Meteostanice v chmelnicích poskytnou aktuální data o počasí

Redakce 2025-04-07 13:57:00

Region - Klima ve třech tuzemských chmelařských oblastech bude nově sledovat rozsáhlá síť meteostanic. Na chmelnice na Žatecku, Úštěcku i Tršicku je v těchto dnech instalují vědci z výzkumného projektu PRO CHMEL, který inicioval a financuje Plzeňský Prazdroj. Ten loni poskytl chmelařům po třech letech intenzivních měření a vývoje unikátní aplikaci, která radí, kdy a v jakém množství zavlažovat. Díky nynější instalaci dalších čtyřech desítek meteostanic získají chmelaři ještě lepší informace o aktuálních meteorologických podmínkách na chmelnicích, a to dokonce v reálném čase. Získaná data současně zpřesní prediktivní model v aplikaci PRO CHMEL a pěstitelům tak během sezony pomohou efektivněji zavlažovat. V průběhu března a dubna výzkumníci na chmelnicích napříč Českem instalují čtyřicet chytrých meteostanic. Ty budou nepřetržitě měřit a sbírat data o srážkách, teplotě a vlhkosti vzduchu, půdní vlhkosti a dalších parametrech. Nové meteostanice se připojí ke stávajícím osmnácti, které na chmelnicích už byly instalovány v minulosti. Vznikne tak hustá síť, která pokryje všechny tři chmelařské oblasti v republice – Žatecko, Úštěcko a Tršicko.


Díky investici pivovaru do nových meteostanic ve výši přes jeden milion korun se podstatně zpřesní předpovědi prediktivního modelu v aplikaci PRO CHMEL, která od loňska v pilotním provozu radí farmářům se zavlažováním. „Celkem budeme získávat data z téměř šedesát lokalit. Každý chmelař v Česku tak dostane v reálném čase údaje o klimatických podmínkách přesně v oblasti, kterou si zvolí,“ uvádí Jakub Zaoral, vedoucí projektu PRO CHMEL z Plzeňského Prazdroje.

Aplikace doposud pro aktuální data o počasí využívala pouze stávající meteostanice, a kromě nich také údaje z půdních senzorů umístěných na chmelnicích, z chmelového EKG na rostlinách nebo také ze satelitních snímků chmelařských oblastí.

„Nově získáme podstatně větší objem údajů o povětrnostních podmínkách ze všech českých chmelařských oblastí, čímž aplikaci PRO CHMEL zásadně vylepšíme. Ta tak dokáže pěstitelům poskytnout přesnější data o stavu chmelnice i nutnosti zavlažování. Jde o další krok k tomu, aby z našeho čtyřletého snažení mohli profitovat skutečně všichni pěstitelé chmele v Česku a aby jim aplikace dokázala co nejpřesněji spočítat nároky na zavlažování jejich konkrétní chmelnice,“ dodává Jakub Zaoral.

Výzkumníci na chmelnicích osazují mikroklimatické stanice vyrobené brněnskou firmou EMS určené pro instalaci v otevřeném terénu. Stanice mimo jiné měří srážky, teplotu a vlh-kost vzduchu ve výšce 1,5 m a půdní vlhkost v horizontu třiceti centimetrů. Měřené hodnoty se přenášejí do cloudové aplikace, kde jsou k dispozici pěstitelům. Stanice napájí integrovaný fotovoltaický panel, takže nevyžaduje žádné dodatečné zdroje energie.

„Klíčovou funkcí aplikace je přehled o vodní bilanci na chmelnicích. Na základě předchozích srážek, půdní vlhkosti a zavlažování prediktivní model vypočítává množství potřebné a současně tedy i chybějící vody, kterou je ideálně potřeba chmelu dodat, aby pěstitel získal požadovaný výnos a obsah alfa kyselin, které jsou zásadní pro hořkost piva,“ říká Jakub Zaoral. (kov)

Napsal(a): Redakce

Komentáře

Prozatím zde nejsou žádné nabídky práce

Poslední videa

Kaple sv. Anny v Hlubanech o Štědrém dnu pro vás otevřena...

Pozvání Mirky Farkasové na Štědrý den 24. 12. 2024.

Přehrát video
Koledy v podloubí: Žatec, 4. adventní neděle 2024

Zlatá neděle 22. 12. se nesla v Žatci ve znamení zpívání koled - v podloubí u Ramon café, tradice, za kterou stojí mj. ŽOK :-)

Přehrát video