„Zintenzivnili jsme hlídkovou činnost v okolí uprchlických zařízení, je více monitorováno blízké okolí. Je klid, žádné vážné problémy jsme zatím nikde neřešili," informovala o nových opatřeních po událostech ve Francii tisková mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.
Dvakrát ale přesto policisté v bezprostřední blízkosti zařízení v Drahonicích museli zasahovat. V pátek a sobotu večer tam technaři rozbalili aparaturu a chtěli uspořádat párty. „Šlo o nepovolenou akci, na kterou vždy přijelo pětadvacet až třicet lidí. Zhruba po půlhodině byla akce ukončena," uvedla Rendlová.
Uvnitř areálu je o poznání klidněji, než v průběhu minulého týdne. Konec hladovky oznámili uprchlíci v prohlášení, ve kterém odsoudili také útoky v Paříži. „My, uprchlíci zadržovaní v detenčním zařízení v Drahonicích, tvrdě odsuzujeme zločinný a zbabělý čin, který vykonala zločinná skupina, která sebe sama nazývá Islámský stát," uvedli migranti a vyjádřili svou soustrast obětem. „I my jsme byli terorizováni zločiny stejné skupiny ve své zemi, a to je důvodem našeho útěku do bezpečí a míru v zemích svobody a demokracie. Zároveň oznamujeme přerušení naší hladovky v soucitu s rodinami obětí, zraněnými a z respektu k jejich bolesti," píše se v prohlášení.
Zatímco v úterý 10. listopadu ohlásilo zahájení hladovky zhruba čtyřicet uprchlíků, v pátek a sobotu si nepřišlo pro jídlo asi třicet lidí, v neděli už jen několik. Hladovku uprchlíci zahájili minulé úterý, v dalších dnech ji potvrzovali dobrovolníci, kteří jsou s běženci ve styku, ale i sami migranti. „Uvědomujeme si, že české zákony umožňují naše dlouhodobé věznění a akceptujeme to. Svou hladovkou však chceme přispět k tomu, abychom byli mírovou cestou propuštěni, přestože nevíme, jakým způsobem je to možné. Pokračujeme v hladovění," uváděli minulý týden v prohlášení.
Kvůli jejich zadržování a obavám z cesty zpět do země původu ostatně vznikla celá dramatická situace v Drahonicích. Tři uprchlíci se demonstrativně pořezali. Jeden poté, co napadl bezpečnostní službu, sám prorazil hlavou skleněnou výplň. Všechna zranění ale byla povrchová, jen jedno si vyžádalo ošetření v žatecké nemocnici. O víkendu už byl i v tomto směru klid.
Policie běžencům v Drahonicích sdělila, že požadavkům na propuštění vyhovět nelze. „Vysvětlili jsme jim znovu situaci. Snažíme se jim vysvětlit, že si mnozí si tu dobu zadržení prodlužují sami, protože nespolupracují a my přitom musíme zjistit, kdo vlastně jsou," pokračovala K. Rendlová. Dodala, že všem byla nabídnuta právní a sociální pomoc, mají možnost návštěv. Nikdo z nich ale nechce o azyl v ČR požádat, většina říká, že chtějí za rodinami do Německa.
V Drahonicích bylo v pondělí 16. listopadu 88 běženců, v zařízení jsou jen muži.