Přes dvacet let hospodaří ve Vidhosticích u Vroutku otec a syn Černíkovi. Rodina se zasloužila mj. o obnovu zdejšího kostela sv. Martina, jehož část věže se v roce 2005 zřítila. František Černík st. spolu s rodinou se snaží udržovat a zachránit tuto barokní památku – nechal opravit zbořenou věž, zrestaurovat kostelní varhany, postavit nový dřevěný kříž na mís-tě někdejšího, který byl zničen. Od minulého roku se František Černík snaží o převod kostela od města do osobního vlastnictví.
Slibuje, že do kostela bude investovat kupní cenu do opravy fasády a dalších stavebních úprav. Město Vroutek v roce 2008 získalo kostel do svého vlastnictví od římskokatolické církve právě na žádost Františka Černíka, který v podstatě kostelík zachránil.
Město Vroutek před časem dostalo jeho žádost o převod do osobního vlastnictví parcely, na níž stojí kostel sv. Martina, hřbitov a hřbitovní zeď, a zveřejnilo záměr ohledně převodu. Na to ovšem reagovali občané Vidhostic nesouhlasnou peticí, kterou podepsaly čtyři desítky obyvatel vesnice. Vyjádřili obavy, že pokud zastupitelstvo uskuteční převod kostela na soukromou osobu, nebudou „mít šanci se ještě někdy do kostela podívat a například před vánočními svátky se moci tam sejít. Kostel s největší pravděpodobností bude sloužit ke komerčním účelům,“ uváděly loni v petici autorky Mar-cela Benediktová, Radka Benedeková a Eva Divišová. Předkladatelé petice nabídli, že založí nový spolek, který bude usilovat o obnovu kostela a obnovení přístupu veřejnosti, a pokud bude možnost, i získání nějakých dotačních grantů. Zastupitelstvo tedy jednání o případném převodu pozastavilo, i proto, že část zastupitelů byla proti záměru. „Na mojí přímou otázku na zastupitelstvu pan Černík dlouhodobý pronájem odmítl... Neznám kostel v okrese Louny, který by vlastnil jednotlivec, fyzická osoba. Vždy je vlastní buď církve, obce či spolky,“ namítal například zastupitel David Šebesta.
Po několika měsících situace se změnila. Vidhostičtí skutečně založili spolek, který se ovšem vzápětí po neshodách ohledně financí rozpadl a většina námi oslovených místních obyvatel již s převodem kostela na p. Černíka souhlasila. Svůj názor na to změnilo i několik vrouteckých zastupitelů, jako například Petr Lindák, který předtím byl proti převodu, ale po detailnějším seznámení se stavem kostela, úsilím Františka Černíka pro jeho záchranu s ním souhlasí. Zastupitelstvo města na svém zářijovém zasedání schválilo záměr převodu kostela za odhadní cenu cca 2,8 milionu korun s tím, že pan Černík bude kupní cenu do kostela investovat během 10 let. „Město udělalo odhad ceny kostela, ten jsme dostali až letošní léto, proto je cena na investice nyní vyšší, než byl původní návrh. Převod kostela není ničím omezen. Technicky se jedná o běžnou nemovitost. K případnému převodu se muselo vyjádřit zastupitelstvo,“ vysvětlil starosta Vroutku Jaromír Kubelka. Proč František Černík tak stál o převod kostela do rodinného vlastnictví? „Jednak jsem přesvědčen a chci, aby v obci byl a fungoval kostel. A také z citového důvodu – maminka tady hrála na varhany, její sestra zpívala a farář vždycky po mši šel k prarodičům na oběd. Tu památku mám v srdci navždy… a v rodině jsme se rozhodli, že kostel dáme do pořádku. Už od začátku jsem vedení města Vroutku řekl - když nesplním dohodu, tak kostel se vrátí městu s tím, že proinvestované peníze se nevracejí, město má předkupní právo, že to všechno ať si město podmíní,“ říká František Černík.
„Je mi milejší, že to pan Černík odkoupí, než aby kostel zbytečně chátral,“ řekl nám místní p. Kulhánek. Stejný názor zastává další místní žena – paní Kapeľuchová. Pro je i Zdeněk Gutzer, který ve Vidhosticích podniká v truhlářství. Panu Černíkovi pomáhá s pracemi na obnově kostela – opraví tam mj. schody.
„Už nemám s tím problém, jsem pro, aby to pan Černík převzal. Bydlím tady sedmnáct let, snažila jsem se, abychom společnými silami v obci s tím něco udělali, starali se o kostel, ale když není vůle a shoda mezi občany, sama nic nezmůžu. Když pan Černík se o vidhostický kostel postará, zpřístupní ho pro bohoslužby, kulturní akce, tak proč ne. Ale ráda bych, kdyby investoval nejen do kostela samotného, ale i například mobiliáře v jeho okolí, ve vesnici, záhony, koše, lavičky…“ řekla na náš dotaz Marcela Benediktová.
Zastupitelstvo města Vroutku tedy 9. září schválilo záměr města na převod kostela. „Nyní oslovíme obyvatele Vidhostic a požádáme je o názor prostřednictvím ankety,” upřesnil starosta Jaromír Kubelka.
Napsal(a): Alla Želinská
Předpokladem přijetí je středoškolské vzdělání, komunikační schopnosti a komplexní znalost účetnictví. Praxe vítána.
Přihláška k pohovoru musí obsahovat strukturovaný profesní životopis a být zaslána do 31.10.2024 pouze na e-mail: dostal@sbdcv.cz
Kontakt: p. Dostál
WWW: http://www.sbdcv.cz/
E-mail: dostal@sbdcv.cz
Poslední školní den v pátek 28. 6. 2024 také prvňáci ze třídy paní učitelky Evy Svobodové dostali svá první v životě vysvědčení.
Přehrát videoV závěru června 2024 Výchovný ústav, SŠ a SVP v Buškovicích pozval úředníky, podnikatelé, veřejnost, přátele na Den otevřených dveří. Vystoupili i bubeníci ze skupiny Australien Buš-kovice
Přehrát video