Příběhy pamětníků zaznamenali pro budoucí generace

Lucie Steklá 2025-03-07 09:11:00

Region - Vzpomínky pamětníků z Lounska opět ožily díky reportážím žáků základních škol a studentů gymnázií. Ve Vrchlického divadle v Lounech minulý pátek proběhla slavnostní prezentace projektu Příběhy našich sousedů. Tento vzdělávací program organizace Post Bellum umožňuje žákům setkat se s pamětníky a zaznamenat jejich životní příběhy, které by jinak zůstaly nikdy nezveřejněny a zapomenuty. Své práce před-stavily týmy ze škol: ZUŠ Louny, Gymnázium Václava Hlavatého Louny, ZŠ Komenského alej Žatec a Gymnázia Žatec.


Příběhy našich sousedů je projekt, který dětem přibližuje vzpomínky čtyřky proslulých i méně známých pamětníků z Lounska a Žatecka, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století, které se odehrály na území České republiky. ,,Projekt Příběhy našich sousedů je jedinečnou příležitostí pro mladé lidi poznat historii prostřednictvím osobních vyprávění, která často nejsou zaznamenána v učebnicích. Tato zkušenost jim umožňuje lépe porozumět minulosti a vážit si příběhů lidí z jejich okolí,“ uvedli pořadatelé.

Na pódiu divadla se tak postupně představili zástupci zúčastněných škol, kteří představili svého pamětníka či pamětnici a prezentovali jejich příběh. Přehlídka je nesoutěžní, porota pouze zhodnotila práci žáků.

V roce 1945 se stala Sokolkou, účastnila se bouřlivého XI. všesokolského sletu v roce 1948. Od roku 1990 byla vzdělavatelkou lounského Sokola. Takový je příběh Jindry Ježkové z Loun. ,,Po válce se hned v roce 1945 obnovil Sokol a začali jsme nacvičovat na jedenáctý všesokolský slet v roce 1948. To byl zrovna takový rok, kdy se uskutečnil komunistický puč, a lidi byli naštvaní, protože sotva jsme se dostali z jedné totality, tak jsme byli zase v druhé totalitě. Zajímavé je, že ten Sokol vadil každému, kdo vládnul,“ podělila se o vzpomínky J. Ježková. Její příběh zpracovali žáci Základní umělecké školy Louny Alice Cyhlářová, Žofie Eisnerová, Haštal Hauf, Kristian Kosnar, Stanislav Kříž, Viktorija Mytskanyuk, Sabina Musilová, Květa Novotná, David Plašil, Nela Říhová, Jindřiška Stránská a Anna Zinková pod pedagogickým vedením Dominiky Mithofer.

Příběh učitele Karla Mareše odprezentovali studenti Gymnázia V. Hlavaté-ho Louny Tobiáš Bach, Jiří Krupka, Tomáš Trejbal, Marek Trubač a Antonín Tuháček. Na stejné škole K. Mareš sám vyučoval. Ve zjitřené atmosféře druhé poloviny 60. let vystudoval Univerzitu Karlovu a svou učitelskou kariéru zasvětil Gymnáziu Václava Hlavatého v Lounech, kde téměř padesát let učil dějepis, latinu a češtinu. ,,My jsme v Praze měli výuku docela kvalitní a to, co tam člověk vstřebal, tak tře-ba neodpovídalo tolik učebnici. Proto já jsem zvolil cestu, která nebyla možná úplně správná. Jel jsem podle své-ho a učebnice jsem pomíjel,“ řekl K. Mareš. Tým vedl Tomáš Ekrt.

Příběhy ze Žatecka byly ze života Marie Berglerové a Marie Kočkové. (lus)       

Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Prozatím zde nejsou žádné nabídky práce

Poslední videa

Kaple sv. Anny v Hlubanech o Štědrém dnu pro vás otevřena...

Pozvání Mirky Farkasové na Štědrý den 24. 12. 2024.

Přehrát video
Koledy v podloubí: Žatec, 4. adventní neděle 2024

Zlatá neděle 22. 12. se nesla v Žatci ve znamení zpívání koled - v podloubí u Ramon café, tradice, za kterou stojí mj. ŽOK :-)

Přehrát video