Město Žatec zahajuje projekt obchvatu

Hedvika Mašková 2025-07-29 10:40:00

Město Žatec zahájilo veřejnou zakázku na vypracování projektové dokumentace a souvisejících služeb pro plánovaný obchvat města. Ten by měl v budoucnu výrazně zlepšit dopravní situaci, odklonit tranzitní dopravu mimo historické jádro a zvýšit kvalitu života obyvatel. Projekt nese název „Obchvat města Žatce (Husova – Volyňských Čechů)“.

Předmětem veřejné zakázky je zhotovení projektové dokumentace pro povolení i provádění stavby, dokumentace pro výběr zhotovitele, výkon autorského dozoru a inženýrská činnost. Dodavatel bude při zpracování vycházet z urbanistické studie obchvatu, která je součástí zadávací dokumentace.

Obchvat má navázat na okružní křižovatku „Ok Husova“ na silnici I/27 a vést mimo hustě zastavěné oblasti města, až po napojení na plánovanou křižovatku u Volyňských Čechů. Díky tomu by měl významně odlehčit přetíženému centru města, kde je v dopravních špičkách složitá průjezdnost a vysoká hluková i emisní zátěž.

,,Žatec se dlouhodobě potýká s tranzitní dopravou, včetně těžkých nákladních vozidel, které projíždějí městem. Obchvat má pomoci zvýšit bezpečnost provozu, zlepšit životní podmínky ve městě a umožnit další rozvoj,“ uvádí se ve studii obchvatu.

Obchvat města Žatec je navržen jako sil-nice druhé třídy, kategorie S7,5 což zajišťuje vhodnou dopravní kapacitu pro odklonění tranzitní dopravy a napojení na regionální silniční síť. 

Součástí návrhu je také cyklostezka vedená podél celé trasy obchvatu, která bude sloužit nejen rekreačním cyklistům, ale i každodennímu přesunu obyvatel mezi městem a okolními oblastmi.

V rámci zakázky budou komunikace řešeny jako tzv. místní obslužné a účelové, vedené v původních trasách mezi stávajícími budovami, zelení a oplocením. Projekt si klade za cíl nejen zefektivnit dopravu, ale i přispět k větší atraktivitě Žatce pro bydlení, podnikání i turistiku.

Práce na dokumentaci by měly proběhnout ještě v letošním roce. Samotná výstavba obchvatu je plánována jako jeden z klíčových infrastrukturních projektů budoucích let.          

Foto: mapy.cz

Komentáře

Prozatím zde nejsou žádné nabídky práce

Poslední videa

Varhany a chrámový sbor na poutní mši sv. Petra a Pavla v Podbořanech

Iša Barák hraje každou neděli při mši v kostele na varhany a doprovází zpěv chrámového sboru, když písně sami nacvičí (s varhaníkem mívají jen generálky). Video je z poutní mši 29. 6. 2025.

Přehrát video
Kaple sv. Anny v Hlubanech o Štědrém dnu pro vás otevřena...

Pozvání Mirky Farkasové na Štědrý den 24. 12. 2024.

Přehrát video