,,Chceme ukazovat, že i památky můžou být provozuschopné. Není to tak, že se něco zrekonstruuje, udělá se muzeum a tím to hasne,” vysvětlil starosta Žatce Radim Laibl a dodal, jaké služby budou nyní v klášteře poskytovány: ,,Z řeholnických cel se vytvořilo jedenáct kanceláří, z nichž devět bude mít dlouhodobý pronájem a již jsou obsazené. Je zde komunitní centrum zaměřené na sociální služby, takže je tu Maltézská pomoc, Domov pro seniory, Inovační centrum Ústeckého kraje a rovněž organizace Naděje, která tu bude provozovat centrum duševního zdraví pro děti a mládež, což je podle mě klíčová služba v rámci reformy psychiatrické péče, jež je v Ústeckém kraji neobvyklá a my ji budeme mít tady v Žatci.”
Dvě kanceláře budou poskytovat krátkodobý pronájem a budou součástí coworkingu a podnikatelských inkubátorů.
,,Někteří mladí lidé, kteří se rozhodnou podnikat a nemají finance na nákladné nájmy, mohou prostory využívat,” sdělil Radim Laibl a doplnil ještě další služby: ,,Bude tu robotické centrum, kde budou kroužky robotiky a programování. Bývalý refektář, historická jídelna kapucínů, bude sloužit k pronájmu. Mohou se tu konat workshopy nebo svatby. Už teď máme domluvené dvě akce.”
Během předminulé soboty proběhla v klášteře například přednáška historičky Milady Krausové o tom, jak měl klášter namále. Luboš Frýba pak celkem čtyřikrát v různých časech přednášel o historii kláštera. V odpoledních hodinách se poslední přednášky na téma ,,Tak tady asi bydlí ten chmel” zhostil Petr Bažant.
Slavnostního přestřihnutí pásky při otevření kapucínského kláštera se ujal starosta města Žatec Radim Laibl, bývalá starostka Zdeňka Hamousová, zástupce projektové kanceláře Huml & Vaníček Jiří Vaníček, zástupce zhotovitele společnosti Chládek & Tintěra a zástupkyně Centra regionálního rozvoje Integrovaného regionálního operačního programu Lenka Kyrianová (na fotografii u pásky zleva).