Po měsících debat a jednání se vedení města Žatec rozhodlo o umístění pamětní desky připomínající osud německých obyvatel odsunutých po druhé světové válce. Na základě rozhodnutí rady města bude deska umístěna na žateckém hřbitově.
Myšlenka zřízení pamětní desky se poprvé objevila už před více než dvaceti lety, kdy němečtí rodáci usilovali o její umístění při své první návštěvě Žatce v roce 2002. Tehdejší představenstvo Spolku rodáků a přátel města Žatce přislíbilo její zřízení k miléniu Žatce v roce 2004. K realizaci tehdy nedošlo a téma se znovu otevřelo v polovině minulého roku, kdy Martin Kos předložil petici městským zastupitelům. Pod petici se podepsalo 574 lidí, včetně návštěvníků města.
Návrh však od počátku čelil nejednotnému postoji ze strany města i veřejnosti. Zatímco někteří občané myšlenku podpořili, vedení města, včetně místostarostky Jaroslavy Veselé, původní návrh odmítlo.
Jednou z alternativ, která byla navržena, bylo umístění desky na budově radnice, což však radní považovali za nevhodné. Dále argumentovali tím, že otázka odsunu byla již dříve oficiálně uzavřena.
Nakonec Rada města po několika jednáních dospěla ke kompromisnímu rozhodnutí umístit pamětní desku na žateckém hřbitově.
,,Tímto rozhodnutím jsme dali najevo dobrou vůli vyjít vstříc požadavku několika občanů Žatce, přestože to někteří z nás v současné době považují za jitření urovnaných vztahů,“ uvedla místostarostka Jaroslava Veselá.
Zároveň zdůraznila, že město se otázkou vyrovnání s minulostí zabývalo už v minulých letech a tuto problematiku považuje za důstojně připomenutou. ,,Vedení města mělo a má za to, že vypořádání se s minulostí válečných událostí a odsunu německých obyvatel bylo již důstojně připomenuto mnoha akty, akcemi i setkáními s německými Žatečany – i za hojné medializace. Němečtí krajané vždy vyslovovali poděkování jak městu Žatec, tak i spolkům, které tyto akce iniciovaly a pořádaly,“ doplnila Veselá.
Podle ní i zástupci krajanského spolku Heimatkreis Saaz dali v minulosti jasně najevo, že chtějí spolupracovat s městem, ale nemají zájem jitřit emoce a zatěžovat minulostí. ,,Ovšem když někteří občané v Žatci přesto požadovali ještě navíc pamětní desku pro odsunuté německé obyvatele města, zvážili jsme jejich žádost. Souhlasným rozhodnutím jsme dali najevo dobrou vůli, přestože vztahy mezi Českem a Německem jsou již urovnané,“ doplnila místostarostka.
Na základě následných jednání mezi městem a Heimatkreisem bylo dohodnuto, že deska bude odhalena při pietním aktu, který proběhne 3. června v 16 hodin na městském hřbitově v Žatci. Akce se uskuteční u příležitosti 80. výročí nuceného opuštění Němců z města a regionu. Ceremonie se zúčastní pamětníci a potomci žateckých Němců, zástupci krajanského spolku Heimatkreis Saaz, německý velvyslanec v Praze a další hosté.
Pamětní deska bude připomínat osudy německých obyvatel, kteří po roce 1945 přišli o své domovy a mnozí z nich i o život. Text na desce bude v českém i německém jazyce a bude odpovídat současnému historickému poznání.
,,S panem starostou jsme se bavili o umístění na hřbitovní zdi, v jihovýchodním rohu německého hřbitova, tam, kde je hromadný hrob s památníkem obětem vyhnání,“ upřesnil předkladatel petice Martin Kos.
Foto: Jan Klimeš
Napsal(a): Hedvika Mašková
Pozvání Mirky Farkasové na Štědrý den 24. 12. 2024.
Přehrát videoZlatá neděle 22. 12. se nesla v Žatci ve znamení zpívání koled - v podloubí u Ramon café, tradice, za kterou stojí mj. ŽOK :-)
Přehrát video