Chmelaři se bouří proti omezení mědi

Veronika Salášková 2016-10-12 10:13:00

Okres Louny (sal, beh) O odložení a přehodnocení nařízení o výrazném snížení používání měďnatých sloučenin na chmelnicích ve formě fungicidů, tedy pesticidů užívaných k hubení houbových chorob, chce ministerstvo zemědělství požádat Evropskou komisi. Nařízení má vejít v platnost od roku 2018, tuzemští pěstitelé chmele však varují, že se bez těchto přípravků při ochraně chmelnic neobejdou.

Ministerstvo zemědělství požádá Evropskou komisi, aby odložila a přehodnotila své nařízení o výrazném snížení používání měďnatých sloučenin na chmelnicích ve formě fungicidů, tedy pesticidů užívaných k hubení houbových chorob.
„Budeme chtít po Evropské komisi, zda je možné toto opatření odložit. Měly by se ještě dodat další důkazy, zda je tato úprava z hlediska zdravotních dopadů nezbytná,” vyjádřil ministr zemědělství Marian Jurečka. Ministerstvo bude argumentovat tím, že pěstitelé chmele nemají adekvátní náhradu za fungicidy s obsahem mědi. „Rozhodně neskládáme ruce do klína a chceme ještě diskusi otevřít a pokusit se rozhodnutí změnit,” dodal ministr.
Od roku 2018 by měli pěstitelé chmele v EU podle nařízení Evropské komise používat maximálně čtyři kilogramy čisté mědi na hektar chmelnice, zatímco nyní aplikují kilogramů osm. Poloviční množství mědi ale podle odborníků i pěstitelů nebude na zamezení houbových nákaz stačit. V případě deštivého počasí pak mohou tyto choroby výrazně snížit úrodu a kvalitu chmele.
Pokud tuzemští pěstitelé chmele budou muset omezit přípravky s obsahem mědi, tak podle Lichnovského můžou v případě deštivého léta přijít o velkou část úrody. Nebo bude velmi zhoršená její kvalita. Nabídka ochranných přípravků proti houbám je v případě chmele značně omezená. „Chmel je minoritní plodina a nadnárodním výrobcům ochranných přípravků se nevyplácí registrovat nové ochranné látky. Jejich spektrum je proto velmi zúžené. Pokud to ještě Evropská komise pěstitelům ztíží tím, že nebudeme moci účinné prostředky používat kvůli obsahu mědi, tak to bude obrovský problém. „Jiné způsoby ochrany než přípravky s mědí nejsou efektivní. Biologická ochrana, kdy se na chmelnice nasadí jiná houba, která peronosporám konkuruje, příliš neúčinkuje,“ sdělil Josef Patzak ze žateckého Chmelařského institutu.

Komentáře

Nabídky práce

Obsluha ČERPACÍ STANICE A MYCÍ LINKY - KM - Prona Žatec

Ranní a odpolední směny v režimu: 2 dny ranní, 2 dny odpolední, 2 dny volno; včetnně víkendů. Práce v kolektivu 5 lidí, vhodné pro muže i ženy. Zájemce doručí životopis na e-mail: info@wdishop.cz nebo na adresu: KM - Prona, Plzeňská 3095, Žatec
Kontakt: KM - Prona, Plzeňská 3095, Žatec
E-mail: info@wdishop.cz


TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

Milan Řeřicha zahrál na klarinet v kostele sv. Petra a Pavla v Podbořanech

1. neděle - slavnost Nejsvětější trojice a 1. sv. přijímání - a minikoncert klarinetisty Milana Řeřichy 4. června 2023.

Přehrát video
Podbořany - městské koupaliště se otevřelo 1. června

Sezona zahájena ve čtvrtek 1. 6. 2023 :-)

Přehrát video