti, co nepracují a mohli by, tak přijímají dávky a dělají někde načerno. To si nemůžeme dovolit.
To myslíte, že by pomohlo?
Pokud budou platit tyto dva zákony a upraví se výše příspěvku na bydlení, tak ano. Pokud nyní přeplácíme i dvojnásobně majitele bytů, kteří dostávají maximální částky podle normativů, tak se to musí upravit. Pokud se vše bude navzájem doplňovat, tak by obchod s chudobou, který je mimochodem legální, měl pozvolna vymizet. Majitelům bytů nabídneme zařazení do systému prostupného bydlení, kde budou mít garance nájemného či uhrazení oprav, takže z toho také něco budou mít.
Kandidujete znovu jako lídr. Pokud vás lidé zvolí, co budete chtít další čtyři roky prosazovat?
Pokud lidé dají důvěru mně a naší kandidátce, tak bych chtěl pokračovat v sociální oblasti. Jednou ze zásadních věcí je vytvářet zázemí pro naše, a i budoucí, seniory. To je velký úkol. Chtěl bych, aby kraj šel i nadále cestou rozvolnění velkokapacitních domů pro seniory. V Dubí, v Litvínově budujeme domky s nižší kapacitou, které nabízejí komunitní bydlení pro spokojenější život.
Velmi důležitá je práce s dětmi a mládeží. Nechceme si tu vychovat další generaci lidí, kterým se vyplatí nepracovat a sem tam něco někde ukrást. Spustili jsme rozsáhlý program prevence kriminality pro města a obce. Dobrým příkladem je Chomutov, kde v rámci prevence kriminality s dětmi cvičí dva kluci, co dělají zápasy v klecích. Vedou je ke sportu a aktivitám, ty šikovnější vezmou do oddílu a na závody. Byli jsme se na akci podívat, měli tam asi třicet dětí, mládež je respektuje, rodiče to chodí okukovat.
Je to nový projekt, pilot, který platí kraj. Smyslem je, aby se projekt věnoval kompletně dětem z ulice, aby na ní nezůstaly a aby se dostaly i k jiným činnostem, které je někam dovedou. Abychom podchytili mládež a vychovali generaci odpovědnějších lidí.
Nyní hýbe Chomutovem, ale i krajem, kauza údajně ovlivněných zakázek, které se měli týkat také silnic Ústeckého kraje. Jak jste to řešili?
Pravomoci obviněného radního jsme převedli na pana radního Růžičku, který má pod sebou i ekonomiku. Ten vše prověřuje a zavádějí se opatření, aby se to nemohlo opakovat.
Kandidujete také do Senátu. S čím do voleb jdete?
Ten základní motiv leží v zákonech o bydlení a dávkách, o kterých jsme se už bavili. Do Parlamentu i do Senátu jsem jezdil často vysvětlovat, s jakými problémy se tady potýkáme a že naše cesta je správná. Zbytek republiky to moc nezajímá, kromě Moravskoslezského a Karlovarského kraje se ostatní podivují a tu problematiku neznají. V roli senátora bych dohlédl, aby nevznikl paskvil, který by nám nepomohl.
Ponechal byste si mandát senátora, i kdybyste získal funkci na kraji, třeba toho náměstka?
Částečně bych omezil práci na kraji. Ale ani v jedněch volbách nejsme favority, takže je velká otázka, jestli to nastane. Spíš to vidím na předčasný důchod. (smích)
Četl jsem také, že kraj má schvalovat v září parkoviště pro kamiony v Trianglu. K čemu to bude?
S tím se začalo už v minulém volebním období, my jsme to dotáhli do konce. Často vidím stát kamiony na sjezdech ze třináctky a je to nebezpečný. Celkem by mělo vzniknou 150 míst pro kamiony se zázemím, bude se to dělat ve třech etapách. Mělo by to ulevit i cestě přes Horu Sv. Šebestiána, kde kamiony rovněž hodně stojí.
Tématem dalších let bude takzvaná spravedlivá transformace. Kam by měly podle vás jít peníze z tohoto programu?
Je jasné, že se přestane těžit, protože těžba se nevyplácí. Mělo by vzniknout jiné průmyslové odvětví, které nabídne kvalifikovanou práci s přidanou hodnotou. Mělo by se to odrazit i ve školství, je hodně na lidech, jaké záměry vymyslí. Mluví se hodně o vodíkovém hospodářství. Rád bych viděl také podporu jednotlivců a malých podniků. Kdysi jsem to viděl ve Skotsku, kde se za Margaret Thatcherové zavíraly doly. Tam je dokázali zaměstnat jinde a podporovali drobné podnikání. My už máme vouchery pro podnikatele a bude se to dál posilovat.
Jak to vypadá s lithiem a jeho těžbou?
ČEZ usiluje o to, aby si uloupl část z peněz na transformaci na těžbu lithia. My jsme s tím jako krajská rada nesouhlasili. Kvůli tomu, že se cena lithia snížila, to vše zamrzlo. Měli jsme dostat od ČEZ a Geometu studii proveditelnosti, kterou pořád nemáme. Mám z toho pocit, že se v dohledné době těžba neotevře, protože to nebude rentabilní. V době těch příprav, jsme zažili turbulentní dobu, ČEZ se starosty obcí jednal minimálně, nespokojenost byla velká. Pak přišli se zpracovatelským závodem v Újezdečku, od něhož by byly jen kousek obytné domy. Navrhl jsem, aby se vytěžená ruda odvezla vlakem do Prunéřova, kde se bude zpracovávat na finální výrobek. V prostorách vytěženého dolu by závod nikomu nevadil a byla by to příležitost pro kvalifikovanou zaměstnanost v našem okrese. Je otázka, zda se těžba lithia vůbec dotáhne, s ohledem na vývoj cen na světových trzích.
Poslední otázka pro odlehčení. Kde jste strávil dovolenou?
Byli jsme čtyři dny ve Švýcarsku, jezdili jsme vlakem po horách a chodili po nádherných kopcích. Mám rád vlaky a ty ve Švýcarsku jsou perfektní, fungují jako švýcarské hodiny, většina lidí tam jimi jezdí, jsou plné i večer. Pak jsme měli krátkou dovolenou, prodloužený víkend v Paříži.
Napsal(a): (pi) Zadavatel/zpracovatel: Koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)
Pozvání Mirky Farkasové na Štědrý den 24. 12. 2024.
Přehrát videoZlatá neděle 22. 12. se nesla v Žatci ve znamení zpívání koled - v podloubí u Ramon café, tradice, za kterou stojí mj. ŽOK :-)
Přehrát video