CHOMUTOV (r) — Prázdnotou již několik týdnů zeje výběh rosomáků v chomutovském zooparku, pokud ovšem nepočítáme dělníky, kteří ho takříkajíc „od základu“ upravují, aby se do něj mohl zajímavý masožravec co nejdříve vrátit.
Rosomák má pověst zuřivce, který je schopen ulovit i mnohem většího živočicha. V zooparku se však obávají spíše „tunelářské“ stránky jeho povahy, tedy neúnavné schopnosti hrabat dlouhé nory. „Podél výběhu necháváme pod plot instalovat betonový základ, aby se nepodhrabal ven,“ osvětluje práce v expozici ředitelka zoo Věra Fryčová.
Chomutovský zoopark choval v minulých letech tři rosomáky a všichni se dožili úctyhodného věku. Když nedávno věkem uhynula poslední samice (na snímku), rozhodlo se vedení zoo pro úpravy výběhu. Po podbetonování plotu chce zoopark upravit také vnitřní ubikaci rosomáků.
Šelmy, které jsou největším suchozemským zástupcem čeledi lasicovitých, se do Chomutova vrátí. Bude to asi do půl roku. Jak k tomu podotýká hlavní zoolog Miroslav Brtnický, přes koordinátora chovu nebude složité rosomáka sehnat, byť ne úplně během chvíle. „Naším cílem je chovat pár rosomáků, a když půjde vše dobře, třeba tu odchovat i mláďata,“ nastínil Brtnický plány do budoucna.
Rosomák sibiřský obývá především území tajgy a tundry severní polokoule, nejvíce jedinců se vyskytuje v severní Kanadě, na Aljašce, v severských státech Evropy, v západním Rusku a na Sibiři. V České republice byl Podkrušnohorský zoopark jednou ze čtyř zoo, které ho chovaly či chovají.
Foto: Miroslav BRTNICKÝ (2x)
Pozvání Mirky Farkasové na Štědrý den 24. 12. 2024.
Přehrát videoZlatá neděle 22. 12. se nesla v Žatci ve znamení zpívání koled - v podloubí u Ramon café, tradice, za kterou stojí mj. ŽOK :-)
Přehrát video