Podbořansko - Že je zřícenina hradu Křečov mezi Nepomyšli a Podbořanským Rohozcem kouzelné místo, které stojí za záchranu? A že úchvatný výhled z bájného vrchu Rubín u Podbořan stojí za to? Členové Společenstva pro památky Podbořanska jsou přesvědčeni, že určitě ano! Právě proto si vzali na starost zpřístupnění a zvelebování těchto památných a turisticky zajímavých míst.
„Na Křečově jsme doklidili prostor předhradí od náletových křovin, což byl první krok pro vlastní zpřístupnění zříceniny, dále jsme dosázeli stromy do uvolněných prostor a následně, až opadne to velké horko, vyklidíme sklep ve vlastním jádře hradu, aby příští rok mohlo dojít k již stavebnímu zajištění nejohroženějších částí zdiv,“ říká předseda spolku Společenstvo pro památky Podbořanska, archeolog Vojtěch Peksa. Spolu s dalšími jedenácti členy spolku a s ostatními příznivci a dobrovolníky z řad veřejnosti pomalu ale jistě se vytyčenému cíli přibližuji. Během léta zorganizovali další brigádu na Křečově, také sem zavedli několik desítek účastníků exkurze Doupovskou krajinou, kterou uspořádali spolu s botanikem J. A. Šturmou (Místa zblízka) v červnu.
Zřícenina hradu Křečov je také zajímavým objektem pro natáčení pomoci dronu. Jedno takové video vzniklo v minulých dnech. Zájemci ho mohou shlédnout na youtube. „Za toto krátké video natočené pomocí dronu děkujeme Tomáši Háslovi,“ dodává Peksa. Společenstvo pro památky Podbořanska nově najdete také na Instagramu. „Zde můžete s přehledem sledovat naši činnost prostřednictvím fotek a ocenit tak postupnou záchranu hradu Křečov (a nejen to),“ vzkazuje Vojta Peksa.
Činnost Společenstva pro památky Podbořanska souvisí také s vrchem Rubín a rozhlednou, která se tam staví. „Na jaře a v létě probíhal archeologický výzkum, který stavbě vyhlídkové věže předcházel, se samotnou stavbou se začalo v červenci. Naše aktivity na Rubínu jsou záležitostí spíše následujících let, jelikož kromě samotné rozhledničky by zde měl vzniknout malý archeopark a jako spolek jsme městu Podbořany nabídli spolupráci, s tím, že bychom byli jakýmisi správci tohoto areálu, zajišťovali bychom základní údržbu a především bychom tady pořádali akce pro veřejnost, školy a tak dále,“ pokračuje Vojtěch Peksa.
Celá konstrukce dřevěné rozhledny by měla být dokončena během srpna nebo září. Jak dodává mladý archeolog, Rubín, starodávné slovanské hradiště, kopec neobvyklého tvaru s náhorní plošinou, je z archeologického i přírodovědného hlediska výjimečná lokalita. „Proto jsem velmi rád, že vedení města naši nabídku přijalo, ale finální dohoda teprve vzniká a jsme tedy zcela na počátku celkové revitalizace,“ upřesnil V. Peksa.
Napsal(a): Alla Želinská
Pozvání Mirky Farkasové na Štědrý den 24. 12. 2024.
Přehrát videoZlatá neděle 22. 12. se nesla v Žatci ve znamení zpívání koled - v podloubí u Ramon café, tradice, za kterou stojí mj. ŽOK :-)
Přehrát video