Vodárenské muzeum popularizuje historii i současnost oboru

Redakce 2025-07-04 21:58:00

Expozici o historii i současnosti vodárenství (nejen) v severních Čechách otevřela skupina Severočeská voda v úterý 17. června. Vodárenské muzeum v historické budově bývalé čerpací stanice ve Vrutici na Litoměřicku fungovalo od roku 2003 a bylo zaměřeno na dějiny vodárenství a jeho rozvoj v litoměřickém regionu. Nyní podává informace o počátcích vodárenství ve 13. století až po současnost.

„Nová expozice zachycuje bohatou historii vodovodů a kanalizací na našem území a přitažlivou formou seznamuje návštěvníky se zajímavými fakty o vodě jako o přírodní substanci i nezbytné podmínce života na Zemi,“ uvádí generální ředitel Severočeské vodárenské společnosti Bronislav Špičák.

Klenotem expozice je dvanáctitunový dieselagregát společnosti Deutz, který byl v čerpací stanici instalován v roce 1930 a je dodnes funkční. Během dnů otevřených dveří je možné ho vidět v provozu.

Muzeum je otevřeno pro zájemce z řad škol, badatelských klubů i široké veřejnosti, kteří se přihlásí prostřednictvím online formuláře na webu www.severoceskavoda.cz. Do budoucna počítají severočeští vodohospodáři s rozšířením prostor pro činnost přírodovědných kroužků, školení i pro edukační aktivity zaměřené na ekologii, vodu i vodárenství. (mab), foto: archiv společnosti

Napsal(a): Redakce

Komentáře

Prozatím zde nejsou žádné nabídky práce

Poslední videa

Oslava 101. narozenin paní Věry Skořepové

Ve čtvrtek 8. ledna dopoledne - krátký exkurs do sto jedna let staré historie nabídl ředitel Domova pro seniory v Žatci Petr Antoni.

Přehrát video
Johannes Brahms - Uherský tanec č. 5 na Vánočním koncertě

Symfonický orchestr Konzervatoře Teplice pod taktovkou dirigenta Jiřího Knotte bravurně zahrál v pátek 12. 12. večer mj. Uherský tanec č. 5 a sklidil velký aplaus

Přehrát video