Za 100 hodin doletěli na Mars a zpátky

2018-12-28 06:25:00

CHOMUTOV/VYŠKOV (r) — Stohodinová simulovaná mise na planetu Mars se od pondělí 10. prosince do pátku 14. prosince uskutečnila na Hvězdárně Vyškov. Zúčastnilo se jí pět žáků základních a středních škol z České republiky, mezi nimi i studentka třetího ročníku chomutovského gymnázia Adéla Krylová. V pořadí již pátý simulovaný let se odehrál v rámci 15. ročníku česko–slovenské soutěže Expedice Mars.

Na Mars posádka dorazila ve středu 12. prosince ve 13. 30 středoevropského času (SEČ). Dva členové strávili na rudé planetě hodinu, než je z ní vyhnala písečná bouře. „Astronauti“ strávili stohodinovou výpravu v místnosti bez oken o rozměrech pětadvacet metrů čtverečních. Tam se, kromě počítačů které kontrolovaly normální fungování lodi, nacházely také postele, úložné prostory na jídlo, prostor na experimenty, oddělená toaleta a koupelna.

S sebou si posádka, podobně jako skuteční astronauti, mohla vzít jen pár základních osobních věcí. Mobily a další zařízení musela před vstupem na palubu odevzdat a jakýkoliv kontakt s vnějším světem (kromě řídícího střediska) byl po dobu letu zakázán.

Během letu probíhal život na palubě podle přísného harmonogramu. Vstávalo se v 6 hodin a spát se chodilo v 11 večer. Během dne probíhalo několik rozcviček, aby posádce v mikrogravitaci neochably svaly. Většinu času ale členové výpravy trávili prací na experimentech, stavbě roveru (marsovského vozítka) a dalších zařízení. Jídlo bylo pětkrát denně, a zatímco skuteční astronauti jedí dehydratované potraviny, účastníci simulace si mohli dopřávat jídla z trvanlivých surovin — například polévky z pytlíku, rýži, sušené ovoce nebo jídlo v konzervách.

Během letu však došlo i k několika krizovým situacím. Celkem na palubě proběhly tři poplachy. V prvním případě se jednalo o výpadek proudu z důvodu sluneční erupce, při němž se posádka musela ukrýt a čekat, dokud nebude situace opět bezpečná. Poté se při vyhazování odpadků nedovřel přetlakový tunel a dva lidé jej museli ve skafandrech sami dovřít. Posledním poplachem byl výpadek komunikace a poškození filtračního systému. Při tom posádka cítila zápach jako při požáru a celou situaci musela vyřešit sama bez pomoci řídícího centra.

Ze zápisků v palubním deníku vyplývá, že nejtěžší byl pro účastníky simulace druhý den. „Dal bych nevím co za pohled z okna, izolace je náročnější než jsem čekal,“ napsal si do deníku Jakub Semrád. „Až v těchto podmínkách si začínám uvědomovat, jak obrovskou svobodu ve svém běžném životě vlastně mám,“ poznamenala si Adéla Krylová.

„Meziplanetární lety jsou velmi komplikované nejen technicky, ale také z lidského hlediska,“ vysvětluje velitel soutěže Michal Vyvlečka. „Jen během letu na Mars by lidé na lodi strávili dlouhé měsíce pouze s ostatními členy posádky, neměli by možnost vystoupit nebo si jen tak zavolat na Zemi a popovídat si. Snažili jsme se tedy tyto podmínky co nejvíce napodobit, a zároveň jsme na ně účastníky připravovali i v průběhu soutěže,“ dodal.

Svého cíle dosáhla mise ve středu 12. prosince ve 13. 30 hodin. Na Mars nakonec vystoupili dva členové posádky Tomáš Brada a Jakub Semrád. Během jedné hodiny měli za úkol otestovat rover, který sestavili během letu, nasbírat vzorky a také natočit několik památečních videí. Z planety je nakonec vyhnala mohutná písečná bouře.

Ke konci letu už si posádka podle jejích vlastních slov začala na těžké podmínky zvykat a někteří členové došli k závěru, že se jim po tom všem bude i trochu stýskat. „Po tom, co jsem si zvykl na život na lodi, bude návrat zpět do normálního života hodně velká výzva,“ uvedl palubní konstruktér Josef Polášek. Celá mise skončila úspěšným přistáním zpět na Zemi v pátek ve 12. 30 hodin SEČ.

Cílem simulace je dostat účastníky do unikátního prostředí daleko od jejich komfortní zóny tak, aby se v průběhu mohli naučit co nejvíce. Bez kontaktu s vnějším světem se musí starat o loď a na malém prostoru spolupracovat a vyhýbat se mezilidským konfliktům, což je situace, kterou většina lidí nikdy nezažije. Ne nadarmo organizátoři soutěže říkají, že se ze simulované mise vrací jiní lidé, než jací tam vstoupili.

Foto: Adéla Krylová s kolegy z posádky simulované mise na Mars. Foto: Archiv soutěže Expedice Mars

Komentáře

Nabídky práce

VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ SESTRA - Domov pro seniory Podbořany

POŽADUJEME: vzdělánÍ zdravotnického směru NABÍZÍME: pracovní poměr na plný úvazek a dobu určitou s možností prodloužení na dobu neurčitou * finanční ohodnocení dle platných platových tarifů (10. platová třída/délka praxe) pro zdravotníky vč. zvláštního příplatku, příplatku za práci o víkendu a svátcích + odměny * 5 týdnů dovolené * příspěvek na dovolenou * příspěvek na penzijní pojištění * příspěvek na stravování * příspěvek na vitamíny a očkování * možnost dalšího vzdělávání. NÁSTUP IHNED
Tel.: 733714024
WWW: https://www.domovpodborany.cz/
E-mail: sulcova@domovpodbořany.cz


Kurátor Chmelařského muzea - Chmelařství, družstvo Žatec

Náplň práce: průvodcovské služby s komentovanými prohlídkami * zpracování účetních dokladů (evidence skladu, pokladny apod.) * účast na veletrzích cestovního ruchu a kulturních akcích ve městě * aktualizace webových stránek muzea a fb * obnova a realizace expozic muzea. Požadujeme: SŠ vzdělání zakončené maturitou * dobré komunikační dovednosti * základní znalost AJ * znalost NJ výhodou * praxe v cestovním ruchu výhodou * samostatnost, ochota učit se novým věcem. Nabízíme: zázemí stabilní firmy * odpovídající mzdové ohodnocení * zajímavou práci * benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: https://www.chmelarstvi.cz/images/aktuality/chmelarstvi-prace_170x150_c19oprava.pdf
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


Operátor CNC mechatronického soustruhu, obráběč kovů

Náplň práce: obsluha a programování CNC obráběcího centra (soustruhu) * stanovení obráběcích parametrů a sestavení nástrojů a materiálů * kontrola nastavení strojů a kontrola nástrojů, kontrola průběhu práce během výrobního procesu * provádění kontrolního měření vyráběných součástek pomocí různých měřících a zkušebních přístrojů. Požadujeme: SŠ/SOU vzdělání - technické strojní * znalost řídícího systému Fagor * znalost čtení technických výkresů * schopnost samostatně určit technologický postup soustružení a zvolit potřebné nástroje a materiály. Nabízíme: zázemí stabilní firmy * odpovídající mzdové ohodnocení * zajímavou práci * benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: https://www.chmelarstvi.cz/images/aktuality/chmelarstvi-prace_170x150_c19oprava.pdf
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


Strojní zámečník - Chmelařství, družstvo Žatec

Náplň práce: výroba a montáž česacích linek * zámečnické a svářečské práce. Požadavky: SOU/SŠ vzdělání technické * svářečský kurz na kyslíko-acetylenové svářování plamenem * svářečský průkaz na svařování elektrickým obloukem v ochranné atmosféře. Nabízíme: zázemí stabilní firmy * odpovídající mzdové ohodnocení * zajímavou práci * benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: https://www.chmelarstvi.cz/images/aktuality/chmelarstvi-prace_170x150_c19oprava.pdf
E-mail: prace@chmelarstvi.cz

Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video