Dubová alej i stromořadí lip prochází údržbou

Lucie Steklá 2020-02-12 12:00:00

Louny (lus) Lipová stromořadí v pěti lounských ulicích a dubová alej na Dobroměřice procházejí ošetřením a úpravami.

 Hlavové řezy lipových stromořadí probíhají od ledna v ulici Českých Bratří, 5. května, Pudlovská, Vladislavova a Husova v Lounech. Práce provádí firma Sadové úpravy Honka, s níž má Město Louny uzavřenou rámcovou smlouvu na řez keřů a hlavový řez stromů. Hlavovými řezy bude upraveno celkem 220 kusů lip. Arboristé pracují také v Dobroměřické ulici, kde potřebnou údržbou prochází téměř tři desítky vzrostlých stromů.  

Dubová alej ve směru Louny - Dobroměřice je ošetřována dle finančních možností města. „Do konce března má být ošetřeno dvacet osm kusů dubů rostoucích od inundačního mostu k Aleji Vzdechů,“ uvedla Kateřina Lavičková, vedoucí úseku veřejné zeleně odboru správy majetku města. Podle jejích slov v současné době probíhají jedná-ní se soukromými majiteli zahrad, kde se významný krajinný prvek Dubová alej rovněž nachází, o zpřístupnění prostor a ošetření dřevin. Práce provádí David Burgr, který je držitelem certifikátů Český certifikovaný arborista a European Tree Worker.

V loňském roce byl v této lokalitě pokácen jeden dub, který byl zcela suchý a hrozil jeho pád na přilehlou komunikaci. ,,Na podzim loňského roku bylo vysazeno osmnáct kusů dubů do volných prostor stromořadí, aby bylo stromořadí kompletní. Odbor správy majetku nepředpokládá, že dojde k dalšímu odstranění dřevin, ale že budou všechny dřeviny ošetřeny tak, aby byla zajištěna bezpečnost pro okolí a zároveň prodloužena životnost dubové aleje,“ dodala K. Lavičková.

Práce spočívají v provedení bezpečnostního řezu větví, dle potřeby instalace bezpečnostních vazeb a případné lokální redukce, aby došlo ke stabilizaci dřeviny. Většina prací probíhá stromolezeckou technikou. Cílem je zlepšit zdravotní stav stromů, které tvoří významný krajinný prvek. Při pohybu v aleji proto dávejte pozor.

Hlavovým řezem jsou ošetřovány dřeviny, které byly v minulosti nevhodně vysazeny do úzkého prostoru a velikostí koruny zasahují do oken a fasád přilehlých domů nebo ohrožují bezpečnou průjezdnost. Hlavové řezy lip budou podle vyjádření odboru správy majetku v letošním roce prováděny pouze ve jmenovaných ulicích. Pokud již byly dřeviny v minulosti řezem ošetřovány, je nezbytné tento řez v pravidelných intervalech opakovat. „Zamezí se tak zesílení větví, které vede k vylamování větví již založeného řezu. Je důležité si uvědomit, že strom jednou zapěstovaný na tento řez není možné již jinak pěstovat a ošetřovat ho jiným typem řezu. Řezy korun stromů jsou důležité především z hlediska eliminace poškození dřevin a v neposlední řadě i zajištění bezpečnosti k okolí,“ vysvětlili pracovníci. V roce 2021 jsou plánovány hlavové řezy v ul. Čeňka Zemana, Karlova a Jeronýmova.


Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce

ČÍŠNÍK/SERVÍRKA

Restaurace a bowling Nový Svět v Lounech přijme ČÍŠNÍKA, SERVÍRKU NA HPP. Nástup možný ihned.
Tel.: 603 178 361
E-mail: info@restaurantlouny.cz


ZDRAVOTNÍ SESTRA

Nemocnice Kadaň nabízí náborový příspěvek až 35 000,- Kč pro zdravotní sestry a hledá do svých řad kolegyně/kolegy na pozice VŠEOBECNÁ SESTRA PRO INTENZIVNÍ PÉČI NA ODDĚLENÍ JIP, DĚTSKÁ SESTRA, RADIOLOGICKÁ ASISTENTKA, VŠEOBECNÁ SESTRA v oborech chirurgie, interna, ortopedie, pediatrie, gynekologie a porodnictví, intenzivní medicína, anestezie, rtg. Nástup možný IHNED do HPP nebo na DPČ, DPP!
Tel.: 725 425 180
E-mail: benesova@nemkadan.cz


ZEDNÍK, STAVEBNÍ TECHNIK, KLEMPÍŘ A POKRÝVAČ, ROZPOČTÁŘ

STAMVMAX GROUP s.r.o. (Husova 434, Klášterec n/O) nabízí volná místa na pozice: ZEDNÍK, STAVEBNÍ TECHNIK, KLEMPÍŘ A POKRÝVAČ, ROZPOČTÁŘ.
Tel.: 734 370 013
E-mail: info@stavmax.cz


KUCHAŘ/ČÍŠNÍK

Do zavedené restaurace v Žatci přijmeme kuchaře a číšníka.
Tel.: 702 536 412


ZEDNÍK

Sháním ZEDNÍKA. Vyžaduji samostatnost, pracovitost. Práce v Chomutově - celoročně. Plat od 120,- Kč/hodina.
Tel.: 776 113 389

Poslední videa

V Očihově v neděli 9. 2. přivítali nové občánky

Nejmenším kamarádům a všem hostům malé slavnosti přednesli pásmo básniček děti z MŠ Blšany pod vedením paní učitelky Romany Ptáčkové ;-)

Přehrát video
První vysvědčení dostali žáci 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci

Paní učitelka Jitka Zusková na své žáky nedá dopustit, v pololetí měli nejlepší ohodnocení z celé školy ;-)

Přehrát video