Chmelaři se bouří proti omezení mědi

Veronika Salášková 2016-10-12 10:13:00

Okres Louny (sal, beh) O odložení a přehodnocení nařízení o výrazném snížení používání měďnatých sloučenin na chmelnicích ve formě fungicidů, tedy pesticidů užívaných k hubení houbových chorob, chce ministerstvo zemědělství požádat Evropskou komisi. Nařízení má vejít v platnost od roku 2018, tuzemští pěstitelé chmele však varují, že se bez těchto přípravků při ochraně chmelnic neobejdou.

Ministerstvo zemědělství požádá Evropskou komisi, aby odložila a přehodnotila své nařízení o výrazném snížení používání měďnatých sloučenin na chmelnicích ve formě fungicidů, tedy pesticidů užívaných k hubení houbových chorob.
„Budeme chtít po Evropské komisi, zda je možné toto opatření odložit. Měly by se ještě dodat další důkazy, zda je tato úprava z hlediska zdravotních dopadů nezbytná,” vyjádřil ministr zemědělství Marian Jurečka. Ministerstvo bude argumentovat tím, že pěstitelé chmele nemají adekvátní náhradu za fungicidy s obsahem mědi. „Rozhodně neskládáme ruce do klína a chceme ještě diskusi otevřít a pokusit se rozhodnutí změnit,” dodal ministr.
Od roku 2018 by měli pěstitelé chmele v EU podle nařízení Evropské komise používat maximálně čtyři kilogramy čisté mědi na hektar chmelnice, zatímco nyní aplikují kilogramů osm. Poloviční množství mědi ale podle odborníků i pěstitelů nebude na zamezení houbových nákaz stačit. V případě deštivého počasí pak mohou tyto choroby výrazně snížit úrodu a kvalitu chmele.
Pokud tuzemští pěstitelé chmele budou muset omezit přípravky s obsahem mědi, tak podle Lichnovského můžou v případě deštivého léta přijít o velkou část úrody. Nebo bude velmi zhoršená její kvalita. Nabídka ochranných přípravků proti houbám je v případě chmele značně omezená. „Chmel je minoritní plodina a nadnárodním výrobcům ochranných přípravků se nevyplácí registrovat nové ochranné látky. Jejich spektrum je proto velmi zúžené. Pokud to ještě Evropská komise pěstitelům ztíží tím, že nebudeme moci účinné prostředky používat kvůli obsahu mědi, tak to bude obrovský problém. „Jiné způsoby ochrany než přípravky s mědí nejsou efektivní. Biologická ochrana, kdy se na chmelnice nasadí jiná houba, která peronosporám konkuruje, příliš neúčinkuje,“ sdělil Josef Patzak ze žateckého Chmelařského institutu.

Komentáře

Nabídky práce

Pomocný KUCHAŘ/KUCHAŘKA - Domov pro seniory Žatec

Občasná práce i ve směnném provozu, praxe ve stravování min. 3 roky. Zájemci ať posílají přihlášku formou životopisu k rukám vedoucí stravovacího úseku paní Marcely Patakyové.
Kontakt: Marcela Patakyová
Tel.: 725 044 664
E-mail: patakyova@dpszatec.cz


ŘEDITEL/ŘEDITELKA MŠ Hřivice

Předpokládaný nástup 1. 8. 2024 nebo dle dohody. Přihlášky doručte nejpozději 15. 3. 2024 do 12 hodin na adresu úřadu. Bližší informace na webu obce.
Tel.: 415 696 331
WWW: https://www.hrivice.cz/
E-mail: obec@hrivice.cz


ZŠ a MŠ Jesenice, okr. Rakovník - ÚČETNÍ, KUCHAŘKA, VEDOUCÍ ŠKOLNÍ JÍDELNY

U všech pozic jde o práci na plný úvazek, nástup 17. 6. 2024. Jistota stabilního místa. Bližší informace najdete na webu školy.
Kontakt: Mgr. Petr Koníř, ředitel
Tel.: 724926290
WWW: https://zsjesenice.cz/138-kariera
E-mail: reditel@zsjesenice.cz


Nemak Podbořany nabírá

Hledáme nové kolegy na tyto pozice: IT SPECIALISTA S SQL; EXPERT NA SVAŘOVÁNÍ; PROCESNÍ INŽENÝR – OBRÁBĚNÍ / MECHANICKÉ SPOJOVÁNÍ ZA STUDENA / MONTÁŽ; PLC SPECIALISTA - CONTROL SYSTEM ENGINEER. Bližší info na webu firmy uvedeném v kontaktech.
Kontakt: Dana Setváková
Tel.: +420 737 233 799
WWW: https://nemak.cz/#volne-pozice
E-mail: prace@nemak.com


Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video