Nouze nouze již odešla, velká radost jest k nám přišla, neb nám náš Spasitel, světa vykupitel narodil se, veselme se... Wolfgang Amadeus Mozart dokázal svou hudbou naplnit lounský chrám. Povede se to i Václavu Janu Kopřivovi? Půlstoletí před Mozartem se v malé obci Cítoliby udál nevídaný jev. V okolí Loun se začali rodit hudební skladatelé. Byla to doba, kdy se Čechám říkávalo konzervatoř Evropy a kdy k tomuto rčení přispěly velkou měrou právě Cítoliby.
Jak už tomu však často bývá, stačilo málo a zdejší hudba by byla zapomenuta. Naštěstí ve 20. století se objevila osobnost Zdeňka Šestáka, který pro nás hudbu cítolibských mistrů po mnoha letech opět objevil.
A o půlstoletí později je tady spolek Pěvecký sbor HARMONIE, který naplňuje preambuli svých stanov - přinášet svou činností do regionu rozvoj kultury a působit tak na rozšiřování kulturního povědomí veřejnosti.
Wolfgang Amadeus zaplnil do posledního místa prostor kostela a my věříme, že Václav Jan to také dokáže. Naše víra vychází z poznání, že v Lounech je publikum, které si umí najít dobrou hudbu. A je tu i sbor, který mu dokáže dobrou hudbu přinášet. Když je třeba, tak ve spolupráci s dalšími spřátelenými sbory.
V sobotu 21.12. v 17 hodin se v chrámu sv. Mikuláše uskuteční koncert s hudbou, která v Lounech, troufáme si říci, dosud nezazněla. Vznikala na panství rodu Pachtů v Cítolibech. Není vyloučeno, že cítolibská hudba v minulosti mohla proniknout i do kostela v nedalekých Lounech, ale to nevíme.
Krásnou a hodnotnou hudbu zanechal Václav Jan Kopřiva zvláště ve svých vánočních skladbách. Právě zde je vidět, jak měl tvůrce blízko ke kořenům české hudby, ale i k prostému návštěvníkovi, jakou měl starost, aby sdělení proniklo i k lidem neznalým latinského jazyka. Ani v těchto dílech se však autor nepodbízí lacinými tóny, spojuje poetiku vánočních chvil s radostnými slavnostně vzrušenými okamžiky venkovských půlnočních mší.
Je až neuvěřitelné, že na venkovském panství existovali hudebníci a zpěváci, kteří byli schopni při své práci ještě ovládat hudební nástroje a své hlasy, a to vynikajícím způsobem. Cítolibští skladatelé nepsali skladby jednoduché, jsou to náročná díla s prvky virtuozity, o čemž jsme se přesvědčili při jejich nácviku.
Při koncertu bude provedena česko-latinská Missa pastoralis in D pro sóla, smíšený sbor, orchestr a varhany, sestávající se z částí Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus, Agnus Dei, dílo kantora a skladatele Václava Jana Kopřivy (1708 – 1789).
Kopřivovu Mši provedou sbory HARMONIE z Loun a HLAHOL z Chomutova, Symfonický orchestr Temere musicantes pod taktovkou Jana Makaria, sóla zazpívají Kateřina Štolová, Olha Poltorak, Miroslav Sochr a David Malát, na varhany bude hrát Marie Šestáková – dcera Zdeňka Šestáka, který pro nás hudbu cítolibských mistrů zachránil.
Toto dílo patří v historii české hudby k prvním pokusům vymanit se z výlučně latinského mešního ordinaria a vytvořit zároveň novou formu a obsah. Byl to čin do jisté míry i odvážný v době, kdy se v našich zemích prosazovala stále více němčina, kdy Louny a okolí byly pod silným vlivem německého pohraničí a kdy církevní obřady probíhaly výhradně v latině.
Věříme, že lounští posluchači ocení vysokou kvalitu této hudby, ale i profesionální výkony sólistů a hudebníků orchestru a rovněž nadšení, které do provedení vnášejí amatérští zpěváci sborů.
Přijdou posluchači? Otázka je stejná jako v září při Posvícení. Ve sboru HARMONIE věříme, že přijdou. Lounský posluchač si již cestu za touto hudbou našel a my mu za to děkujeme. A období Adventu a Vánoc přímo vybízí k poslechu hudby v prostředí, pro které byla napsána a zároveň naplňuje potřebu společného duchovního prožitku.
Sbor HARMONIE přeje všem svým posluchačům pohodový Advent a krásné Vánoce. Jiří Kurka, sbormistr HARMONIE
Napsal(a): Redakce
Pozvání Mirky Farkasové na Štědrý den 24. 12. 2024.
Přehrát videoZlatá neděle 22. 12. se nesla v Žatci ve znamení zpívání koled - v podloubí u Ramon café, tradice, za kterou stojí mj. ŽOK :-)
Přehrát video