REGION — Již podruhé se uskuteční akce, která přiblíží osudy zaniklých obcí na Klášterecku. Jedná se zejména o Mikulovice a Vernéřov, které musely ustoupit plánované výstavbě popílkoviště pro elektrárnu Prunéřov. Z tohoto plánu nakonec sešlo, přišly změny nejen politické, ale i technologické, a to odsíření. Obce už byly ale zlikvidované, ne však zcela. Zůstala kaplička u cesty mezi Kláštercem nad Ohří a Kadaní, nad níž se klene Mikulovická lípa, a také kostel sv. Mikuláše. Jeho obnovená kupole je vidět mezi stromy třeba od cesty z Chomutova do Klášterce nad Ohří, mezi poli a zalesněným návrším. Kostel tak zůstal jako jisté memento, podobně jako v Mostě byl kostel Nanebevzetí Panny Marie po likvidaci historické části města přesunut na kolejích. Tady byl ponechán na místě.
V krajině plné stromů a dnes již jen občas viditelných zbytků původních domů. Zůstal i původní hřbitov kolem kostela, který je upraven v pietní místo. Dávno se tu již nepohřbívá, většina hrobů byla odvezena jinam. Převládá tu přírodní ráz krajiny i určitá kultivovanost místa, o kterou se stará kadaňská farnost. A právě ve spolupráci s farností se tu za finanční podpory města Klášterce nad Ohří pořádá kulturní akce, která připomíná historii místa, a příchozím dává zažít zdejší genius loci.
Abyste se sem dostali, musíte ujít alespoň pár metrů pěšky, když necháte své auto u silnice pod mírným vrškem, nebo se vydáte i delší pěší cestou třeba právě z Klášterce nad Ohří nebo Kadaně. Hendikepovaní mohou přijet osobním autem až na místo před kostel. Je možné přijet i na kole.
Vloni byla v kostele k vidění výstava o historii obcí s i vyprávěním architektů Jaroslava Pachnera a Ladislava Komrsky o tom, jak je kostel, který pochází ještě z období gotiky, cenný. Letos bude v kostele výstava několika výtvarníků, kteří mají vztah k tomuto regionu. Zanechali tu již viditelnou stopu — grafik, malíř a sochař Herbert Kisza z Kadaně, malířky Marie Svobodová a Naďa Hoštová z Chomutova — či se ve své tvorbě dotkli duchovních témat jako například příležitostný malíř Zdeněk Fišr z Chomutova. Svou tvorbu představí i Jitka Větrovská z Klášterce nad Ohří, která tvoří pastely se vsazenými minerály z Krušnohoří. Tato tvorba byla oceněna certifikátem Regionální produkt Krušnohoří.
Akce s názvem Živá kronika Mikulovic a Vernéřova se koná v sobotu 27. července od 10 hodin. V úvodu zazpívá skladbu Ave Maria studentka konzervatoře Martina Heroldová z Kadaně, a po krátkém představení vystavujících výtvarníků promluví studenti z kláštereckého gymnázia, kteří se věnují sběru vzpomínek pamětníků. Představí tak svůj projekt, který začal vznikat před rokem. Literátka Markéta Kurešová přečte svou povídku, která souvisí s hledáním a nacházením pokladů zdejšího kraje. Od 12 hodin zde bude i výtvarná dílna Nadi Hoštové pro malé i velké. A na závěr odpoledního programu přijedou hudebníci z Perštejna, a to Janek & kapela. Poté farář Josef Čermák pronese závěrečné duchovní slovo a požehná na cestu.
Případné občerstvení by si návštěvníci měli raději vzít s sebou.
Vstupné na akci je dobrovolné.
Text: Vlasta FIŠROVÁ
Foto: Archiv pořadatele
Práce na HPP na plný úvazek, nástup dle domluvy.
Popis práce: péče o mentálně postižené klienty ve všech oblastech života * zprostředkování kontaktu klientů se společenským prostředím.
Požadavky: minimálně výuční list * řidičský průkaz skupiny B * čistý trestní rejstřík * kurz pracovníka v sociálních službách výhodou.
Nabízíme: zajímavou a různorodou práci v zařízení poskytující sociální služby * odpovídající mzdové ohodnocení * 5 týdnů dovolené, FKSP, závodní stravování.
Životopis zasílejte na: reditel@kamarad-lorm.cz
WWW: https://www.kamarad-lorm.cz/o-nas/volna-pracovni-mista/
E-mail: reditel@kamarad-lorm.cz
Poslední školní den v pátek 28. 6. 2024 také prvňáci ze třídy paní učitelky Evy Svobodové dostali svá první v životě vysvědčení.
Přehrát videoV závěru června 2024 Výchovný ústav, SŠ a SVP v Buškovicích pozval úředníky, podnikatelé, veřejnost, přátele na Den otevřených dveří. Vystoupili i bubeníci ze skupiny Australien Buš-kovice
Přehrát video