Motorkář bojuje s nevyléčitelnou nemocí.Bez pomoci ostatních to ale nedokáže

Jan Vnouček 2014-01-28 11:48:00

Vroutek – Ještě před rokem tančil se svou přítelkyní na myslivecké plese, dnes se bez pomoci ani neoblékne. To je zlý osud, který potkal osmačtyřicetiletého Pavla Nivnického z Vroutku. Zákeřné paralyzující nemoci, která u něj náhle propukla, ale naštěstí nečelí sám. Na podnět jeho přátel vyhlásilo město Vroutek veřejnou sbírku na podporu jeho léčby. Získané finance chce nemocný muž použít na financování experimentální léčby kmenovými buňkami. 

Ta je v současné době jeho jedinou nadějí, jak se pustit do boje s nevyléčitelnou a v mnoha případech smrtelnou diagnózou. Potřebuje proto získat minimálně 150 tisíc korun. Finanční příspěvky lze posílat na účet 107–6458760287/0100 nebo je vhodit do zapečetěné pokladničky na MěÚ Vroutek. Sbírka trvá až do 30. června.
Pavel Nivnický od loňského roku trpí poruchou nervového systému, která se nazývá amyotrofická laterární skleróza. Při této chorobě dochází k ochabování svalstva v celém těle a k postupnému ochrnování končetin. Další vývoj směřuje k paralýze svalů ovládajících základní funkce jako řeč, polykání a dýchání, což může vést až ke smrti. Podle odborníků se průměrná délka života pacientů s tímto onemocněním pohybuje od 2 do 5 let. Jen 15 % z nich přežívá déle než 10 let. Lékařská věda v současné době neumí nemoc vyléčit.
První příznaky choroby se u vrouteckého elektrikáře a motorkáře projevili před rokem. „Přišlo to zničehonic. Začalo to zakopáváním, podlamováním nohou, špatnou funkcí rukou. Po sérii vyšetření mi pak v květnu potvrdili tuhle diagnózu,“ říká smutně. „Jde to strašně rychle, mám problémy s mluvením, dýcháním, s rukama. Ještě v létě jsem přešel zahradu, teď už by to nešlo,“ ukazuje, že bez chodítka již neudělá ani krok  „Sám se neobléknu, ani nevstanu z postele,“ dodává s tím, že potřebuje celodenní ošetřovatelku. Na tu ovšem nemá finance a stát mu až na několikáté odvolání uznal 2. stupeň invalidity s důchodem ve výši 4 tisíce korun měsíčně. „Z toho si péči nezaplatím, to je tak na jídlo pro mě,“ konstatuje.
Nad vodou ho drží hlavně jeho přítelkyně Monika Čvachoučková, která o něho v rámci svých možností pečuje a také příběhy několika lidí se stejnou diagnózou, kterým ulehčila právě terapie kmenovými buňkami. „Provádí to v Motole profesorka Syková, ředitelka Ústavu experimentální medicíny. Ale je to teprve ve fázi výzkumu, takže to neproplácí pojišťovna. Aplikují tam kmenové bunky přímo do míchy. Jedna dávka stojí 150 tisíc, ale není jisté, jestli zabere, protože to zatím není ověřené. Vstoupil jsem s nimi do jednání, ale aby mě zařadili do jejich studie, musím splňovat určitá kritéria,“ doplňuje, že ho čeká řada dalších vyšetření.
Právě kvůli vysoké ceně léčby přišli jeho známí s nápadem na uspořádání veřejné sbírky. Oslovili vrouteckého starostu Jaromíra Kubelku a ten ji za souhlasu zastupitelů města vyhlásil. Vroutečtí zastupitelé se také v její prospěch solidárně vzdali části svých odměn. Celkem tak na speciální účet přispějí zhruba 16ti tisíci korunami.
„Pavla tu mají všichni rádi. Jezdil na motorce, byl aktivní člen občanského sdružení A-Z, které na Kozinci postavilo motokrosovou dráhu, byl stále činorodý a plný života,“ věří jeho přítelkyně v dobrý konec. A optimistou je i on, proti nepřízni sudiček bojuje humorem. „Člověk musí věřit. Kdyby nevěřil, mohl by jet rovnou do Pelhřimova,“ směje se Nivnický s narážkou na filmovou hlášku, která odkazuje na pelhřimovské krematorium.

Napsal(a): Jan Vnouček

Komentáře

Nabídky práce

Nelumbo Otvice - PROJEKTOVÝ MANAŽER/STAVBYVEDOUCÍ

Práce na HPP ve stabilní společnost, zajímavý plat a smlouva na dobu neurčitou.
Kontakt: Petra Štáfková
Tel.: 417669065
E-mail: hr@nelumbo.cz


Ročov ŘEDITEL/KA ZŠ

Nástup 1.9.2023, přihlášky nejpozději do 28.4.2023. Bližší info na webu Městyse Ročov
Kontakt: Ing. Vojtěch Václav Pour, starosta
Tel.: +420 415 695 110
E-mail: starosta@obec-rocov.cz


Koštice ředitel/ka ZŠ a MŠ

Obec Koštice vyhlašuje konkurz na místo ŘEDITELE/ŘEDITELKY ZŠ a MŠ Koštice. Uzavírka přihlášek 31.3.2023. Nástup 1.8.2023. Více info na stránkách obce a školy.
Tel.: 602680130
WWW: https://obeckostice.cz


TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz

Poslední videa

O Budulínkovi poněkud netradičně ;-)

Loutková pohádka Klubu knihomolů v žatecké knihovně 22. 2.

Přehrát video
Žatec: krmení kachen u řeky

V neděli 19. 2. vysvitlo sluníčko - rodiny s dětmi vyrazily k Ohři ke kačenkám :-)

Přehrát video