BMX Street and Dirt Žatec – skupina pro všechny, kteří se už na kole nudí

Hedvika Mašková 2018-11-12 19:00:00

Vladimír Pospíšil je již šest let členem týmu Street Hard Workers Žatec, který spojuje sporty vycházející z ulice. Trénují na veřejnosti, pořádají soutěže, prosazují výstavbu hřišť, dělají benefiční akce na podporu léčby leukémie a propagují zdravý životní styl. Letos Vláďa pustil do další činnosti, kterou je skupina ,,BMX Street and Dirt Žatec“. Pro koho je určena, jak často probíhají společná setkání, a co se na nich lidé mohou se svým kolem naučit?

• Nedávno jste založil skupinu ,,BMX Street and Dirt Žatec“. Popište mi název trochu blíže. Co je to vlastně BMX Street and Dirt?

,,BMX“ jsou taková menší kola. ,,Street“ znamená, že se s nimi jezdí všude možně po ulicích a hledají se místa a prvky, kde se dají dělat různé triky na kole. Není to jen o tom, že by se jezdilo na skate-parku.

,,Dirt“ je kolo mezi BMX a klasickým horákem. Je takové univerzální. Dají se s ním dělat triky a zároveň se s ním dá i někam dojet.

• Pro koho je skupina určena?

Pro každého, kdo se chce tomuto sportu věnovat. Plno lidí totiž skončilo, protože nemělo s kým jezdit. A proto jsme založily tuto skupinu, abychom se společně sešli a učili se triky na kole navzájem.

Jde hlavně o to se sejít. Nikoho nebaví jezdit sám a sám si některé prvky zkoušet. Hlavně se ani sám nikam neposune. Když je více lidí, tak si spíše poradí a navzájem se doplní.

• Takže to nemá ani žádné věkové omezení?

Vůbec ne. Nejmladší klučina, co s námi jezdí, tak tomu je šest let a mně je už skoro čtyřicet. Ale jezdí i starší…

• V kolika lidech se scházíte?

Sejde se nás třeba i deset.

• Co konkrétně se na společných setkáních učíte?

Dávám rady mladším, aby si ve svých začátcích neublížili a podobně. Máme ve skupině ale i zkušenější jezdce, kteří umí víc než já. A ti mnohdy poradí i líp.

Já jezdím hlavně na dirtovém kole, a pak jsou ve skupině kluci, kteří jezdí právě spíše na tom BMX, a to je taky trochu jiné.

Trénink probíhá tak, že se sejdeme na určitém místě, které si vždy specifikujeme na facebookové události, zkoušíme nějaké jednodušší prvky nebo nám někdo zkušenější ukáže něco složitějšího, a pak se přemístíme zase jinam. Jedeme se projet po městě, hledáme místa na dělání triků – třeba klidně na parkovišti, kde není provoz. Nebo jedeme na workoutové hřiště, kde se trochu protáhneme a zacvičíme si. Až se začne stmívat, tak se každý rozjedeme domů. Většinou trénujeme dvě hodiny.

• Jak často, a kde se sházíte?

Podle času. Je to takové nárazové. Mě zaměstnání mi, bohužel, neumožňuje jezdit pravidelně.

Je to o domluvě na facebookové skupině, kterou jsem založil. Je super, že se díky sociálním sítím můžeme takto domluvit. Vždycky založím událost, a kdo chce, se přihlásí.

Sešli jsme se už asi dvacetkrát, a to ještě před tím, než jsem oficiální skupinu založil.

• Jste ve skupině jen samí kluci, že?

No, jsme. Holky by se ale taky hodily. (smích)

Občas koukají, že by se jim to možná také líbilo, ale asi se stydí.

• Jsou nějaké predispozice, jaké by měl člověk pro tento sport mít?

Musí mít hlavně trpělivost. Triky člověku hned nejdou a jsou i takové, které se pilují dva až tři roky.

Jen lidé, kteří jízdu hned nevzdají, se mohou posunout dál.

• Musí mít lidé speciální kolo k tomu, aby se s vámi mohli scházet?

Stačí obyčejné kolo. Základní prvky se dají dělat na jakémkoli kole. Pak člověk sám usoudí, co by ho nejvíc bavilo, když vidí jezdit ostatní kluky.

Třeba nejzákladnější je udržet na kole rovnováhu a k tomu je potřeba jen plácek, ke kterému přijedete na kole, zastavíte a nesmíte spadnout – musíte udržet rovnováhu.

• Kolik takové pravé BMX nebo dirtové kolo stojí? Jak se odlišují od klasického jízdního kola?

Kolem dvaceti tisíc. Jsou samozřejmě levnější i dražší varianty. Není problém za ně utratit třeba i sto nebo dvě stě tisíc.

Oproti klasickým jízdním kolům vynikají tím, že jsou odolné. Musejí třeba vydržet skoky z výšek a tak dále. Mají také menší kola. Čím jsou menší, tím je kolo lépe ovladatelné.

• Je důležitá helma a chrániče kolen či loktů? Neomezuje to naopak jezdce v tricích?

Určitě je to vhodné. Na toto ježdění je to dobrá věc. Když člověk spadne, tak jde hned na hlavu, kolena nebo lokty.

V tricích to jezdce nijak neomezuje.

• Jak jste se k tomuto sportu dostal vy?

Dlouhou dobu jsem dělal atletiku – sedmnáct let jsem běhal. Když jsem s atletikou skončil, tak jsem začal cvičit. Dělám do toho také workout. Kolo mě vždycky lákalo, ale nikdy se mi nehodilo do krámu, poněvadž atletika je fakt dřina a kolo k ní není dobré, jelikož v běhu zpomaluje. Vždy jsem se naplno soustředil na to, co aktuálně dělám.

Teď jsem si řekl, že jsem už starší a nic mě vrcholově netlačí. Chci se sportem hlavně už jen bavit. Vždycky se mi triky na kolech líbily, vždycky jsem to chtěl zkusit. Ve 35 letech jsem se zbláznil, koupil si dirtové kolo a začal jsem jezdit.

Dříve jsem také blbnul na kole, ale ne pravidelně. BMX jsem měl asi jen rok, ale neměl jsem s kým jezdit a hlavně jsem se nikam neposunul. Jezdil jsem rok a skoro nic nového jsem se nenaučil, a to mě odradilo.

Je to nebezpečné?

Záleží, jak to má kdo nastavené. Když je člověk blázen…

Já se snažím menší děti učit hlavně ty základy, protože ony přijedou na rampy a hned by tam někde chtěly lítat vzduchem. (smích) Začínáme od píky, a pak mohou zkoušet něco dalšího.

• Kolik triků na kole umíte?

Já nevím. (smích) Počet vám asi nepovím.

• Zkoušíte si i nějaké vlastní triky?

To ne. Tak daleko ještě nejsem.

• Máte se tedy stále ještě co učit?

Přesně. To asi každý. V tomhle nikdy není konec.

• Co říkáte na současný stav skate-parku v Žatci? Podepsal jste se pod petici na jeho obnovení?

Petici jsem podepsal.

Současný stav skate-parku je asi všem jasný. Je starý, prorezlý a nebezpečný. Na některých místech koukají nebo chybí vruty a vyčnívají kusy plechu, že se i bojím, aby se o ně nikdo neříznul, když spadne. Je už za zenitem.

Pro nás začátečníky to ale zas tak moc nevadí. Horší je to pro kluky, kteří jezdí na skateboardech.

Velký problém je také v asfaltové ploše, na které se právě čas dost podepsal. Navíc je to na panelech, takže je to takové zprohýbané a pro ta skateboardová kolečka to není dobré, protože se ničí.

Jak vidíte činnost skupiny v budoucnu? Chcete ji nějak dále vyvíjet?

Jsme opravdu teprve v počátcích. Skupinu jsem založil před necelými třemi týdny.

Já doufám, že se bude naše činnost rozvíjet dál, a že se skupina rozroste, a to i o starší členy. Znám totiž plno kluků, kteří jezdili, ale přestali, protože neměli s kým. Teď bych nás chtěl všechny stmelit. Oslovil sem i bývalé jezdce a třeba je to nakopne a budou chtít jezdit s námi.

• Máte takové cíle, že byste se účastnili například profesionálních závodů?

Já takové ambice nemám. Jsem opravdu teprve začátečník.

Konkurence je veliká. Kluci, kteří jezdí na závody, jsou úplně někde jinde než my.

Do budoucna se to možná změní. Zatím se jen bavíme. Závodní ambice nemáme.

• Chcete dodat ještě něco na závěr?

Vyzval bych všechny, kteří se už na kole nudí a chtějí se posunout někam dál, ať se k nám přidají a zamakáme na tom.


Komentáře

Nabídky práce

DPS Podbořany - VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ SESTRA

Příplatek za práci o víkendu a svátcích, odměny, 5 týdnů dovolené, příspěvek na dovolenou, příspěvek na penzijní pojištění, příspěvek na stravování, příspěvek na vitamínové prostředky a očkování. Nástup od května 2023.
Tel.: 733714024
WWW: https://www.domovpodborany.cz/
E-mail: sulcova@domovpodborany.cz


AUTOSERVIS KOČINA LOUNY - AUTOMECHANIK

Do našeho týmu hledáme AUTOMECHANIKA. Info přímo v prodejně: Postoloprtská 2968, Louny nebo na telefonu.
Kontakt: Miroslav Kočina
Tel.: 415656116
E-mail: servis@autodilykocina.cz


Nelumbo Otvice - PROJEKTOVÝ MANAŽER/STAVBYVEDOUCÍ

Práce na HPP ve stabilní společnost, zajímavý plat a smlouva na dobu neurčitou.
Kontakt: Petra Štáfková
Tel.: 417669065
E-mail: hr@nelumbo.cz


Ročov ŘEDITEL/KA ZŠ

Nástup 1.9.2023, přihlášky nejpozději do 28.4.2023. Bližší info na webu Městyse Ročov
Kontakt: Ing. Vojtěch Václav Pour, starosta
Tel.: +420 415 695 110
E-mail: starosta@obec-rocov.cz


TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz

Poslední videa

Vernisáž výstavy Ivy Mokré v Mederově domě d Žatci

V sobotu 25. 3. byla zahájena výstava "Svět víl" Ivy Mokré z Ústí nad Labem, chalupářky z Řepan u Lubence. Autorka návštěvníkům zahrála na harmoniku i spolu si zazpívali...

Přehrát video
Otevření nové expozice Hlasy Čechů z Volyně a soubor Доля

22. 3. 2023 v podbořanském muzeu slavnostně otevřeli novou stálou expozici Hlasy Čechů z Volyně. Dorazilo velké množství hostů. V úvodu vystoupil soubor Dolja z Ústí...

Přehrát video