Žatec – Život nemocnici i jejím zaměstnancům komplikuje nová úhradová vyhláška. Žatecká nemocnice kvůli ní obdrží o 8,4 milionu korun méně než v loňském roce. Její vedení proto muselo přistoupit k úsporným opatřením. Jedním z nich je i snížení platu personálu.
Úhradová vyhláška platná od začátku letošního roku nabízí nemocnicím pouze 98% úhrady roku 2012 a možnost ošetřit pacienty do výše 92% objemu zdravotních služeb poskytnutých v roce 2011. A to i přesto že v loňském roce se na zdravotním pojištění vybralo o 10,8 miliard korun více než v roce 2011. Žatecká nemocnice tak měsíčně dostane asi o 700 tisíc korun méně než loni, za celý rok pak přibližně o 8,4 milionů korun.
Ztrátové hospodaření ale není podle vysvětlení ředitele nemocnice Čestmíra Nováka způsobené pouze úhradovou vyhláškou, ale také celkovou inflací a růstem nákladů na materiálové straně vlivem zvýšeného DPH. To činí pro žateckou nemocnici asi 1 milion korun za rok, navýšení není vládou nemocnici nijak kompenzováno. Další ztrátu způsobuje skutečnost, že vláda schválila přechod z nižší do vyšší sazby DPH u některých položek, které se zdravotnictví bezprostředně dotýkají.
„Jedná se zejména o spotřební materiál pro RTG a laboratoře. Tato skutečnost činí dalších 1,5 milionu korun,“ sdělil ředitel Novák.
Nemocnice proto situaci musí vyrovnávat snížením materiálových položek včetně mezd a mzdových nákladů. Snížení platů, které se dotkne všech zaměstnanců nemocnice u lékařů o 6%, u veškeré administrativy a pomocného personálu o deset procent a u nižšího zdravotnického personálu o 3%. Tato situace je se zaměstnanci projednána a neměla by žádným výrazným způsobem omezit činnost nemocnice,“ řekl Jan Novotný, místostarosta Žatce. „V součtu předpokládáme měsíční úsporu ve výši přibližně 400 tisíc korun měsíčně. I přes tato opatření bude předpoklad měsíční ztráty okolo 300 tisíc korun,“ vypočítal Čestmír Novák.
Žatecká nemocnice podniká spolu s Asociací českých a moravských nemocnic a Českou lékařskou komorou a jinými institucemi další kroky. „Jedná se o podání návrhu k ústavnímu soudu na neplatnost úhradové vyhlášky, dále omezování poskytovaných zdravotních služeb v rozsahu dikce citované vyhlášky a samozřejmě také neustálé vyjednávání se zdravotními pojišťovnami o zvýšení nasmlouvaného objemu zdravotních služeb a tím i navýšení zálohových příjmů,“ dodal ředitel Novák.