Infocentrum Podbořany a město Podbořany, ve spolupráci s Hankou Oktábcovou a Romanou Havrdovou, vás srdečně zvou na mimořádnou kulturní událost, která se uskuteční 27. února od 17 hodin v podbořanském muzeu. Těšit se můžete na přednášku renomovaného historika PhDr. Františka Bártíka, který se zaměří na fascinující a temné kapitoly československé historie, spojené s těžbou uranové rudy a politickými represemi v poválečném období.
Přednáška: Uranové pracovní tábory – vyšetřovací věznice StB v prvním desetiletí (1946–1956)
Téma přednášky přiblíží posluchačům hrůzné skutečnosti o nucené práci v uranových dolech, kde těžba uranové rudy probíhala pod dohledem Státní bezpečnosti (StB). Bártík se zaměří nejen na poválečné období, kdy Československo poskytovalo Sovětskému svazu klíčové suroviny pro výrobu atomových zbraní, ale i na osudy lidí, kteří byli k těžbě nuceni. Dozvíte se o těžbě na Jáchymovsku, Hornoslavkovsku a Příbramsku, o německých válečných zajatcích, chovancích táborů nucených prací a politických vězních, kteří byli využíváni jako nedobrovolné pracovní síly.
Vernisáž dvou výstav
Výstava „Nad krajinou slz a radiace“ přináší unikátní pohled na změny krajiny způsobené těžbou uranové rudy. Vychází z do-sud nepublikovaných leteckých snímků z let 1936 až 1970, které zachycují nejen postupnou změnu krajiny, ale i samotná pracoviště a tábory, v nichž se nacházeli lidé pracující v těžbě. V tomto kontextu se ukazuje, jak těžba uranové rudy ovlivnila nejen krajinu, ale i životy tisíců lidí. Výstava doplňuje příběhy vybraných vězňů, jejichž osudy jsou propojeny s těmito historickými událostmi.
Druhá výstava „Když se pravda měnila v krev“ se zaměřuje na vyšetřovací věznice StB, které vznikaly v letech 1946–1956. Součástí výstavy jsou panely, které dokumentují organizaci a metody Státní bezpečnosti v prvních letech její existence. Výstava přibližuje, jak brutalita výslechů, vedených podle sovětských vzorců, vedla k vykonstruovaným obviněním a zneužívání spravedlnosti v tehdejším Československu.
Obě výstavy budou otevřeny do 30. dubna 2025 a jsou přístupné návštěvníkům dle otevírací doby muzea.
Srdečně vás zveme
„Tato akce je jedinečnou příležitostí, jak se dozvědět více o důležitých a často opomíjených aspektech české historie, které formovaly nejen naši krajinu, ale i osudy jednotlivců. Srdečně vás zveme na tuto vzdělávací a vzpomínkovou událost, která nám pomůže lépe pochopit minulost a její vliv na současnost. Těšíme se na vaši účast!” zvou organizátorky H. Oktábcová a R. Havrdová.
Napsal(a): Alla Želinská
Pozvání Mirky Farkasové na Štědrý den 24. 12. 2024.
Přehrát videoZlatá neděle 22. 12. se nesla v Žatci ve znamení zpívání koled - v podloubí u Ramon café, tradice, za kterou stojí mj. ŽOK :-)
Přehrát video