Chomutovsko, Sasko - Jako oficiální součást programu Evropského hlavního města kultury Chemnitz 2025 byl v říjnu představen také projekt Try Walking in May Shoes, inspirovaný imaginací spisovatele Karla Maye, rodáka z Hohenstein-Ernstthalu poblíž Saské Kamenice. Organizátoři česko-německo-kanadské iniciativy nyní vyzývají veřejnost, aby se zapojila do sběru příběhů, které budou sloužit jako inspirace pro kanadské umělce.
Tvůrci z Britské Kolumbie budou od března do srpna příštího roku ve stylu Karla Maye vytvářet svou vizi česko-saského pohraničí, krušnohorské krajiny, která byla pro Karla Maye velkým zdrojem inspirace.
„Karel May Severní Ameriku navštívil až poté, co stvořil svého Vinnetoua a Old Shatterhanda. Po více než sto letech se karta obrací – kanadští umělci budou vytvářet nové hrdiny, příběhy, kostýmy a hudbu, do kterých ve stylu mayovské poetiky vetknou své představy o Krušnohoří a okolí Saské Kamenice. Zdrojem informací jim přitom budou tištěné noviny plné příběhů, které právě sbíráme od lidí z obou stran Krušnohoří,“ vysvětlil základní principy projektu jeho spoluautor Miroslav Koranda z tvůrčího dua Redpond.cz. Doplnil také, že veřejnost může své příběhy zasílat prostřednictvím webu mymay.art.
V Kanadě vytvořený “nový svět” bude ve druhé polovině příštího roku součástí prestižního programu Evropského hlavního města kultury Chemnitz 2025. „Nové hrdiny, příběhy i artefakty s nimi spjaté představíme ve výlohách obchodů v rodišti Karla Maye, tedy v Hohenstein-Ernstthalu, v sousedním Hohndorfu a ve venkovních prostorách Galerie Město v Chomutově. Německý spolek Silberbüchse e.V., spravující odkaz Karla Maye, poskytne své odborné zázemí a prostory v rodném městě Karla Maye pro doprovodné aktivity,“ uvedla spoluautorka projektu Tereza Koranda Dvořáková.
V přípravě jsou divadelní představení zachycující nejen Mayovu návštěvu Chomutova, divadelní workshopy, běžecká akce a současně vzniká i dokumentární film.
Dílo Karla Maye je zvláště v Německu předmětem leckdy kontroverzních diskusí, jeho knihy jsou ale dodnes jedním z důvodů, proč tolik Němců a obecně Evropanů navštěvuje s vidinou dobrodružné romantiky Kanadu. Autoři projektu věří, že oživení mayovské imaginace může posílit příhraniční spolupráci nejen v oblasti umění a že projekt poskytne bezpečné a zábavné prostředí pro diskuse nad složitými společenskými tématy.
Na projektu se dále podílejí Oblastní muzeum v Chomutově, firma Lucatisk, Gemeinde Feuerwehr Hohndorf, Atelierhaus Kühnhaide a řada kanadských umělců. Jeho přípravu zatím finančně podpořili Evropské hlavní město kultury Chemnitz 2025 a Ústecký kraj. Organizátoři chtějí náklady projektu financovat také výnosy z e-shopu shop.mymay.art.
Napsal(a): Redakce
Pozvání Mirky Farkasové na Štědrý den 24. 12. 2024.
Přehrát videoZlatá neděle 22. 12. se nesla v Žatci ve znamení zpívání koled - v podloubí u Ramon café, tradice, za kterou stojí mj. ŽOK :-)
Přehrát video